"Життя одне, і хочеться прожити його з користю для суспільства": Українська школярка про свій тріумф на конкурсі вчених в Лос-Анджелесі
Про унікальну установку з виробництва електроенергії, робота над якою зайняла більше двох років, про улюблених учителів, життєві цілі і про важливість альтернативної енергетики для України – в інтерв'ю Валерії Тищенко для Styler
Ще два роки тому 10-класниця Валерія Тищенко з міста Олешки Херсонської області була впевнена: після закінчення школи вона буде робити все можливе, щоб виїхати з України і здобувати вищу освіту за кордоном.
Але спілкування з однодумцями – молодими розробниками, і сучасними талановитими вчителями, унікальна атмосфера київського "політеху" допомогли їй зрозуміти: вчитися вона, швидше за все, буде саме тут.
2017 рік ознаменувався для Валерії великою перемогою: спочатку дівчина пройшла відбірковий етап престижного конкурсу Intel-Техно Україна, ставши однією з фіналістів національного відбіркового етапу.
Потім призери вирушили підкорювати Лос-Анджелес, де йшла серйозна боротьба більш як 1,5 тисяч молодих науковців з усього світу за можливість отримати призові місця. На цьому конкурсі відібрали найкращі розробки.
Особливо приємно усвідомлювати, що одним з переможців стала українка: на Intel ISEF в Лос-Анджелесі Валерія завоювала четверте, призове місце.
Унікальна перемога української школярки
Авторський проект Валерії Тищенко - "Виробництво електроенергії з допомогою хвиль на поверхні води" відноситься до галузі енергетики (Energy Physical) і дозволяє отримувати електроенергію, використовуючи принципи електромагнітної індукції.
Фото: Валерія Тищенко перемогла у престижному міжнародному конкурсі (скріншот поста facebook.com/Valeriia Tyshchenko)
"Особисто мені було відразу зрозуміло, що проект Валерії займе гідне місце! Адже ми можемо відразу хоча б приблизно визначити, чия розробка варта уваги. Валерія перемогла! І тут зіграв роль цілий комплекс факторів: і неймовірна підтримка її сім'ї, і високопрофесійний науковий керівник Михайло Юрійович Растьогін, і престижний ліцей, в якому вона вчиться. Але найголовніше – це талант і цілеспрямованість самої дівчинки", - розповідає про перемогу Валерії Вікторія Попова, начальник відділу профорієнтаційної роботи з молоддю КПІ імені Ігоря Сікорського, координатор конкурсу Intel-Техно Україна.
Школярка працювала над своїм проектом більше двох років. Здавалося б, з такою щільною зайнятістю дівчина повністю завантажена науковою діяльністю, та ще й основною роботою в ліцеї.
Але при цьому вона ще й встигає брати участь в олімпіадах з різних предметів, займаючи перші місця. Крім того, Валерія чудово малює портрети олівцем, пише прозу і вірші, публікуючи їх у багатьох збірниках.
Styler зустрівся з талановитою школяркою, щоб більш детально дізнатися про її унікальної розробки, про натхнення і стимулах до нових перемог, про улюбленого вченого, а також про те, чому вона поки не збирається їхати на навчання за кордон.
"Раптом я подумала: боже, тут же стільки енергії! А люди її не використовують"
"Як і всі люди, які хочуть чогось досягти, я дуже сподівалася на перемогу! Але в той же час і дуже боялася, переживала – вийде чи ні. Але в мене вселили надію родичі, друзі, вчителі. Звичайно, я в собі сумнівалася. Як без цього? А особливо боялася, що не привезу нагороду своєму ліцею, який мені дуже допоміг", - згадує Валерія Тищенко.
Фото: Валерія претендує на золоту медаль, бере участь в олімпіадах та конкурсах, а ще - пише прозу, вірші і малює олівцем (РБК-Україна)
За її словами, впоратися з хвилюванням їй особливо допомогли слова мами.
"Вона сказала: ні про що не думай! Ти повернешся з Лос-Анжелеса з місцем!". Я цю фразу часто згадувала. У підсумку так і вийшло – я перемогла. Моя категорія – energy physical. У ній є і вітрові, і водні та сонячні установки. І сонячних там дійсно більше. Моя відноситься до водних", - розповідає Валерія.
Ідея створити унікальну установку прийшла практично випадково, коли Валерія... дивилася на хвилі. В той момент вона подумала, що цю енергію можна використовувати.
"Пам'ятаю, було літо, якраз перед моїм дев'ятим класом. Я була на дачі, дивилася на хвилі Дніпра. Раптом я подумала: боже, тут же стільки енергії! А люди її не використовують. Буквально перед цим ми вивчали електромагнітну індукцію. І я подумала: чому б не поєднати явище електромагнітної індукції і коливання. Оскільки у електромагнітній індукції провідник рухається в магнітному полі. Або навпаки – магнітне поле змінюється відносно провідника. Коливання з цим і пов'язані, тому я подумала, що це буде гарною ідеєю для генератора", - пояснює свою ідею школярка.
Фото: Валерія розробила генератор, який перетворює енергію без використання турбіни (РБК-Україна)
Фізику Валерія вивчає поглиблено: про електромагнітну індукцію вона дізналася роком раніше, ніж за шкільною програмою.
"Мені прийшла в голову ця ідея, і я відразу почала шукати в інтернеті інформацію про хвильові електростанції. Хотіла дізнатися, як люди це все використовують", - каже Валерія.
Вона з'ясувала, що головна ідея основної маси хвильових електростанцій – це перетворення хвильової енергії в однонаправлену дію на вал турбіни.
"Я подумала, що це занадто складна і ненадійна конструкція, в ній занадто багато рухомих деталей. Моєю метою було створити щось більш просте", - додає вона.
Свій проект дівчина розробила під керівництвом Михайла Юрійовича Растьогіна, свого вчителя фізики. У минулі роки він возив і інших школярів на конкурси від Intel.
Розробка Валерії представляє собою генератор, який перетворює енергію без використання турбіни. У ньому - мінімум рухомих деталей і відсутні всі ті фактори, які роблять генератор ненадійним. Крім того, перетворення енергії відбувається відразу ж, нікуди не передаючись.
Фото: "У мене була завжди висока мета – займатися чимось, що буде компенсувати шкоду, нанесену людьми нашій планеті" - Валерія Тищенко (РБК-Україна)
"У нашій розробці важливий не так ККД (в подібних пристроях він, як правило, не перевищує 15%), а вартість електроенергії. А ми розраховуємо, що у нас вона буде значно нижче порівняно з іншими джерелами живлення", - пояснює вона.
"Можна брати енергію з хвиль на річці, з коливань транспорту або інженерних конструкцій"
Установка, розроблена дівчиною – універсальна: є два її варіанти. Один буде використовувати коливання більшої амплітуди, інший – меншої. Обидві установки можна використовувати у всіх сферах життєдіяльності людини, де є коливання.
"Можна брати енергію з хвиль на річці, з коливань транспорту або інженерних конструкцій. Наприклад, та ж ГЕС у Запоріжжі. Вона сильно трясеться. Хто по ній ходив, той знає, про що я. Це все можна ефективно використовувати, оскільки механічне коливання – це одне з явищ, які найбільш часто з'являються і які ми спостерігаємо в житті практично скрізь", - каже Валерія.
За її словами, зараз у всьому світі зростає інтерес до альтернативної енергетики.
"Наноситься просто величезна шкода екології. Ці питання стають занадто глобальними, надто масштабними. І люди починають судорожно шукати альтернативні способи отримання енергії без шкоди для природи. А в мене була завжди висока мета – займатися чимось, що буде компенсувати шкоду, нанесену людьми нашій планеті. І щоб ця справа допомагала людству прогресувати", - розповідає вона.
Фото: Ідея створити унікальну установку прийшла практично випадково, коли Валерія просто дивилася на хвилі. В той момент вона подумала, що цю енергію можна використовувати (РБК-Україна)
У 8 класі Валерія почала вчитися в Херсонському фізико-технічному ліцеї і неймовірно надихнулася вчителями, які там працювали.
"Це люди, які спілкуються з дітьми на одному рівні. Дають учням посміятися. І самі вони дуже веселі, з приголомшливим почуттям гумору. Спілкування з такими крутими вчителями і з однолітками, які зацікавлені не тільки у розвагах, але і в саморозвиткові, дуже позитивно на мене вплинуло", - стверджує дівчина.
До приходу в ліцей Валерія вже досягла великих успіхів у гуманітарних науках: вона посідала перші місця в олімпіадах з історії, іноземних мов. З 5 по 7 клас кілька разів перемагала у всеукраїнському конкурсі імені Тараса Шевченка.
"Я спочатку хотіла бути журналістом. А в ліцеї мене почала цікавити енергетика. В якийсь момент я усвідомила, що займаюся пошуком виходу з глобальної проблеми. І все-таки життя одне, і хочеться прожити його з користю для суспільства".
Недовіра інвесторів до альтернативної енергетики
Україна зараз гостро потребує альтернативних способів видобування енергії, каже дівчина.
"Я багато читала про те, що українські ТЕС прийшли в занепад у зв'язку з війною на Донбасі. Це приносить великої шкоди сфері. Знаю, що багато хлопців і дівчат розробляють нові технології альтернативної енергетики. Я в цьому переконалася, коли брала участь у конкурсі "Intel-Техно Україна". Але, на жаль, є недовіра до інвестицій у цю сферу. Інвестори не готові вкладати гроші в те, що принесе вигоду не скоро. Це довго окупається".
Фото: Поїздка на конкурс в Лос-Анжелес принесла Валерії не лише безліч позитивних емоцій, але і визнання (скріншот поста facebook.com/Valeriia Tyshchenko)
На жаль, для таких проектів багато хто шукає спонсорів за кордоном, додає Валерія. Але тоді і проекти впроваджують вже тільки за кордоном, а не у нас.
"Мені хотілося б розвивати це все в Україні! Хотілося б просувати свою країну як місце з високим рівнем розвитку альтернативної енергетики. Але на це потрібні гроші. Дуже сподіваюся, що зустрінуться люди, які хочуть в це інвестувати. Думаю, що участь у конкурсі допоможе у цьому. Якщо дитина отримує місце в міжнародному конкурсі, то тоді на нього починають звертати увагу", - говорить вона.
"Кожен рік задаюся питанням: а чи не здалося мені все це?"
Робота над створенням приладу тривала чимало часу. Паралельно із цим, звичайно ж, дівчина навчалася.
Валерія зараз претендує на золоту медаль, намагаючись утримувати високу планку. А високі вимоги до самої себе пояснює так: "Чим більше людина отримує, тим на більше претендує".
"Я все ще постійно лаю себе за те, що просто жахливо користуюся своїм часом! Намагаюся це виправити. Напевно, як і будь-який підліток, я витрачаю багато часу на соцмережі, що мене страшенно дратує. Якогось секрету планування часу у мене немає, все виходить саме собою. Але при цьому я ще й незадоволена: мені здається, що можу ще більше. Кожен рік задаюся питанням: а чи не здалося мені все це? І може, я звичайна людина? Але все відбувається насправді", - говорить Валерія.
Фото: Валерія Тищенко з Вікторією Поповою, начальником відділу профорієнтаційної роботи з молоддю КПІ імені Ігоря Сікорського (РБК-Україна)
Улюблений вчений Валерії – Лев Ландау (фізик, якого вважають легендарною фігурою радянської і світової науки – ред.). Він імпонує Лері не лише своїми унікальними науковими розробками, а й тим, що намагався впровадити нові технології, будучи ще зовсім молодим розробником.
Сьогодні разом зі своїм науковим керівником школярка займається пошуком нових горизонтів і нових можливостей. Зокрема, дівчина дуже хоче брати участь у конкурсі Intel-Техно і в наступному році.
Лері часто кажуть: "Чому ти так мало відпочиваєш?", "Чому так багато часу приділяєш навчанню і розробкам?" Вона відповідає, що таким чином інвестує в своє майбутнє. Дівчина впевнена: якщо людина починає "крутитися" ще в юності, то потім набагато легше буде проявити себе в житті.
"Того ж хочу побажати й своїм одноліткам – постійно вдосконалюватися. Дуже неправильно думати, що в цьому віці ще рано намагатися, рано працювати. Життя одне, і хочеться досягти чогось, залишити слід по собі. Для цього потрібно працювати, мені здається, з самої юності", - підкреслює вона.
Фото: Нагорода, яку Валерія привезла після участі в конкурсі Intel ISEF 2017 (РБК-Україна)
Ще два роки тому вона була впевнена, що буде робити все можливе, щоб виїхати з України після школи.
"Але я почала брати участь у конкурсах, більшість з яких були на базі КПІ, і буквально приросла до цих місць. Стала їздити сюди, гуляти по території університету. Дуже люблю архітектуру університету, його атмосферу, у якій витають нові ідеї. Зрозуміла, що хочу навчатися тут, в КПІ. Оптимально було б навчатися на бакалавра тут, у Києві, а вже потім для отримання диплома магістра – поїхати за кордон. А куди – це вже питання. Але про це я подумаю пізніше".