ua en ru

Українці створили електростанцію для отримання енергії морських хвиль

Українці створили електростанцію для отримання енергії морських хвиль Фото: Хвильова електростанція створена батьком і сином Литовченко з Дніпропетровська (finance.ua)

18-річний студент КПІ Михайло Литовченко зі своїм батьком винайшли модульну електростанцію, яка виробляє електроенергію з морських хвиль

Українська хвильова електростанція вже встигла отримати кілька престижних нагород, в тому числі - перше місце на I-SWEEEP 2015 в США. Тепер же батько з сином борються за приз в $200 тисяч у півфіналі міжнародного конкурсу наукових інновацій Tech-I GIST.

Про це повідомляє видання ITC.UA.

До теперішнього часу перспективний спосіб отримання електроенергії з хвильового коливання води залишався малоефективним, хоча пошуки в цьому напрямку ведуться з 1960-х років. Студент київського Політеху Михайло Литовченко зі своїм батьком (також Михайлом), розробили перший ефективний спосіб перетворення енергії морських хвиль в електрику.

Українці вважають, що помилка інших дослідників полягає в самому принципі таких установок: ні поплавці, ні маятники не можуть ефективно виробляти енергію хвиль.

"Коливання повинні збігатися по частоті. А вітрова хвиля - то часта, то рідкісна, то висока, то маленька. Виходить, що всі сучасні системи показують хороші результати тільки в штучному басейні на регулярній хвилі. Незважаючи на інвестиції в сотні мільйонів доларів, всі розробки поки на стадії пілотних зразків", - каже Михайло Литовченко-старший.

Замість традиційних способів трансформації хвильової енергії син і батько Литовченко запропонували технологію електростанції-хвилеріза, яка складається з декількох валів, закріплених між двома статичними буями. При будь-якій силі хвилі такий вал буде обертатися, виробляти електроенергію і опріснювати воду.

"Всередині одного з буїв розташований насос високого тиску і механічний фільтр. Спочатку близько 10% морської води опріснюється на зворотноосмотичної мембрани і направляється в збірну ємність для прісної води. Основна ж кількість морської води надходить в резервуар для вирівнювання тиску і далі - на гідротурбін для генерації електроенергії. Після цього морська вода під звичайним тиском повертається в море", - пояснює Михайло Литовченко.

Українські винахідники розраховують, що вартість однієї кіловат-години енергії, виробленої їх електростанцією, буде обходитися в 10-12 центів. А продавати свої енерго-установки вони планують за $4-5 тис. за 1 кВт встановленої потужності.

"Застосовувати цю установку можна на узбережжі Азовського моря та в Одесі. Спочатку електроенергія мого винаходу буде трохи дорожче тієї, яку зараз добувають на АЕС. Але моя електростанція буде екологічної і повністю безпечною. Плюс - з часом вона себе окупить", - упевнений Михайло.

Крім своєї основної функції, електростанція Литовченко може виконувати ще дві корисні роботи: "У Кирилівці щорічно існує одна і та ж проблема - шторм розмиває берег, і доводиться завозити новий пісок. Якщо поставити встановлення вздовж берега, вона відразу буде виконувати кілька функцій: як огорожа-буйок, хвилеріз і модульна електростанція", - зазначає Литовченко-молодший.

Українці створили електростанцію для отримання енергії морських хвиль

Фото: Модульна електростанція може виконувати одночасно кілька функцій (update.com.ua)

Винахід Литовченко вивело їх сімейну команду в список півфіналістів Tech-I GIST. Підтримати винахід українців можна на відкритому голосуванні, яке триватиме до кінця квітня. Якщо перемога дістанеться дніпропетровським винахідникам, то призовий фонд вони витратять на виготовлення промислового зразка, який буде використаний для залучення інвесторів і подальшого серійного виробництва хвильових електростанцій.

Українці створили електростанцію для отримання енергії морських хвиль

Фото: У 2014 році Михайло Литовченко розробив опріснювач морської води (espreso.tv)

Молодший Михайло Литовченко вже не в перший раз відзначився на полі прикладної науки - в 2014 році, будучи ще 10-класником, він винайшов екологічний опріснювач морської води.

Читайте також: Хокінг і Цукерберг відправлять зонд до Альфі Центавра.