ua en ru

"Імператорський кравець" Стів Кріплані: "Африканські парламентарії плаття з великим смаком, ніж українські"

"Імператорський кравець" Стів Кріплані: "Африканські парламентарії плаття з великим смаком, ніж українські" Фото: Стів Кріплані народився в сім'ї пакистанських біженців, а зараз шиє костюми президентам держав
Автор:

Керівник київської філії компанії, яка входить в десятку кращих в світі ательє індивідуального пошиття, в ексклюзивному інтерв'ю розкрив читачам Styler секрети бізнес-гардероба

Стів Кріплані: "Костюми Путіна зшиті по технології made-to-measure, тобто коли береться стандартна заготівля і підганяється під фігуру клієнта. У нашій компанії заведений набагато рідше використовується в світі метод bespoke, тобто "been spoken for", що означає, що клієнт приходить і сам обирає усі складові костюма, аж до ниток, якими будуть робитися рядки"

"Єдиним чуйною людиною був мій кравець; він знімав з мене мірки наново щоразу, коли бачив мене, в той час як всі інші підходили до мене зі старими мірками, сподіваючись, що я їм відповідаю". Це геніальне, яка обіймає всю драму міжособистісних відносин висловлювання Бернард Шоу склав, ніби надихнувшись спілкуванням з Сунилом Кріплані.

Коли виходиш з салону цього уважного індуса біля Софіївської площі, ще як мінімум два квартали ловиш відображення своєї посмішки в припаркованих уздовж тротуару машинах і на обличчях перехожих. Адже розуміння - базова потреба будь-якої людини, і Стів (під цим "західним" іменем знають Сунила замовники) вміє її задовольняти з дивовижною проникливістю.

А адже ми просто попили з ним чаю та поговорили про те про се. Він навіть не знімав з мене легендарних 36 мірок "Імператорського кравця" своїми надзвичайно красивими пальцями, викликають мальовничі асоціації з мадоннами і апостолами епохи Відродження.

Кріплані: Я виріс у місті Індор на півдні Індії, куди мої батьки переїхали з Пакистану. Батько від зорі до зорі працював на автомобільну компанію ТАТА, його фірма була офіційним дистриб'ютором запчастин в окрузі. Юності як такої у мене не було. Я "пахав", як і він, з 7 ранку до 10 вечора, заробляючи при цьому $1 на місяць. Власне, у моєму робочому графіку і зараз нічого не змінилося, - розповідає Стів, сидячи на источающем аромат дорогої шкіри дивані, весь обкладений зразками новітніх тканин світових виробників. - А от доходи так, трохи інші. Сьогодні моїй доньці виповнюється шість років, і я можу дозволити собі її побалувати.

Стів, як вийшло, що ви зайнялися кравецьким справою, та ще й у наших широтах?

Кріплані: Ви ж знаєте, індійські сім'ї дуже великі, міцні і дружні. Якщо один двоюрідний брат організовує успішний бізнес на іншому кінці земної кулі, то він годує всіх інших родичів в Індії, або перевозить їх до себе на роботу і розширює бізнес. Так вийшло і зі мною. У мого кузена був швейний бізнес в Гонконзі, потім в Африці, потім в Бразилії, потім у Бельгії - а потім настали 90-ті, і він відчув, що настав час почати обшивати дипломатів у Москві. Так я там і з'явився, попередньо закінчивши Tailor&Cutter's London School.

Компанії "Імператорський кравець" вже більше двадцяти років, а філію в Києві з'явився у 2003-м. Чому ви залишилися саме в нашому місті?

Кріплані: Вперше я приїхав до Києва в 2001 році - і відразу відчув себе як вдома, в Індії! Напевно, це пов'язано з національними особливостями українців. Ми дуже схожі за характером. Тут мені дуже затишно.

І тим не менше, різниця в менталітеті все ж напевно присутній. Зізнайтеся, що вас більше всього шокує?

Кріплані: Нещодавно я ходив купувати собі черевики. Магазин працює до 9-ти, я прийшов без десяти хвилин, так як був зайнятий підсумкової приміркою костюма одного з клієнтів. І ось продавщиця розмовляє зі мною так невдоволено, мовляв, ми вже закриваємося, чого ти так пізно. Звичайно, я розвернувся і пішов без черевиків, куплю в іншому магазині. Для Індії такий тон спілкування з покупцями дік і неприйнятний.

Я знаю, що у вас кажуть: "Atithi devo bhava", що означає - гість для тебе є богом.

Кріплані: Так! Батько привчив мене: що ти даєш людині від нього і отримуєш. Куди приємніше обмінюватися інтересом і повагою, ніж поверхневої неприязню. "Працюй так, щоб на наступний раз клієнт прийшов з друзями", - завжди говорив мій батько.

"Імператорський кравець" Стів Кріплані: "Африканські парламентарії плаття з великим смаком, ніж українські"

Фото: Всі костюми, вийшли з-під руки Стіва Кріплані, мають довічну гарантію - то є їх ремонт і навіть підгонка по змінилася з часом фігури клієнта робляться безоплатно

Стів, на вашій совісті - зовнішній вигляд трьох президентів України. Петро Порошенко поки в їх число не входить, а що скажете про відповідність його нарядів канонами ділового етикету?

Кріплані: Знаєте, як кажуть, "доктор і кравець - це завжди інтимна справа". Я ніколи не розказую про те, хто мої клієнти. Мені набагато приємніше, коли вони самі десь згадують про мене. І критикувати зовнішній вигляд нинішнього глави української держави я теж не хотів би. Давайте, щоб хоч як-то не "образити" ваш інтерес, я скажу вам про костюмах Володимира Путіна.

О, його іміджмейкери дуже стараються, щоб позиціонувати його як "ідеального чоловіка", такого чіткого мачо, завжди одягнений з голочки!

Кріплані: А ось і не зовсім "з голочки". Мені, наприклад, видно, що його костюми зшиті з технології made-to-measure, тобто коли береться стандартна форма і підганяється, наскільки це можливо, під фігуру клієнта. У Путіна, до речі, дуже складна фігура, і не завжди вдається вдало "посадити" на нього виріб.

А ви з якоїсь технології працюєте?

Кріплані: В нашій компанії заведений набагато рідше використовується в світі метод bespoke, тобто "been spoken for", що означає, що клієнт приходить і сам обирає усі складові костюма, аж до оббріхування ниток, якими будуть робитися рядки. Зрозуміло, найчастіше люди не знають, чого хочуть, і ось в цьому і полягає левова частка завдання кравця: не тільки акуратно зшити всі викрійки, але, насамперед, вивчаючи клієнта, допомогти йому виразити свою індивідуальність за допомогою тільки нам двом відомих дрібниць.

Ух ти! Виходить, що кравець - це той же портретист!

Кріплані: Так, часто заможні люди за цим і приходять: їм не так потрібен новий костюм (вони і так вже мають понад п'яти необхідних, включаючи "кежуал" і смокінг), як потрібно себе по-новому переосознать. І я їм допомагаю. Але, в принципі, питання не у фінансовій спроможності клієнта. Мій підхід однаковий як до тих, хто шиє костюм за $25 тис., так і до тих, хто готовий витратити на основний елемент свого іміджу $1100. Я ціную кожного свого клієнта, тому у нас і не буває цих прийомів типу "70-процентна знижка у зв'язку з кінцем сезону" - адже це явний прояв неповаги до клієнта, який шив костюм у його початку.

Я починаю розуміти: вам, як художнику, по-іншому просто нецікаво працювати - без занурення у внутрішній світ людини...

Кріплані: Справа в тому, що кожний раз, коли клієнт чує похвали своєму костюму від оточуючих або просто зауважує схвальні, а краще захоплені погляди, я сам відчуваю його задоволення. Зсередини мені стає добре. Я не можу пояснити до кінця, як це працює. Це магія.

А розкажіть, наскільки взагалі сьогодні важливо в діловому середовищі бути одягненим в пристойний костюм? Он мультимільярдер Марк Цукерберг раз у раз з'являється в якихось відверто тинейджерских "прикиди".

Кріплані: Є англійська приказка: "First impression is last impression". Тобто перше враження, отримане від людини, є й останнім. Зрозуміло, це не так по відношенню до людей, з якими ви часто спілкуєтеся і маєте час вивчити їх досить глибоко для того, щоб викрасти всі їх чудові якості.

Але діловий світ по суті своїй скупий на комунікації і скор на оцінки, і тому в ньому справедливість згаданої мною приказки збережеться ще надовго. Цукерберг - це просто виняток, що підтверджує правило, і то якщо спиратися не на масову інформацію, то на зустрічі з серйозними людьми він приходить у відповідному вигляді.

"Імператорський кравець" Стів Кріплані: "Африканські парламентарії плаття з великим смаком, ніж українські"

Фото: Крім бренду ательє, на костюм також наноситься ім'я власника, причому стиль напису замовник вибирає сам

Які тканини нині котируються при пошитті першокласних костюмів?

Кріплані: Ми працюємо з такими світовими виробниками, як Scabal, Ermenegildo Zegna, Holland&Sherry, Loro Piana, Dormeuil, Charles Clayton та іншими. Хочу особливо загострити увагу на значенні підкладки: неправильно підібрана, вона може зіпсувати навіть зшитий з якісної дорогої тканини піджак - зробивши його непроникним для повітря і легко деформирующимся. До речі, між тканиною верху і підкладкою ми використовуємо спеціальну бортівка з кінського волосу.

Стів, мені говорили, що окрім українських політиків, бізнесменів і артистів ви обшиває одного з африканських парламентаріїв. От було б цікаво порівняти наші країни на предмет смаку.

Кріплані: Давайте будемо порівнювати не на предмет смаку, а на предмет важливості зовнішньої складової для людей. Так от, країна Конго довгий час існувала під французьким протекторатом, і там традиції вишикувалися таким чином, що африканські парламентарії з великою увагою ставляться до етикету ділового вигляду, ніж українські. Навіть їхні охоронці, які на роботі носять уніформу, в офіс і з офісу додому переміщуються в чудово пошитому на замовлення костюмі!

А як ви ставитеся до манери наших політиків і в бенкет, і в світ вдягати вишиванку?

Кріплані: В парламенті це доречно, але не на зустрічах міжнародного рівня.

Якими аксесуарами можна урізноманітнити діловий вигляд?

Кріплані: Це шарфи, шийні хустки, краватки, ремені, підтяжки, запонки, та навіть шкарпетки. Головне, щоб вони були в одній колірній гамі. Але, зауважте, не одного кольору! Вже давно не вважається стильним, коли, наприклад, краватка і хусточка у нагрудній кишені одного і того ж кольору. Також моветоном є гудзики з пластмаси.

До речі, загальновідомий факт, що нижній ґудзик піджака не потрібно застібати, але мало хто в курсі, що розстебнутій повинна бути також крайня ґудзик на рукаві. Причому по обробці залишилася вільної петлі завжди можна зрозуміти, ручна чи це робота, чи унифицирующую акуратність привнесла машинка. Петля, оброблені вручну, завжди буде трохи нерівна - але це означає, що кравець вклав душу і в цю дрібницю, поважаючи індивідуальність замовника.

Стів, а що можна сказати про моду в чоловічому костюмі - чи є зараз якісь тренди?

Кріплані: Я людина допитлива, особливо що стосується моєї професії, тому пильно стежу за всіма тенденціями, виявленими, приміром, на світових тижнях моди або тих зустрічах у вищих колах. Якщо не вдаватися в подробиці, то раніше був більш модний англійський костюм, а зараз - італійський. Відмінність між ними - ширина штанин і рукавів: на італійський манер вони більш завужені, більше підкреслюють фігуру. Думаю, це пов'язано з тим, що чоловіки стали більш уважно ставитися до здорового способу життя.