За тиждень на Sziget пройшло 573 різних концертів. Багато з них заслуговують окремої статті, але все ж свій звіт ми хочемо присвятити 10 лайфхакам, отриманих на особистому досвіді
У кожного своя осінь. Для одних - це ще один шанс для початку чогось нового (адже завжди простіше стартувати "з понеділка"). Для інших - сезон, який просто треба перетерпіти. І тільки для справжнього "сігетівця" осінь - час, коли найбільший фестиваль Східної Європи називає імена своїх перших хедлайнерів, а в продаж надходить перша партія квитків по суперціні Szitizen Prime.
Sziget гримить на порівняно невеликому острові в Будапешті вже 26 років поспіль. Щорічно побачити і відчути його атмосферу в Угорщину з'їжджаються меломани з усього світу. Оцінити географію фестивальників просто: про неї повідомляють численні прапори, на які на острові натикаєшся буквально всюди. Sziget - єдиний європейський фестиваль, який щорічно приймає більшу кількість іноземців, ніж місцевих жителів. Журналістів тут теж чимало. Вони з'їжджаються на острів в пошуках яскравих кадрів та в надії "зловити" ексклюзивне інтерв'ю. Цього року Sziget знову побив власний рекорд. За тиждень фестиваль відвідало понад 500 тисяч осіб, побачити острів своїми очима приїхали гості зі 130 країн світу.
За тиждень на Sziget відбулись 573 різних концерти. Багато з них заслуговують окремої статті, але все ж свій звіт ми хочемо присвятити найголовнішому - 10 лайфхакам, отриманим з особистого досвіду - вони стануть у нагоді тим, хто вже у 2019, можливо, відправиться на Sziget вперше.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №1 - вибирайте кемпінг правильно
Якщо ви і справді хочете відчути атмосферу Sziget максимально занурившись у фестиваль - живіть на острові. Уже на третій день ви відчуєте, що нібито розчинилися в натовпі Sziget та стали такою ж невід'ємною його частиною, як і головна сцена. Але перед тим, як наважитися на кемпінг, обов'язково зважте всі "за" і "проти" і подумайте - чи дійсно ви готові так жити? І палюче сонце, і раптові бурі на острові вам доведеться переживати один на один з природою. Ви будете прокидатися о 8 ранку (приблизно в цей час в наметі стає душно), стояти вранці в черзі до загального душу, харчуватися не дуже здоровою їжею на фуд-корті або у найближчому "Ашані", засипати під звуки музики і чужих розмов, що не припиняються на острові ніколи. Навіть якщо вже зараз, поки ви читаєте цю статтю, все це здається нестерпним, повірте - життя в кемпінгу не менше захоплююча пригода, ніж сам фестиваль.
На острові діє декілька варіантів кемпінгу. Базовий безкоштовний варіант розміщення підійде досвідченим фестивальщикам і тим, хто готовий провести тиждень занурившись в максимальний відрив. Іншим рекомендуємо звернути увагу на платне розміщення. Абонементи до такого кемпінгу можна придбати на офіційному сайті фестивалю. Серед найбільш очевидних плюсів: значно менша кількість людей на території; більша кількість дерев, а значить і тіні; територія, що охороняється; Wi-Fi і розетки у зоні прийому гостей. На перший погляд може здатися, що кемпінги відрізняються тільки назвою, але це не так.
Вибираючи абонемент, врахуйте: напроти іспанської Siesta розташовано головну нічну сцену фестивалю Coliseum. Свої діджей-сети по ночах тут грають кращі діджеї світу, а отже, про сон в Siesta можна забути.
У французькому Apéro набагато тихіше, ніж в Siesta, але прямо на вході до табору практично цілодобово працює стаціонарна сцена, а галасливі французи дуже люблять закінчувати вечірки о 5 ранку.
Ідеальним вибором стане італійський кемпінг Alternativa. Завдяки вдалому розташуванню далеко від основних сцен і доріг, це найтихіше наметове містечко на острові. Вдень на сцені біля входу тут грають молоді рок-гурти, а ввечері панують тиша і спокій. До речі, жителі Apéro можуть максимально швидко потрапити на класичну сцену і до театрального тенту, а Alternativa - до цирку. Можливо хтось побачить в цьому ще одну приховану перевагу цих наметових містечок.
Тим, хто хоче поїхати на фестиваль з дітьми, але переживає, чи зможе жити з ними в наметі, рекомендуємо звернути увагу на Family-кемпінг. По-перше, тут є все, що може знадобиться молодим родинам, включно з холодильником і мікрохвильовою пічкою. По-друге, в Family працюють аніматори та волонтери, з якими батьки сміливо можуть залишити дитину на кілька годин, щоб зануритися на цей час у тусовочне життя острова.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №2 - приїжджайте на день раніше
Одне з найважливіших правил фестивалю для тих, хто обрав життя в кемпінгу. Як правило, літаки з України прилітають у Будапешт не раніше полудня, тоді як перший концерт Sziget починається вже о 16:00. Якщо ви живете в місті, швидше за все, ви встигнете заселитися в квартири і приїхати до виступу основного хедлайнера. Якщо на острові - навіть не думайте. На те, щоб розбити намет, облаштувати біля нього зону для відпочинку, познайомитися з сусідами та сходити в сусідній "Ашан" за всім необхідним, знадобиться пару годин. Зробивши всі необхідні маніпуляції, наприкінці дня ви ризикуєте настільки втомитися, що максимум, на який вас вистачить - стакан холодного сидру на фуд-корті, але ніяк не на танці у натовпі. До того ж, чим раніше ви заїдете на острів, тим більше у вас буде шансів поставити намет під деревом. А місце в тіні - це те, що в особливо спекотні дні на Sziget легко можна продавати за у.о.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №3 - не беріть зайвих речей
Це тільки вдома здається, що на фестивалі ви будете носити все. Насправді, провівши на острові всього добу, ви зрозуміє - двох пар шортів вам вистачило б з головою. Втім, якщо хочете виглядати добре, рекомендуємо взяти по футболці на кожен день. Головне пам'ятайте - на острові дуже багато пилюки, тому про білі речі краще забути. І навіть в тому випадку, якщо щось піде не за планом, або якщо ви щось забули, будь-яку річ ви зможете придбати в "Ашані" поруч з островом, причому майже за тією ж ціною, що й в Києві, а іноді навіть і дешевше, особливо якщо згадати, скільки коштує переліт з багажем.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №4 - взуття повинно бути зручним
Можливо, саме ця порада одного разу врятує вас від мозолів і кульгавості. По-перше, не беріть на острів занадто красиве взуття - швидше за все після фестивалю вам доведеться розлучитися. Кросівки і кеди, які пройшли Sziget, не беруть навіть хімчистки, фестивальний пил в'їдається в них намертво. По-друге, обов'язково обирайте закрите взуття і по можливості максимально зручне, краще - ортопедичне. Ходити ви будете багато, а рішення поїхати на Sziget в босоніжках в кінці відпустки може обернутися для вас стертими ступнями і неможливістю нормально ходити ще кілька днів.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №5 - слідкуйте за своїми речами
Навіть якщо ви живете в платному і кемпінгу з охороною, це зовсім не означає, що за своїми речами не потрібно стежити. Тому, якщо ви вирішите залишити щось на ніч біля намету, краще прив'язуйте речі так, щоб їх неможливо було забрати. Можливо, ніхто і не будував планів цілеспрямовано заволодіти вашим майном, але Sziget - це те місце, де вночі люди часто повертаються в стані ейфорії, і проходячи повз можуть просто з собою що-небудь прихопити. Якщо ж раптом ви везете з собою дорогу техніку і не хочете провести всі сім днів з нею в обіймах, заздалегідь подбайте про те, щоб купити місце в камері схову - вона є в будь-якому кемпінгу. Персональні локери на фестивалі закінчуються дуже швидко - чи не швидше, ніж самі квитки. Придбати такий можна на офіційному сайті Sziget разом з квитками.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №6 - плануйте день заздалегідь
Складно оцінити масштаб острова, поки сам на нього не потрапив. За населенням, Sziget - це п'яте місто в Угорщині. Життя тут кипить цілодобово, сцени працюють практично одночасно і цікаві події часто перетинаються між собою. Але практично всі вистави в театральному і цирковому тентах йдуть щодня і з чітким таймингом, тому якщо постаратися максимально ретельно вивчити лайнап заздалегідь і скласти собі розклад, можна і на концерти встигнути, і тематичні вистави відвідати. До речі, і в цирк, і в театр краще ходити в перші дні фестивалю. По-перше, в ці дні на острові набагато менше людей, по-друге, більшість з них поки що цікавить лише музика. Починаючи приблизно з третього дня Sziget для того, щоб потрапити в цирк або в театр, вже треба постояти в черзі.
Але навіть склавши докладний розклад, не намагайтеся встигнути все, інакше ризикуєте загубитися в постійних перебіганнях між сценами. Що стосується нічних виступів, якщо вам вже не 20 років, заздалегідь вирішіть, в які саме дні ви хочете не спати до ранку. Це допоможе вам не заснути завчасно в день того нічного виступу, який вам дійсно хотілося б відвідати.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №7 - вивчіть дороги
Не дивлячись на те, що острів величезний, насправді основні сцени Sziget розташовані в 10 хвилинах пішки одна від одної. Важливо розібратися і запам'ятати, якими саме дорогами ходити. Щоб було простіше, у якості розпізнавальних знаків використовуйте стаціонарні арт-об'єкти, розташовані на деревах і навколо. Їх на фестивалі чимало, але багато з них в єдиному екземплярі, якщо запам'ятайте, де який - буде легко орієнтуватися. Зважайте - якщо не вийде вивчити дороги в перші дні, весь наступний фестиваль будете постійно губитися і витрачати на обхідні шляхи по 40 хвилин там, де відстані можна було б подолати за 10 хвилин.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №8 - загубіться хоча б на пару годин
Розклад дисциплінує, але іноді корисно від нього відійти. Усе найцікавіше чекає на Sziget за поворотом, тому сміливо порушуйте плани і прямуйте у натовп фестивальників, втративши друзів дорогою. Якщо все зробите вірно, обов'язково зустрінете вуличний театр або мандрівних музикантів, зможете залишити на згадку фото з живими фігурами, Михайлом Козирєвим або Юрком Дудем. Відвідаєте одразу кілька захоплюючих майстер-класів, станете частиною флешмобу або просто знайдете те, чого можливо ніколи б і не зустріли, якби не збилися з курсу на один день.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №9 - завжди носіть з собою прапор
Прапор на острові - один з головних ідентифікаторів. Завдяки йому утворюються нові великі компанії, а фестивальники знаходять нових друзів. З прапором знайти однодумців можна всюди: під "Ашаном" завдяки прапору вам поступляться зручним місцем в тіні і пригостять холодним пивом, в кемпінгу ви зможете утворити свій маленький мікротабір діаспори, а якщо підете на концерт на самоті, з прапором швидко знайдете нових друзів. До речі, ще одне негласне правило острова говорить - якщо загубились, зустрічайтеся під прапорами. Алею з ними можна знайти на самому початку острова, призначати зустрічі з друзями-фестивальники з різних країн вважають за краще саме там - біля прапора своєї країни.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Лайфхак №10 - потурбуйтеся про місце під сценою заздалегідь
Три з семи днів Sziget 2018 на фестивалі був солдаут. У ці дні тут виступали Mumford & Sons, Kygo і Arctic Monkeys. Одночасно на острові перебувало близько 100 тис. чоловік. З висоти пташиного польоту дивитися на натовп трохи страшно, але бути всередині нього безпечно і весело. Навіть в найбільш пікові дні фестивалю при бажанні у вас є всі шанси зайняти місце в перших рядах. Для цього приходьте на виступ, що вас цікавить, трохи заздалегідь і намагайтесь пролізти під сцену відразу після того, як свій лайв закінчить попередній артист. Далеко не всі дивляться на Sziget концерти від початку і до кінця - як правило фестивальники мігрують між сценами, і під час зміни інструментів у вас є всі шанси потрапити в перший ряд.
Sziget 2018 (фото: прес-служба)
Sziget 2019 пройде в Будапешті з 7 по 13 серпня, перші квитки з'являться в продажу вже 1 жовтня і за спеціальною ціною будуть доступні лише протягом доби.
Якщо після наших лайфхаків ви все ще готові провести 7 днів на острові, не затягуйте з їх придбанням. Останній, бонусний, лайфхак полягає в тому, що придбання "ранніх" квитків дозволить заощадити до 100-200 євро, а в подарунок до них ви до того ж отримаєте фірмовий мерч-пакет.
Нагадаємо, 1 вересня в Одесі відбувся видовищний карнавал.