ua en ru

Астрономи з'ясували, чому з'являються величезні чорні діри

Астрономи з'ясували, чому з'являються величезні чорні діри Фото: Чорна діра

Стали відомі причини появи гігантських чорних дір

Міжнародна група астрофізиків з США, Фінляндії та Великобританії повідомили, що чорні діри можуть утворюватися всередині протогалактик в умовах припинення зореутворення. Відповідне дослідження опубліковане в журналі Nature Astronomy.

Згідно з результатами комп'ютерного моделювання, для появи і росту надмасивних чорних дір необхідно, щоб в протогалактиці (хмара міжзоряного газу на стадії перетворення в галактику) був дефіцит молекулярного водню (Н2), який служить матерією для утворення зірок, що мають можливість перетягувати на себе матерію. Дослідники з'ясували, що достатня кількість випромінювання Лімана-Вернера з сусідніх галактик може спровокувати розпад Н2.

Астрономи з'ясували, чому з'являються величезні чорні діриФото: Знімок Hubble чорної діри

Вчені відзначили, що випромінювання Лімана-Вернера складається з фотонів, які мають достатню енергію, щоб поглинувший її молекулярний водень розпався з утворенням атомарного водню. Дослідники провели розрахунки, виходячи з яких ці фотони можуть утворюватися в галактиках зі спалахом зореутворення.

Активна галактика повинна перебувати на відповідній дистанції від протогалактик, а бомбардування фотонами повинне відбуватися до того, як почнуться процеси стиснення міжзоряного газу, що призводять до появи чорних дір.

Використовуючи гідродинамічну модель, астрономи вирахували, що відстань між галактикою зі спалахом зореутворення і протогалактикою має становити 200-300 парсек, а різниця в їхньому віці повинна бути менше чотирьох мільйонів років.

До речі, вчених NASA здивувала "танцююча" біля чорної діри зірка.