ua en ru

У київському "Гуллівері" відкрилася виставка стильних вишиванок

У київському "Гуллівері" відкрилася виставка стильних вишиванок Фото: Марія Зарембская вишиває вже понад півстоліття
Автор:

Після пожежі в майстерні вишивальниці поки вдалося відновити лише 40 робіт із 300

20 жовтня у ТРЦ Gulliver відкрилася виставка українських вишиванок народної майстрині Марії Зарембський "Ефект поновлення: від вишиванки до серця". В експозиції на четвертому поверсі представлено 40 вишиванок, відновлених після пожежі в майстерні Марії Іванівни на вул. Костьольній.

Місією виставки, яка триватиме з 19 грудня, є збір пожертвувань на відновлення решти колекції, яка нараховує до трьох сотень примірників, а також самої майстерні, постраждалої минулої зими.

Член Спілки художників України Марія Іванівна Зарембская з Тернополя вишиває вже більше 60 років, з яких 30 років - в Києві. Свою майстерню вона назвала "Рідний дім". У 2000-х вона залишилася єдиною майстерні Спілки художників по вулиці Костьольній (всі інші були виселені), після того як за Зарембскую заступилася особисто заступник голови Шевченківського району Галина Пахарчук.

На рахунку Зарембской - понад 30 персональних виставок в Україні, Чехії та Франції, вишиті вироби майстрині з автентичними орнаментами усіх регіонів України представлені у 17 музеях України, Росії і навіть Індії. Її рушники та вишиванки дарували Володимиру Щербицькому, Борису Олійнику і Індірі Ганді. Але жодної вишиванки Марія Іванівна не продала.

"Це - мої діти, - розповіла вона Styler. - Ну як же їх можна продавати, це життя моє! Своїх дітей не вдалося жодного народити, хоч і неодноразово була заміжня. Останній чоловік зник під час землетрусу в Ташкенті".

У київському "Гуллівері" відкрилася виставка стильних вишиванок

Фото: Марія Іванівна на букетик маків відреагувала словами, що "любить отримувати квіти ще з тих пір, як була вчителькою"

Відвідувачі виставки зможуть побачити унікальні вироби майстра і переконатися в тому, що українська вишиванка - це не лише елемент національного одягу, але і сучасний модний тренд - адже Марія Іванівна створює своїми руками і модельний одяг. Експонати демонструють різні техніки вишивання: хрестиком, півхрестик, ретязю, штаповкою, карлючками, зерновим виводом, низинкою, лиштвою, або гладдю.

Виступаючи перед публікою, що зібралася на відкриття виставки, майстриня згадала, як зацікавилася вишивкою:

"Мені зустрілася біографічна книга про Василя Вишиваного. Це був австрійський аристократ, Вільгельм фон Габбсбург, полковник легіону Українських Січових Стрільців. Він так цінував українські вишиванки, що навіть носив їх і під військовим мундиром. За це побратими по Першій Світовій прозвали його Василем Вишиваним. Так він і підписав свою книгу віршів, які я дуже люблю".

У київському "Гуллівері" відкрилася виставка стильних вишиванок

Фото: Модель, телеведуча і актриса Марися Горобець стала одним із "зоряних" осіб каталогу

Відчистити унікальні вишиванки від гару і кіптяви вдалося коштами фонду "Україно! Я за тебе!", а також відомого бренду побутової хімії. Крім того, випущений каталог з професійними фото робіт майстрині, в якості моделей для якого "попрацювали" - а за їх власним визнанням, отримали задоволення - ізвестные кияни зі своїми сім'ями: режисер Олесь Санін, організатор Ukrainian Fashion Week Ірина Данилевська, ресторатор Діма Борисов, телеведучі Марися Горобець і Габріела Масанга.

На відкритті виставки про свої стосунки з вишиванками Марися Горобець розповіла Styler наступне:

"Я публічна людина, і тому особливо потребую якоїсь енергетичної захисту. Для мене надіти вишиванку - це все одно, що носити хрестик. Відразу відчуваєш себе впевненіше, який прямо-таки недосяжною для поганих очей".

Батьки Марисі з протилежних куточків України (Захід і Полтавщина), але обидва завжди цікавилися українським національним костюмам. Тому, каже ведуча, родинні та народні свята родина зустрічає не просто у вишиванках, але цілком у "ладі", як на український манер називає Горобець повний комплект вбрання.

У київському "Гуллівері" відкрилася виставка стильних вишиванок

Фото: Вишивальницю прийшли привітати навіть самі маленькі "моделі" каталогу її робіт, на яких і вишиванки-то не знайшлося, довелося загорнути в рушник

На виставці всі бажаючі отримають можливість приміряти деякі з старовинних вишивок і зробити яскраве фото, щоб поділитися ним в соцмережах з хештегом #ВідВишиванкиДоСерця.

До речі, самим яскравим на Українському тижні моди стало дефіле "Витоки".