Вічний ремонт: чи стане реконструкція Маріїнського палацу черговим будівництвом століття
У центрі Києва на очах у жителів столиці за скошеним парканом повільно руйнується історична будівля – Маріїнський палац, в той час як на його реставрацію виділяють більше мільярда гривень
У 2012 році разом зі своєю родиною Київ відвідав мій приятель з Цюріха. Незабаром після прибуття він розповів, що планує сходити на екскурсію в Маріїнський палац. "Він закритий, там реконструкція", - відповідала я. Трохи здивувавшись, що інформацію про це він не знайшов, швейцарець незабаром забув про палац.
Через два роки наш приятель знову відвідав Україну, тепер вже по роботі. Реконструкція палацу тим часом тривала. До того ж, приїзд приятеля збігся у часі із підпалом кінотеатру "Жовтень".
"Якщо люди не вийдуть на протести, може бути така ж довга реконструкція, як і у випадку з палацом. Ось у нас уряд звітує за кожну копійку, наприклад", - зауважив вже добре обізнаний в українських реаліях іноземець.
І справді: під тиском громадськості кінотеатр незабаром відновили. Можливо, процес з Маріїнським теж йшов би швидше, якби громадськість вимагала від чиновників звітувати за кожну копійку, витрачених на реконструкцію коштів, і просто вважала б палац важливою для Києва пам'яткою.
Реконструкція на невизначений термін
З одного боку, коли в країні війна, економічна криза та тотальна корупція, не дивно, що уваги до такого об'єкту як Маріїнський палац катастрофічно мало. Але якраз ця історична будівля цілком може служити способом "списання" грошей, припускають журналісти. Але може виявитися як раз навпаки: реставрація історичної будівлі гальмується саме через брак фінансів.
Фото: В інтернеті люди висловлювали невдоволення з приводу тривалого ремонту Маріїнки ще у 2012 році (tripadvisor.com)
Як виглядає Маріїнський палац зсередини зараз - невідомо. Днями знімальна група "Теперішнього Часу" кілька тижнів чекала дозволу від державного управління справами на зйомку всередині палацу. Але показати, як витрачаються бюджетні кошти, в управлінні відмовилися.
Нещодавно в НТКУ навіть припустили, що в Маріїнському палаці можуть провести відкриття пісенного конкурсу "Євробачення-2017" за умови, що всі роботи в будинку будуть завершені до квітня наступного року. Але в Кабміні допускають, що всі роботи будуть завершені в кращому випадку ще через два-три роки.
Палац з історією
Маріїнський палац – це церемоніальна резиденція на правому березі Дніпра, що стоїть поруч з Верховною Радою. Палац був закладений за наказом імператриці Єлизавети Петрівни в 1744 році, проект якого розробив архітектор Бартоломео Растреллі. Перша царська особа, яка зупинилася у палаці, була Катерина II, яка відвідала Київ у 1787 році. Палац з самого початку свого існування став місцем прийому іноземних гостей і делегацій. Вважався резиденцією членів імператорської сім'ї до 1917 року.
Під час Громадянської війни Маріїнський палац використовувався як військовий штаб. У пізніх 1920-х роках будівля належала сільськогосподарській школі, а пізніше стало музеєм. Під час Другої світової війни Палац сильно постраждав і був відреставрований наприкінці 1940-х років. Ще одна велика реставрація була проведена у 1980-х роках.
Фінансова епопея
Офіційно реконструкція Маріїнського палацу стартувала в 2007 році, але грошей на неї довго не виділяли. А якщо і приймали рішення виділити гроші, то не могли знайти в бюджеті потрібну суму. Через брак коштів ремонтні роботи двічі зупинялися, а фінальну дату відкриття палацу переносили. Крім того, за десять років вартість робіт регулярно зростала, тим часом сама будівля поступово руйнується.
Фото: Судячи з відгуків користувачів, стан палацу мало змінився і в 2016 році (tripadvisor.com)
У 2012 році у "Віснику державних закупівель" з'явилася інформація про те, що палац будуть реставрувати ще три роки. Переможцем тендеру стала компанія "Будівельно-монтажне управління Державного управління справами", яке повинно було завершити реставраційні роботи до грудня 2015 року. Бюджету такий ремонт повинен був обійтися в 167 мільйонів гривень.
Як розповіли в "Укрреставрації", яка до цього займалася палацом, тут ще раніше було зроблено чимало робіт: укріплений фундамент, щоб палац не повз, відремонтована покрівля.
Почувши про такі суми, все хочеться запитати: скільки ще грошей і часу витратять, щоб довести, нарешті, реконструкцію до фінальної точки?
Але це ще не все: фахівці відразу ж сказали, що 167 млн грн на ремонт всього палацу не вистачить — наприклад, щонайменше 200 млн грн знадобиться на інтер'єр, адже сюди збираються замовляти ексклюзивні меблі, дорогі килими, люстри, посуд.
"Для штор тканини будуть везти з Лондона чи Парижа. Але шити їх будуть українські майстри", — розповідав тоді архітектор Георгій Духовичний.
Тільки зараз ні штор, ні інших предметів інтер'єру ми не спостерігаємо. Як мінімум тому, що в палац доступ для відвідування поки закритий.
Виділяти гроші на реконструкцію двору вирішили і далі. Так, в жовтні 2014 року уряд виділив Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства 20 млн на ці ж цілі.
На початку серпня 2015 року Мінрегіон отримав додаткові кошти на ремонт церемоніальної резиденції президента України. В цей раз – 100 мільйонів гривень. Через кілька тижнів після виділення чергового "траншу" Маріїнський палац справді відкрив свої двері для відвідувачів, але частково.
"Маріїнський палац починає нове життя. За свою 260-річну історію він став свідком зміни кількох епох. Служив царській та радянській імперіям, потім перетворився на учасника урочистостей в житті незалежної Української держави", - написав тодішній глава адміністрації Президента Борис Ложкін на своїй сторінці у Facebook.
Але виявилося, що роботи завершені лише частково. Реставратори завершили реконструкцію у правому крилі палацу. Зокрема, відремонтовано "Зал нагород", де колись був кінотеатр. За словами журналістів, це приміщення виглядає шикарно: позолота на стінах і дверних ручках, на вікнах - гардини з гербом України. Зовнішній вигляд приміщення змінили, піднявши стелі на два метри за рахунок горища. На підлозі – український мармур, а на колонах, вздовж стін – мармур італійський.
В 2016 році кошти на реконструкцію Маріїнського двору продовжували відраховувати. Кабінет міністрів України затвердив скоригований проект реставрації Маріїнського палацу по вул. Грушевського, 5а в Києві. Відповідне рішення закріплене постановою уряду №507 від 22 липня 2016 року.
"Прийнятим постановою рішенням передбачено продовження фінансування будівництва архітектурно-паркового ансамблю Маріїнського палацу. Це, в свою чергу, дасть можливість відновити функціонування музейного комплексу і продовжить експлуатаційний вік будівлі палацу на 50-80 років", - наголошується в документі.
Згідно з постановою, загальна кошторисна вартість реставрації Маріїнського палацу визначена в розмірі 1,47 млрд грн. Як зазначено в документі, станом на 1 липня 2015 року із загальної кошторисної вартості проекту з реставрації комплексу виконано робіт на суму 242,578 млн грн, включаючи будівельні роботи на 168,078 млн грн, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю на 8,333 млн грн, а також інші витрати на 66,167 млн грн.
Фото: У стінах оновленого Маріїнського палацу президент України вручав нагороди з нагоди Дня Незалежності в 2015 році (unn.com.ua)
Фінансова історія з Маріїнським триває далі. Державне управління справами 1 серпня укладає договір з ДП "Будівельно-монтажне управління Державного управління справами" на проведення додаткових робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу. Вартість угоди - 27 125 370 гривень. Як з'ясувалося, додаткові роботи з реставрації та пристосування палацу знадобилися у зв'язку зі зміною технічних умов на інженерні мережі та вимогам безпеки до віконних блоків, уточненням технології реставрації фасадів центральної частини і лівого флігеля, необхідністю реставрації центрального паркану з пристроєм горизонтальної ізоляції, пристроєм мереж автоматизованого поливу і зміною призначень приміщень
За даними порталу "Доступ до правди", станом на 1 серпня 2016 року вартість профінансованих ремонтних робіт становить 376,44 млн гривень, з яких у 2016 році - 29,71 млн грн. Загальна вартість реставрації, перерахована в цінах 2015 року, становить 1,47 млрд грн. У державному інвестиційному проекті передбачалося завершити роботи за 34 місяці за умови своєчасного та повного фінансування.
Фото: Маріїнський палац можуть відвідувати тисячі туристів (travelbooking.com.ua)
Але і це ще не все. У листопаді цього року в Кабміні прийняли рішення виділити ще 60 млн грн на ремонт Маріїнського палацу. Проект реконструкції Маріїнського палацу буде доопрацьований, оскільки до нього були зауваження. На ремонт палацу Кабінет міністрів України планує виділити 60 млн грн з резервного фонду держбюджету.
Скільки триватимуть ремонтні роботи в історичній будівлі – невідомо. Але також незрозуміло, чи дійсно гроші на ці роботи розподіляються відповідним чином, а не осідають у кишенях чиновників.
А тим часом на сайті Ukraine.com, який розповідає світу про нашу країну англійською мовою, досі повідомляється, що "сьогодні Маріїнський палац використовується для офіційних прийомів, є місцем зустрічей самітів, де світові лідери в різний час обговорювали питання, що представляють взаємний інтерес".