ua en ru

"Тіням забутих предків" виповнилося 50 років

"Тіням забутих предків" виповнилося 50 років Фото: Культовий фільм Параджанова - ікона українського поетичного кіно

Ювілейний показ технічно подновленной картини відбувся одночасно в усіх облцентрах України

4 вересня виповнюється 50 років з дня прем'єри фільму "Тіні забутих предків" - поворотного моменту в історії українського кіно.

Перший показ фільму Сергія Параджанова в кінотеатрі "Україна" в 1965 році став своєрідною акцією протесту київської інтелігенції проти репресій радянської влади. Але виступу Івана Дзюби, В'ячеслава Чорновола і Василя Стуса на прем'єрі на захист засуджених раніше Опанаса Заливахи, Івана Свитлычного та інших діячів української культури лише викликали нову хвилю репресій.

У 1966 році відділ науки і культури ЦК КПУ створив комісію, яка припинила розвиток українського поетичного кіно і обмежила в прокаті "Тіні..." Параджанова, а пізніше "Кам'яний хрест" (1968) Леоніда Осики і "Білого птаха з чорною ознакою" (1972) Юрія Іллєнка. На довгі роки на полицях виявилися і такі творчі досягнення, як "Київські фрески" Параджанова, "Криниця для спраглих" Іллєнко, фільми Кіри Муратової

"Тіні...", що зняті за оповіданням Михайла Коцюбинського 1911 року, оповідають про українських Ромео і Джульєтти - закоханих Івана Палийчуке і Марічки Гутенюк з двох ворогуючих, одержимих помстою один одному гуцульських родів. Іван змушений іти на заробітки, Марічка гине в річковий безодні, але не гине їх світла, чиста любов. Іван намагається забути кохану, але у нього це не виходить, не допомагає навіть одружується на красивій Палагне. Лише в передсмертному маренні Іван знову возз'єднується з Марічкою.

Івана зіграв Іван Миколайчук, Марічку - Лариса Кадочникова, дружина оператора картини Юрія Іллєнка. На зйомках між Параджановим і Іллєнко розгорівся сильний конфлікт, вони навіть влаштували вогнестрільну дуель з гуцульських пістолів на містку через Черемош, але прогнилі балки вчасно обвалилися під ногами озлоблених один на одного кіношників, і таким чином дуель зірвалася.

Держкіно України виклало в YouTube короткий відеоролик на честь ювілею знауки вів для України кінострічки.

У київському кінотеатрі "Україна" відбувся урочистий вечір з демонстрацією відреставрованої версії фільму. Крім того, одночасний показ картини відбувся в 24 облцентрах України під відкритим небом або в місцевих кінотеатрах.

До речі, днями український мультфільм "Халабудка" отримав приз на австрійському конкурсі.