ua en ru

Відомий історик розповів, завдяки кому Волинь стала центром національно-визвольної боротьби

Відомий історик розповів, завдяки кому Волинь стала центром національно-визвольної боротьби Скріншот: Дмитро Вітовський (youtube.com/zik.ua.)

Історики згадали події столітньої давності

Історики розповіли, завдяки кому історико-етнографічного регіону Волині став центром національно-визвольної боротьби. Про це йдеться у фільмі програми "Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Дмитро Вітовський", передає zik.ua.

У кінці 1915 року після запеклих боїв з російською армією в Карпатах, майбутнього військового керівника ЗУНР Дмитра Вітовського відправляють на Волинь. Там, на нових австрійських територіях, він повинен підбирати добровольців до лав Січових Стрільців. За місяць Вітовський об'їжджає більше трьох десятків сіл, однак скрізь чекає невдача: агітація не діє.

"На цій території російські війська вже забрали всю молодь, тому, фактично, це завдання провалилося", – розповідає кандидат історичних наук Уська Уляна.

Вітовський, спілкуючись з місцевим населенням, розуміє, що людям потрібно не військо, а освіта.

Тільки за рік Січові Стрільці створюють в регіоні близько сотні патріотичних шкіл.

Для збору підручників для волинських дітей у Львові навіть створюють спеціальний комітет, яким займається відомий історик Іван Крип'якевич. Самі ж "стрільці" на Волині навіть починають активну видавничу діяльність.

"Навіть у тих підручниках, посібниках чи елементарних видання букварів знаходимо публікації українських карт, де наші етнічні землі позначені так чітко – від Сяну до Дону. Через кілька років Волинь стане центром національно-визвольної боротьби. Напевно, в цьому була заслуга тих шкіл і зусиль Вітовського", – говорить кандидат історичних наук Василь Кметь.

Відео: Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Дмитро Вітовський (youtube.com/zik.ua.)

Нагадаємо, що в мережі показали цікаві фото Києва в листопаді 1943 року, коли Червона Армія витіснила війська Вермахту з міста.