Йом-Кіпур 2017: історія та особливості свята
Йом-Кіпур 2017 відзначається 30 вересня. Детальніше про найважливіше свято в іудаїзмі - в матеріалі Styler.
Йом-Кіпур 2017 відзначається 30 вересня, на десятий день єврейського Нового року Рош-Ха Шана. Це свято має давні традиції і є одним з найважливіших в іудейській вірі. Про особливості, історію та обряди на Йом-Кіпур розповість Styler.
Історія і сенс свята Йом-Кіпур
Виникнення торжества пов'язане з легендою про гріх Золотого тільця. Після виходу з Єгипту і поневіряння в пустелі єврейський народ впав у відчай, коли Моше піднявся на гору Синай і довгий час не повертався. Люди попросили його брата, Аарона, створити божество з золота, заради чого пожертвували свої прикраси. Коли ідол був готовий, народ почав поклонятися йому і приносити жертви. Це побачив Всевишній, він звернувся до Моше і з гнівом сповістив, що має намір винищити розбещений народ. Тоді Моше почав просити Господа про милосердя і порятунок людей. Його молитви були почуті і Бог сказав: "Я пробачив". Цей день став найсвятішим в єврейському календарі і отримав назву "День всепрощення" або Йом-Кіпур.
З тих пір іудеї вірять, що в Йом-Кіпур Господь дає можливість покаятися і спокутувати гріхи. Свято також називають Судним (Днем Всевишнього суду), коли Бог оцінює дії людини за весь минулий рік і виносить вердикт про її подальшу долю.
Фото: Молитва в Йом-Кіпур (pixabay.com/777jew)
Це єдиний день у році, коли Тора наказує людині не займатися нічим, окрім аналізу своїх вчинків і помислів. Віруючі в Йом-Кіпур моляться і відвідують синагогу.
Особливе значення має "молитва закриття", що говориться під час заходу сонця - після неї вже ніби закриті брами милосердя, через які піднімаються до неба прохання і молитви народу Ізраїлю. Завершують свято звуки шофара.
Крім молитов в Йом Кіпур також існує обряд жертвоприношення. У давні часи в храм приводили двох козлів і тільця. Одного з козлів і тільця заколювали і спалювали, а на другого символічно накладалися гріхи єврейського народу, після чого тварину вели в пустелю. Звідси і пішов вислів "козел відпущення", який зараз є метафорою.
Фото: Словосполучення "козел відпущення" з'явилося завдяки святу Йом-Кіпур (freeimages.com/Marek Bernat)
У наші дні існує жертовний ритуал "капарот". В Йом-Кіпур відбувається спеціальний обряд спокутування, при цьому віруючий над головою крутить живу курку або півня. Після завершення ритуалу птицю ріжуть, дарують або жертвують бідним.
Особливості свята Йом-Кіпур: 5 заборон в "суботу субот"
В Йом-Кіпур 2017 віруючі повинні забути про фізичну сторону життя. На відміну від проведення звичайної суботи і традиційних заборон, в свято діють більш суворі обмеження. Тому День спокутування також називають "суботою субот".
Відповідно до першої заборони, слід дотримуватися суворого посту, який починається увечері напередодні свята і закінчується 30 вересня після заходу сонця. Таким чином, повне утримання від їжі і пиття триває протягом 25 годин.
Друге правило накладає заборону на умивання в Йом-Кіпур. Трете - використання косметики. Згідно з четвертою забороною, протягом 25 годин свята не можна носити шкіряне взуття. П'яте правило забороняє інтимну близькість.
В Йом-Кіпур моляться про покаяння а також здійснюють поминальні молитви за померлих родичів.
Фото: В Йом-Кіпур моляться про спокуту гріхів (pixabay.com/zofiaeliyahu)
Ізраїльтяни святкують Йом-Кіпур за всіма традиціями, тому в країні в день торжества зупиняється громадський транспорт, не працює радіо і телебачення, закриваються магазини та розважальні заклади. Порушенням також є водіння авто і використання мобільного телефону.