Сполучені книги Америки: про Трампа, Обаму, еволюцію і окремо взяту психологію
У рубриці "Чотири книги з Валерієм Калнышем" - книги про політиків і людство
Після виборів у США саме час згадати як нинішній і новообраний президенти Обама і Трамп представлені в нон-фікшн-літературі. Думки про еволюцію політичних поглядів та уподобань американців наштовхують на думки про еволюцію в цілому, яка, як стверджує Койн "правдива", а від неї зовсім недалеко і до психологічних теорій, зібраних Клейнманом під однією обкладинкою.
Фото: Дональд Трамп. "Колишню велич Америки". Видавництво "Ексмо", 2016 рік
Дональд Трамп. "Колишню велич Америки". Видавництво "Ексмо", 2016 рік
Автор: Дональд Джон Трамп - американський бізнесмен і політик. Президент будівельного конгломерату Trump Organization і засновник компанії Trump Entertainment Resorts (спеціалізується на гральному та готельному бізнесі). У 1996-2015 роках був власником конкурсу краси "Міс США". З 2004 по 2015-й - виконавчий продюсер і ведучий реаліті-шоу "Учень" на телеканалі NBC. Автор кількох книг. Зокрема, "Думай як чемпіон. Одкровення магната про життя і бізнесі" та "Чому ми хочемо, щоб ви були багаті". Республіканець. Новообраний (45-й за рахунком) президент Сполучених Штатів Америки.
Про що книга: "Колишню велич Америки" була написана не під вибори, а в 2011 році. Але за великим рахунком – розширена виборча програма Дональда Трампа. Це свідчить на користь послідовності нового глави Білого дому, який тоді був не згоден з політикою Штатів, так і зараз не має щодо неї ілюзій.
Практично вся вона побудована на критиці президентства Барака Обами, який, на думку новообраного глави США, невміло керував країною останні роки. У Трампа є відповіді на всі питання. Як бути з Китаєм, треба розвивати альтернативну енергетику, що робити з мігрантами. Він максимально конкретним і некоректний.
Заочний спір з Обамою Трамп веде в цій книзі не тільки з приводу того, як влаштоване життя всередині США, але і що з себе представляла країна на зовнішньополітичній арені. Взяти, наприклад, Росію якої в "Колишню велич Америки" присвячена невелика голова. Головна претензія 45-го президента до 44-го полягає в тому, що Обама дозволив Путіну обдурити себе, провести. Трамп, кажучи про те, що "знімає капелюх перед росіянами" скоріше не хвалить Росію, скільки дивується тій зовнішньополітичної короткозорості Штатів, які дозволили зміцнитися РФ і нічого не зробили для того, щоб цього не допустити. Він відчуває почуття, як приблизно ті, які охоплюють, коли читаєш, що якийсь депутат задекларував сотні мільйонів гривень – суміш злості і внутрішнього захоплення. До речі, Україна в цій книзі не згадується.
Цитата: "Моя самая большая претензия к Обаме касается его мнения о том, что в Америке якобы нет ничего особенного и исключительного. То есть Обама считает, что Америка ничем не отличается от любой другой страны. Если человек настолько невежественен, если не понимает, какую великую страну он представляет, он не должен быть лидером Америки. Наша страна – величайшая сила свободы из когда-либо существовавших в мире. У нас щедрые сердца, у нас пытливые умы и огромная сила воли – и мы используем все три эти преимущества. В прошлом наша капиталистическая система свободного рынка создала больше богатств и благ, чем любая другая государственная экономика. Благодаря произведенному Америкой богатству мы жертвуем на благотворительность больше, чем в любой другой стране, и вдвое больше, чем жертвуют во второй по щедрости стране.
Обама думает, что Америке станет лучше, если она начнет действовать примерно так, как действуют европейские социалистические страны. Многие из этих стран находятся в состоянии дефолта и экономического развала. Я же думаю, что Америке будет лучше, если американцы отвергнут эксперимент, затеянный "организатором общественности". Нам нужно вернуться к той Америке, какой она была с эпохи отцов-основателей".
Фото: Девід Ремнік. "Міст. Життя і сходження Барака Обами". Видавництво Corpus, 2011 рік
Девід Ремнік. "Міст. Життя і сходження Барака Обами". Видавництво Corpus, 2011 рік
Автор: Девід Ремнік - американський журналіст, письменник і редактор. Почав кар'єру в газеті Washington Post в 1982 році, відразу після закінчення навчання в Прінстонському університеті. У 1988 році був московським кореспондентом. У 1994 році отримав Пулітцерівську премію за книгу "Мавзолей Леніна: Останні дні радянської імперії". З 1998 року і по сьогоднішній день -беззмінний головний редактор культового журналу The New Yorker.
Про що книга: загалом, читати книги про політиків, відійшли про владу, прийнято тільки в одному випадку – якщо це мемуари. "Міст" - книга-виняток з правил. Передусім тому, що написав її Ремнік. Напиши він про Піночета або, скажімо, про Ляшко (сподіваюся, цього не станеться ніколи) – рекомендація була б та ж.
Ремнік пише просто, але докладно. Спокійно роз'яснюючи, чому і як. Відповідає фактам і стиль. Ремнік не просто міркує на обрану ним тему. Основою його текстів є ідея, яку автор доводить сторінка за сторінкою. У цьому одна з головних його особливостей – він не боїться пояснити щось зі своєї точки зору. Багатьом авторам цього не вистачає і їм простіше зібрати воєдино якісь факти, але не дати при цьому інтелектуального поштовху, сховавшись за боягузливим тезою "нехай читач зрозуміє і зробить висновки сам".
Ідея "Мосту", книги про життя Барака Обами до того як він став президентом, наступна – Обама це плід боротьби афроамериканців за свої права в 1960-е. Дуже багато Ремнік розповідає про зв'язок "чорних" церков з політикою та громадською думкою. Доводить, що саме їх підтримка дозволила Обамі стати президентом США. За Ремніку, життя і кар'єра Барака Обами виростає з промови Мартіна Лютера Кінга, з ненасильницького спротиву, який, у свій час, спонукало іншого президента – Джонсона - виступити з підтримкою чорного населення Америки. Так що Міст. Життя і сходження Барака Обами" - книга не стільки про самому Обамі, скільки про зміни, символом яких він був.
Цитата: "Приняв последние поздравления с победой на выборах в Сенат, Барак Обама два часа поспал. Потом он проснулся, чтобы ответить на вопросы о том, собирается ли он стать президентом Соединенных Штатов. Таким был отныне темп его жизни.
Обама согласился встретиться с журналистами на следующее утро в своей штаб-квартире в центре города – традиция победивших политиков и боксеров. Обама и пяти минут не провел на должности выше сенатора штата Иллинойс и никогда не участвовал в действительно трудной предвыборной борьбе, и все же эта линия допроса имела под собой некоторые основания. Почти во всех интервью его описывали как новую надежду или новое лицо демократов. Когда его спросили о выдвижении на пост президента, Обама, подобно всем другим "воплощениям надежды" и "новым лицам", отверг это предположение как абсурдное: "Ребята, я сенатор штата. Меня выбрали вчера (2 ноября 2004 года, - В.К.). Я еще ни разу не заглядывал в Сенат США. Я никогда не работал в Вашингтоне. Идея, что я так или иначе могу планировать баллотироваться на более высокую должность, звучит просто абсурдно. Как мне представляется, я займу 99 место в иерархии. Первые несколько месяцев моей работы в Сенате США я буду искать туалеты и пользоваться телефонами".
Фото: Джеррі Койн. "Чому еволюція правдива". Видавництво "Наш формат", 2015 рік
Джеррі Койн. "Чому еволюція правдива". Видавництво "Наш формат", 2015 рік
Автор: Джеррі Койн – американський генетик. Один з яскравих критиків креаціонізму і релігії. Написав ряд книг на цю тему, зокрема, "Віра проти фактів: Чому наука і релігія несумісні". Автор ряду статей у наукових журналах Nature та Science. Також співпрацює з USA Today і Forbes. Викладав у Каліфорнійському і Чиказькому університетах.
Про що книга: Війни між креаціоністами (прихильниками того, що життя на Землі з'явилося завдяки Богу) і прихильниками еволюційної теорії Дарвіна періодично спалахують на сторінках газет та під час публічних дискусій. В Україні ці битви не носять такого масштабного характеру, як у США. Але й у нас, в 2009 році, знайшлася група активних батьків, які подали до суду на Міністерство освіти і науки, вимагаючи ввести креаціонізм перелік предметів, що викладаються. Вони стверджували, що вивчення в школах виключно матеріалістичної теорії Чарльза Дарвіна порушує ст. 23 Конституції, в якій, зокрема, йдеться, "що кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, і його права не можуть бути обмежені".
Койн - один із солдатів у цій війні, можливо, навіть один з генералів в армії прихильників теорії еволюції. У своїй книзі "Чому еволюція правдива" він доводить, що факти, зібрані науковцями за останні 150 років підтверджують первісну теорію Дарвіна - розвиток всього на Землі сталося через природний відбір. Книга Койна не відкриває нічого нового. Вона узагальнює знання, отримані іншими. Койн виступає в ролі агітатора дарвінізму. Здавалося б, навіщо це робити в світі, де матеріальне вже давно взяло гору над духовним? Виявляється, потреба в цьому є. Він наводить дані опитування 2006 року, під час якого людям запропонували оцінити правильність тези "Сучасні люди розвинулися від давніх видів тварин". 40% американців вважають його справжнім. У 1985 році таких було 45%.
Цитата: "Суть сучасної теорії еволюції зрозуміти легко. Її можна узагальнити одним (хоч і дещо довгим) реченням: життя на Землі розвинулося поступово, починаючи з одного найпростішого виду (можливо, самовідтворюваної молекули), що існував понад 3,5 мільярди років тому; з часом воно розгалузилося, поділившись на багато нових розмаїтих видів; а механізмом більшості (хоч і не всіх) еволюційних змін був природній відбір. Якщо розбити цю тезу на частини, то фактично вона складається з шести компонентів: еволюція, поступовість, видоутворення, спільний предок, природний добір і неселективні механізми еволюційної зміни".
Фото: Пол Клейнман. "Психологія 101: факти, теорія, статистика, тести й таке інше!". Видавництво "Клуб сімейного дозвілля", 2016 рік
Підлогу Клейнман. "Психологія 101: факти, теорія, статистика, тести й таке інше!". Видавництво "Клуб сімейного дозвілля", 2016 рік
Автор: Пол Клейнман — блогер, письменник, автор сценаріїв і популярних книг з філософії та психології. У 2009 році закінчив Вісконсинський університет в Медісоні за спеціальностями "Мистецтво" і "Мистецтво комунікації: радіо, телебачення і кіноіндустрія", а також Школу кіно і телебачення (FAMU) при Празькій академії музичних мистецтв. Працював на MTV, National Geographic Channel, Viacom.
Про що книга: Вже з назви можна здогадатися, що "Психологія 101..." - книга з розряду "збірних солянок". Відчувається, що Клейнман – дитя сучасних технологій і блогерних текстів, характерна особливість яких їх стислість. Скажімо, всю теорію психоаналізу Фрейда він зміг вмістити на семи сторінках (включаючи біографію відомого вінця і картинку – аналогію теорії). В такому ж дусі Клейнман розповідає про біхевіоризмі, гештальтпсихології, теорії груп, глибинному психоаналізі та інших напрямках психології.
Він зупиняється і на окремих експериментах. Наприклад, на досвіді Дарлен-Бетсона "Добрий самаритянин" (якщо ми поспішаємо, то рідше надаємо допомогу ближньому). Є в книзі й про "плями Роршаха" (якщо на 10 картці вам привидівся морда кролика – значить, ви мислите позитивно).
Цитата: "1943 року Абрагам Маслоу вперше запропонував теорію про ієрархію потреб, яку зазвичай ілюструють у вигляді піраміди. Згідно з Маслоу, потреби відіграють важливу роль, мотивуючи людей до певної поведінки. Елементарні потреби містяться на долівци піраміди, а складніші – на верхівці. Долівку піраміди формують фізичні потреби, а верхівку – психологічні й соціальні. Для просування пірамідою вгору людина мусить пройти всі рівні у висхідному порядку".