ua en ru

Вчені вперше розшифрували ДНК давньоєгипетських мумій

Вчені вперше розшифрували ДНК давньоєгипетських мумій Фото: Мумія (pixabay.com/ESD-SS)

Палеогенетики повністю відновили ДНК близько 100 мумій людей

Вчені повністю відновили та розшифрували ДНК майже ста давньоєгипетських мумій людей, які жили в різні історичні епохи, від Середнього царства і до Римської імперії. Про це повідомляється в журналі Nature Communications.

"Те, що ДНК може дожити до наших днів в таких умовах, завжди викликало скептицизм у нас. Жаркий клімат Єгипту, високий рівень вологості в багатьох гробницях і хімікати, які використовувалися для муміфікації, - все це сприяє руйнуванню ДНК і робить шанси на збереження її обривків мінімальними", - розповіла відомий палеогенетик з університету Тюбінгена Йоханнес Краузе.

За останні 10 років вчені здійснили безліч проривів у відновленні ДНК давно померлих людей, зокрема вони відновили геноми неандертальців, денисовців і кроманьйонців з уривків генетичного коду в їх кістках.

Також провідні генетики і археологи відновили та вивчили ДНК відомих мумій - альпійської "льодової людини" Йотці, а також найдавніших на Землі мумій з культури чінчорро в Чилі.

Це допомогло вченим розкрити таємниці міграцій народів у Європі й Америці, зрозуміти, чим хворіли і від чого вмирали люди в далекому минулому, і чи існують їхні нащадки сьогодні.

Зокрема, вони з'ясували, що найближчі нащадки Йотці живуть на Сардинії, а мумія дівчинки-інка допомогла вченим розкрити раніше невідому антропологам популяцію індіанців Перу, майже повністю знищену конкістадорами в часи підкорення Південної Америки.

За словами Краузе, давньоєгипетські мумії фактично ніколи не піддавалися подібному аналізу з двох причин: по-перше, умови їх "приготування" і поховання не сприяють збереженню ДНК, а по-друге, більшість відомих мумій безнадійно зіпсовані чужою ДНК через неправильне поводження з ними в XIX і XX століттях.

З цих причин, в кращому випадку вченим були відомі окремі уривки давньоєгипетської ДНК, а генетичні таємниці єгиптян залишалися недоступними для вивчення.

У зв'язку з цим Краузе та його колегам довелося провести колосальну кількість часу на пошук мумій, незайманих руками археологів і при цьому таких, що зберегли в собі уривки ДНК в достатній кількості, аби геном можна було повністю відновити.

До речі, у Києві показали давньоєгипетські мумії, яким понад 2 тис. років.