Сам собі екскурсовод: Прогулянка по Лисій горі в Києві
Styler вирішив розповісти про одне з найбільш містичних місць Києва - Лису гору, яку також називають Дівочою
Знавці Києва налічують 13 лисих гір (інша версія свідчить, що в місті їх чотири). Яка з цих гір "найбільш лиса" сперечаються до цих пір. Styler вирішив розповісти про одну з найвідоміших Лисих гір Києва - Дівочу, яка розташована недалеко від автостанції "Видубичі".
Фото: Любителі "залишити слід в історії" не обійшли увагою і Лису гору (РБК-Україна)
Одна із старовинних легенд говорить, що землю раніше обвивала змія, настільки довга, що могла не тільки охопити планету, але і схопити себе за хвіст. Саме на місці Лисої гори це і відбувалося.
Фото: "Лиска" славиться красивими тихими куточками (РБК-Україна)
Прогулянку по Лисій горі ми почнемо зі станції метро "Видубичі". Згідно з іншою легендою, саме в цьому місці виринув ("видубати" - виринати, - ред.) скинутий під час хрещення Русі Володимиром ідол Перуна.
Фото: На Лисій горі не складно знайти пейзаж по душі (РБК-Україна)
Від станції метро нам треба пройти до самої Дівочої гори. Якщо вірити стародавніми переказами, що дійшли до наших часів, на горі знаходилося городище Либеді. Завдяки сестрі засновників Києва гора і отримала таку назву. За іншою версією, "дівочою" гора стала через ритуали, які проводили на ній відьми.
Фото: Лиса гора зберігає багато таємниць і загадок (РБК-Україна)
Отже, йдемо від "Видубичів" по Столичному шосе. Карти і навігатор можуть запропонувати дорогу через Залізничне шосе та Саперно-Слобідську вулицю, але вона займе близько години пішки.
Фото: Піднімаючись на гору, бачимо інформаційні стенди про історію Лисогірського форту (РБК-Україна)
Лисогірський форт
У 1872 році на горі почалися будівельні роботи за планом інженера Едуарда Тотлебена. Планувалося оточити Київ лінією з 27 фортів і зробити з міста відмінну стратегічну позицію. Але Лисогірський форт став першою і останньою будовою цієї лінії.
Фото: Входи і тунелі Лисогірського форту (РБК-Україна)
До речі, ім'я Тотлебена тепер носить дуб, розташований у лісі. Дерево заввишки 30 метрів досягає обсягу в 4,5 метра.
Фото: Дуб Тотлебена на рівні 1,3 метра досягає обсягу в 4,5 метрів (wikimapia.org)
Будівництво спотворило рельєф гори - "Лиску" (так в народі називають гору) "прикрасили" насипи, рови і тунелі. Входи в тунелі (потерни, - ред.) зроблені з цегляної кладки. На них досі залишилися "послання" від вартових, які охороняли форт.
Фото: Вартові робили написи багнетами (РБК-Україна)
У 1897 році форт отримав статус "фортеці-складу 3-го розряду". Один час на Лисій горі зберігався піроксилін (вибухову речовину, - ред.). Пізніше, в 1918-му на Лисій горі стався вибух, який зруйнував частину Печерського району.
“Гуркіт був настільки сильний, що кватирки відкривалися самі собою, і скло здригалося... Незабаром дізналися, звідки прийшов звук. Він з'явився з Лисої Гори за Містом, над самим Дніпром, де містилися гігантські склади снарядів і пороху. На Лисій Горі стався вибух", - писав про це Михайло Булгаков у романі "Біла гвардія".
Крім того, Лисогірський форт став в'язницею і місцем страти. Тут були встановлені шибениці для засуджених.
Пагорб Перуна чи Язичницьке капище
На Лисій горі досі можна зустріти язичників, які збираються на пагорбі Перуна. Це рівна галявина, на якій стоять стовпи, що символізують язичницьких богів.
Фото: Язичницьке капище на Лисій горі (РБК-Україна)
На жертовнику завжди є хліб, ягоди, крупа.
Фото: Жертовники на пагорбі Перуна ніколи не бувають порожні (РБК-Україна)
Радіооб'єкт №7
Фото: Багато чуток ходить і про радіооб'єкт №7 (wikimapia.org/Bodriy)
Радіооб'єкт №7 (ще одна назва - "Об'єкт 112") з'явився на Лисій горі в період "залізної завіси" і використовувався як станція зв'язку і глушник західних передач. Ходять чутки, що під ним розташовувалися секретні лабораторії, які досліджували магію, окультизм і космос, а також уфологічний центр.
Оглядовий майданчик
На самій верхівці Лисої гори відкривається прекрасний вид на лівобережний Київ і Дніпро.
Фото: Вид з оглядового майданчика (РБК-Україна)