ua en ru

Нобелівська премія 2016: лауреати

Нобелівська премія 2016: лауреати Фото: Нобелівська премія (rian.com.ua)

Нобелівський тиждень розпочався 3 жовтня. Видатні вчені отримають нагороди в шести номінаціях

У перший тиждень жовтня в Швеції буде вручена Нобелівська премія 2016 року. Лауреати та дати вручення престижної нагороди за наукові досягнення, а також про найбільш відомих українців, які стали володарями премії, читайте у нас на Styler.

Нобелівська премія 2016: дати вручення

Нобелівський тиждень проходить у Стокгольмі з 3-го по 10 жовтня. У цей період визначають переможців у номінаціях:

  • фізіологія та медицина - 3 жовтня;
  • фізика - 4 жовтня;
  • хімія - 5 жовтня;
  • лауреат премії світу буде визначено 7 жовтня;
  • переможця в області економіки назвуть 10 жовтня.

Нобелівський тиждень проходить в Стокгольмі

Фото: Нобелівський тиждень проходить у Стокгольмі (riafan.ru)

Тільки Нобелівська премія з літератури буде вручена 13 жовтня. За традицією, переможця в даній категорії завжди називають у четвер четвертого тижня засідання членів Нобелівського комітету. І в 2016 році ця дата не збігається з преиодом вручення нагород в інших галузях науки.

Нобелівська премія 2016 року: лауреати, про яких відомо на даний момент

Вручення Нобеля-2016 стало рекордним за кількістю учасників. Їх кількість склала 376 чоловік, також за нагороду борються 148 організацій зі всього світу. Примітно, що за правилами конкурсу імена номінантів можуть бути оголошені тільки через 50 років після церемонії нагородження.

Нобелівська премія 2016 по медицині

Переможців в області фізіології, медицини і біології назвали в понеділок, 3 жовтня. Премія дісталася японцеві Есінорі Осумі.

Нобелівська премія з біології 2016 дісталася японському вченомуФото: Нобелівська премія з біології 2016 дісталася японському вченому (vesti.ru)

Своє наукове відкриття він зробив ще 30 років тому, довівши феномен аутофагії (його також називають "самопоїданням" клітини). Це механізм, що допомагає організму звільнитися від токсинів і інших непотрібних частинок, перетворюючи їх в енергію. Завдяки аутофагії відбувається оновлення клітин, швидше йде процес одужання і легше переноситься голод.

Нобелівська премія 2016 з фізики

Премію за видатні наукові досягнення в галузі фізики вручили групі з трьох вчених (Девід Тоулесс, Данкан Халдейн і Майкл Костерлиц) за розробку математичних методів опису матерії (магнетизм, надпровідність, надплинність).

Володарі Нобелівки 2016 з фізикиФото: Володарі Нобелівки 2016 з фізики (korrespondent.net)

Їх відкриття є вагомим внеском у розробку інноваційних електронних гаджетів. Члени Нобелівської комісії назвали досягнення вчених "дверима в незвіданий світ, де матерія може перебувати в дивних станах".

Нобелівська премія з хімії 2016

Молекулярні ліфт, мотор і штучні м'язи – винаходи, які удостоїлися Нобелівської премії 2016 в галузі хімії. Лауреатами у цій номінації 5 жовтня стали Жан-П'єр Саваж, Фрезер Стоддарт і Бернард Феринге. Вони змогли підкорити молекули керованим руху і розробили механізми нанорозмірів, які можуть виконати певні дії при використанні енергії.

Молекулярний мотор за створення якого вручена Нобелівська премія 2016 з хіміїФото: Молекулярний мотор, за створення якого вручена Нобелівська премія 2016 з хімії (timenews.in.ua)

Відкриття вчених в майбутньому може застосовуватися для розробки нових матеріалів, датчиків і систем зберігання енергії.

Нобелівська премія миру 2016

Цю номінацію називають політизованою, а подати заявку на отримання нагороди за "Сприяння встановленню миру у всьому світі" може будь-яка людина. У цьому році кількість номінантів досягло двохсот.

За чутками, серед бажаючих отримати Нобелівку за мир Едвард Сноуден, Дональд Трамп, Ангела Меркель, Папа Римський, і навіть збірна Афганістану з волейболу. Переможець у номінації, за традицією, був названий в Осло в присутності членів норвезької королівської родини у п'ятницю, 7 жовтня.Ним став президенту Колумбії Хуан Мануель Сантос.Політик отримав нагороду "за його рішучі зусилля для припинення громадянської війни, яка тривала понад 50 років і забрала життя більше 220 000 колумбійців".

Нобелівська премія 2016 з літератури

Нобелівську премію з літератури 2016 року отримав американський співак, письменник, художник і актор Боб Ділан. Комітет нагородив його "за створення нового поетичного вираження у великій Американській пісенної традиції".

Нобелівська премія і Україна: видатні вчені-володарі Нобелівки

Українські лауреати Нобелівської премії в різні роки були удостоєні нагород у всіх номінаціях.

Нобелівська премія 2016: лауреатиНобелівська премія 2016: лауреатиНобелівська премія 2016: лауреатиНобелівська премія 2016: лауреатиНобелівська премія 2016: лауреати

Фото: Лауреати Нобелівської премії - вихідці з України: Мечников, Агнон, Хоффман, Ваксман, Коваль (wikipedia.org)

У 1908 році Нобелівська премія з біології та медицині дісталася Іллі Мечникову, вихідцю з Харківської губернії. Вчений отримав нагороду за наукову працю "Несприйнятливість в інфекційних хворобах".

Зельман Ваксман - володар Нобелівської премії з медицини в 1952 році за відкриття антибіотика стрептоміцину, успішно застосовувався при лікуванні туберкульозу. Професор народився в Чернігівській області, але поїхав вчитися і працювати в США.

Харків'янин Саймон (Семен) Коваль в 1971 році став володарем Нобелівської премії з економіки за дослідження процесів економічного зростання.

Роальд Хофман був нагороджений у 1992 році Нобелівською премією з хімії, як громадянин Америки. Однак народився вчений у Золочеві (Львівська область). Нобелівський комітет оцінив його теорії протікання хімічних реакцій.

Премію з літератури за оригінальний стиль оповіді з єврейськими народними мотивами в 1966 році отримав Шмуель Йосеф Агнон, який народився у Тернопільській області.

Серед номінантів на Нобелівку з літератури були і такі відомі українці, як Іван Франко, Павло Тичина, Олесь Гончар, Василь Стус, але з різних причин лауреатами нагороди їм стати не вдалося.