ua en ru

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва Фото: Кам'янець-Подільський - головний пункт призначення туру вихідного дня (doba.іа)

Легендарний Кам'янець-Подільський, спадщина князів Острозьких у Старокостянтинові, Хотинський замок-кінозірка, руїни фортеці у Жванці і стіни древнього Меджибожа - тур-знахідка для шанувальників давньої фортифікації

Цей тур вихідного дня з Києва просто ідеальний для тих, хто хоче кардинально змінити обстановку. Вирвавшись на два дні з галасливого міста, ви сповна насолодіться прекрасною середньовічної фортификации.

Казковий замок у Кам'янці-Подільському, замок-кінозірка в Хотині, таємничий замок між Бугом і Бужком в Меджибожі і маловідомий замок у Старокостянтинові нікого не залишають байдужими. Вас також чекає супутній туристичний об'єкт: руїни замку в Жванці.

Популяризатор подорожей по Україні, директор турагентства Ukraina Incognita Романа Маленков розповів Styler про маршрут, завдяки якому давні шедеври архітектури та прилеглі до них мальовничі місця можна оглянути за два дні.

Маршрут: КиївСтарокостянтинівКам'янець-ПодільськийЖванецьХотинМеджибіжКиїв

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва"Почнемо зі Старокостянтинова. Тут крім замку князів Острозьких ми побачимо просто гігантську, мабуть, найбільшу в Україні оборонну вежу і водяний млин, яка нічим не поступається своєю ефектністю замку. Найвіддаленішим пунктом подорожі буде Хотин. Місцевий замок — справжня кінозірка: його знімали у багатьох фільмах, а раніше він був епіцентром однієї з неймовірних битв у Європі, в якій не останню роль відіграли козаки на чолі з Сагайдачним.

Основна увага під час подорожі буде присвячений Кам'янцю-Подільському. Ми побачимо не тільки старе місто і замок, але і долину Смотрича і пагорби над нею. А закінчимо поїздку в ще одному чарівному замку – між Бугом і Бужком в Меджибожі. Втім, Жванець запам'ятається не менше, ніж інші пункти призначення в цій подорожі", - обіцяє Роман Маленков.

Старокостянтинів. Древній замок і оборонна вежа монастиря домініканців

Якщо виїхати з Києва близько 7 ранку на машині або на туровом автобусі, то до першого пункту призначення можна дістатися приблизно до 11:20. У Старокостянтинові знаходиться найпівденніший на території Волині замок. Кілька кілометрів на південь — і ви вже в Поділлі. Відмінності між двома регіонами чітко відчуваються по дорозі з Хмельницького: чим ближче до Старокостянтинова, тим більше рівнинним стає ландшафт.

До речі, якщо ви вирішили дістатися сюди самостійно, але без машини, простіше всього їхати автобусом з Хмельницького. Поїзди ходять по дуже незручним для більшості туристів графіками, та й вокзал знаходиться далеченько від центру міста. У Старокостянтинові крім замку великий інтерес представляють оборонна вежа домініканського монастиря, костел капуцинів і набережна з фігурами залізних монстрів.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Масивні башти замку в Старокостянтинові (ukrainaincognita.com)

Довгий час вважалося, що місто в 1561 році заснував князь Василь-Костянтин Острозький. Проте недавні дослідження показали, що історія Старокостянтинова нараховує близько 800 років. Місто належав до земель Болохівських князів, розташованим на Чорному шляху. Як стверджують історики, Старокостянтинів був заснований в 1525 році як поселення Колищенці (Колищенец). Вперше воно згадано в указі польського короля кременецькому старості від 5 березня 1505 року. Згідно з указом, старості належало "допустити Івана Лабунського у володіння селами Грибенинка, Сахнівці (зараз - села в Старокостянтинівському районі - ред.) і Колищенці" .

5 січня 1561 року нащадки Лабунського продали Колищенці князю Костянтину-Василю Острозькому. Через три місяці Острозький отримав від польського короля привілеї на право заснування міста, ярмарки та магдебурзьке право. Саме тоді в місті, названому Константинов, оселилися перші євреї. У 1632 році, після заснування Новокостянтинова, місто знайшло своє нинішнє ім'я — Старокостянтинів.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Княжий палац сильно постраждав в результаті непрофесійно проведених реставраційних робіт 1990-х років (ukrainaincognita.com)

В 1571 році був побудований сам замок і його зміцнення. Навколо міста насипали земляний вал, укріплений колодами, і звели кам'яні вежі. Виходами з міста служили троє воріт: Старицькі на річці Ікопоть в бік Острополя, Меджибожские на річці Случ в бік Меджибожа і Львівські — в західному напрямку. Перед валом був викопаний рів, який об'єднав річки Ікопоть та Случ. На вершині трикутника, на місці злиття річок, був побудований кам'яний замок, покликаний служити укріпленням у випадку взяття ворогом першого ряду фортифікацій.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Фото: У 1571 році були побудовані замок і укріплення (ukrainaincognita.com)

Для в'їзду і оборони були облаштовані в'їзні ворота, які включили в оборонне кільце замку. Ворота були обладнані підйомним мостом.

До речі, княжий палац значно постраждав не тільки в битвах і боях, але і в результаті непрофесійно проведених у 1990-х роках реставраційних робіт. Стіни, викладені з пізньосередньовічного цегли, виявилися не готові до навантаження залізобетонного перекриття.

Після прогулянки по замку приємним бонусом допитливому гостя стане ще одна цікава споруда. У декількох сотнях метрах на південь від замку знаходиться оборонна вежа монастиря домініканців. Костел Матері Божої Громничей і домініканський монастир було збудовано майже одночасно з замком. Якщо замок був форпостом православ'я, то монастир - католицизму.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Фото: В декількох сотнях метрах на південь від замку знаходиться оборонна вежа монастиря домініканців (ukrainaincognita.com)

Монастир був центром чернечого життя римо-католицького ордену отців домініканців протягом 1613-1832 років. Після розформування монастиря і перебудови храму в російську церкву в кінці XIX століття пам'ятники архітектури зазнали значних руйнувань. У часи Першої світової війни і протягом XX століття ці споруди не відновлювалися. З 2003 року будівлі знаходяться в користуванні монастиря Воздвиження Чесного Хреста Хмельницької єпархії Української православної церкви Московського патріархату.

Коли на годиннику буде близько 13:30, варто пообідати, після чого якнайшвидше вирушати до наступної — і головною — якій точці на карті дводенного подорожі. У Кам'янець-Подільський.

Кам'янець-Подільський. Мальовнича фортеця і просто затишне місто

У цьому унікальному місті налічується півтори сотні пам'яток, включають пам'ятки архітектури, історії та культури. Монументальні католицькі храми, стародавня ратуша, унікальні вірменські казарми і церкви, споруджені в період середньовіччя, користуються популярністю у ході туристичних паломництв. Уваги заслуговує Замковий міст, а також середньовічні оборонні споруди, зведені в XV-XVI століттях. Вони являють собою пару ліній кам'яних стін, що мають невеликі бійниці і бастіони.

Існує кілька версій історії виникнення Кам'янця-Подільського. Згідно з найпопулярнішою з них, у XIV столітті місто заснували князі Коріатовичі. Тим не менше, ніхто з істориків зараз не сумнівається, що фортифікації з'явилися тут набагато раніше, ще в часи Киевсокой Русі. Додатковим підтвердженням тому є культурний шар півметрової товщини в одній з кріпосних веж, що датуються XII - XIIII століттями.

Ймовірно, в кінці XII століття залишки стародавніх римських веж, якщо вони насправді існували, були укріплені земляними валами й ровами, а також посилені кам'яним муром із зубцями-мерлонами та щілиноподібними бійницями. Дитинець, де знаходилася резиденція боярина чи князя, з північно-східного боку мису був додатково укріплений ровом.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Знаменита Кам'янець-Подільська фортеця (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Брати Коріатовичі правили містом по черзі. Після того як у 1374 році Юрій став правителем Молдавського князівства, Кам'янцем керував Олександр разом з Борисом. Після загибелі Александра в 1378 році співправителем Бориса став Костянтин. Після смерті Костянтина в 1391 році тут правил останній з братів - Федір. У 1393 році Вітовт захопив Поділля, а Федір втік в Угорщину, залишивши в замку свого воєводу. Восени того ж року фортеця вперше впала перед ворогом. Литовці на чолі з Вітовтом штурмом взяли замок. Через незгоду всередині гарнізону облога не зустрів особливого опору.

В 1463 році Кам'янець отримав статус королівського міста. Місто одночасно вважався своєрідним редутом християнства на сході та східній, "Кресовому" столицею Польщі, так що його фортифікації додавало велике значення як керівництво Речі Посполитої, так і Рим.

"Ще в 1451 році папа Микола V звільнив подільську шляхту від паломництва до апостольської столиці при умові, що ті будуть направляти половину коштів, що призначалися на паломництво, на зміцнення кам'янецьких фортифікацій", - каже Роман Маленков.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Кам'янець-Подільський - затишне місто з великою кількістю пам'яток (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Кам'янець-Подільський варто того, щоб побути тут довше, але так як тур у нас дводенний, пора заселитися в готель і після прогулянки по вуличках старого міста повечеряти в одному з місцевих ресторанів. До речі, прогулюючись по красивому Старобульварному спуску, зверніть увагу на красиві Міські ворота, які є частиною фундаментальних укріплень.

Ранок наступного дня рекомендуємо присвятити фотопрогулке по місту. Наприклад, подивитися костел Кам'янця, належав ордену домініканців. Є тут і ще один храм. Він виглядає дуже привабливо і зовні, і зсередини. Крім костелу св. Миколая в комплекс монастиря входять келії, трапезна, будинок Потоцького і кам'яна огорожа з воротами. Сам монастир знаходиться на короткій вулиці Домініканській, яка відходить від південно-східного кута площі до Польського Ринку.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Кам'янець-Подільський знаменитий музеями, храмами та іншими унікальними спорудами (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Крім пам'яток це місто славиться незвичайними музеями. Тут можна відвідати вежу, з ув'язнення в якій біг легендарний Устим Кармелюк, побачити картини багатьох художників, побувати в історико-архітектурному заповіднику "Кам'янець". Також у Кам'янці-Подільському можна насолодитися банджі-джампінгом: стрибнути з канатом з сімдесятиметрового мосту через річку.

Але час невблаганно біжить вперед: після прогулянки по місту і сніданку нас чекає наступний пункт призначення туру вихідного дня.

Жванець. Руїни, про яких мало хто знає

Мальовниче село, заїхати в яке варто хоча б на півгодини, знаходиться в неймовірно гарному місці. Тут річка Жванчик впадає в Дністер.

"Там, де Жванчик своїми вигинами утворює високий мис, стоять мальовничі залишки старого замку, про яких, на жаль, знають далеко не всі, хто приїхав в цей край оглянути знамениті Кам'янецьку і Хотинську фортецю. Коли я вперше потрапив сюди в 2007 році, таксист, який віз нас з Кам'янця до Хотина і в зворотному напрямку, навіть і не підозрював про якійсь там замок у Жванці. Тоді я його так і не побачив. І ось тепер щоразу, буваючи та Кам'янці та Хотині, заїжджаю в Жванець, щоб в черговий раз помилуватися з різних ракурсів мальовничими руїнами замку і величним вірменським костелом", - розповідає Андрій Бондаренко, колега Романа Маленкова.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Фото: Для багатьох Жванець виявляється справжньою знахідкою, про яку не пишуть в путівниках (ukrainaincognita.com)

Перші муровані фортифікації, що з'явилися тут в XV столітті, коли Жванець отримав у власність якийсь Федір Бучацький, а пізніше - Федір Язловецький. Після смерті його брат Михайло Язловецький, який володів поселенням з 1450 року, продовжив будувати укріплення, в результаті чого тут поступово утворився п'ятибаштовий замок. Але це ще не всі пам'ятки села.

В самому центрі населеного пункту, біля дороги, розташувався вірменський костел Непорочного Зачаття Діви Марії. Найімовірніше, він був побудований в 1699 році, коли з дозволу власників Лянцкоронських в Жванець прибутку вірмени з сусіднього Кам'янця.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Фото: Це особливе місце знаходять далеко не всі туристи (ukrainaincognita.com)

Відома дослідниця архітектури Поділля Євгенія Пламеницька у своїй статті "малодосліджені фортифікації міста Жванця на Поділлі" пише, що цей вірменський костел був частиною "маленької стародавньої вірменської фортеці", дата будівництва якої невідоме. І справді, храм і сьогодні оточений оборонним муром з двома воротами, які колись мали стрільниці.

Тепер треба поспішати, щоб до полудня встигнути ще один населений пункт: стародавній Хотин майже завжди включають в тури вихідного дня для тих, хто вирішив відвідати Кам'янець-Подільський.

Хотин. Епоха Данила Галицького і фортеця-кінозірка

Якщо все піде за планом, з 11:00 до 14:00 вас чекає переїзд до Хотина і огляд головної місцевої перлини – Хотинської фортеці. Це одна з найцікавіших пам'яток архітектури та історії всієї Буковини. Саме заради неї їдуть у Хотин туристи, забуваючи при цьому відвідати інші цікаві об'єкти міста. Швидше за все, це обумовлено відсутністю у більшості інформації про міських архітектурних пам'ятках Хотина, які, звичайно, видаються другорядними на тлі красуні-фортеці.

Фортеця X—XVIII століть являє собою одне з семи чудес України. Протягом V—X століть зміцнення використовувалося літописним племенем тиверців і виглядало як типове мисове городище.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: У Хотинській фортеці щорічно проходять історичні та музичні фестивалі (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Будівництво кам'яних укріплень Хотина прийнято пов'язувати насамперед з Галицько-Волинським князівством і з ім'ям Данила Галицького. Найбільшою перебудові архітектурний комплекс зазнав у другій половині XV століття, будучи в складі Молдавського князівства.

"У радянський період фортеця руйнується. Але це не заважає радянським кінорежисерам облюбувати її як місце для зйомки майбутніх шедеврів кінематографа. "Три мушкетери", "Балада про доблесного лицаря Айвенго", "Захар Беркут", "Стріли Робін Гуда", "Стара Фортеця" - ось далеко не повний перелік художніх фільмів, які знайомі кожному глядачеві. Відновлена фортеця і на початку ХХІ століття продовжує користуватися популярністю серед кінематографістів. Так, у 2007 році тут розпочато, а в 2009 році закінчені зйомки скандальної стрічки російського кінорежисера Бортка "Тарас Бульба", - розповідає Роман Маленков.

Вже в роки незалежності України Хотинська фортеця на своєму поважному туристичного і кінематографічного статусу додала статус фестивальний. З 2009 року щорічно у вересні тут проводиться Міжнародний фестиваль "Хотинська твердь", під час якого учасники відтворюють історичні події Хотинської битви 1621 року. А в травні 2010 року в стінах фортеці пройшов військовий фестиваль "Битва націй", якого, сподіваємось, також стане щорічним.

Комплекс зустрічає туристів пам'ятником переможцю Хотинської битви 1621 року гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному, встановленим у 1991 році.

"Пройшовши крізь ворота, відразу зупинимося, щоб насолодитися першим поглядом на фортецю і замок. Твердиня закохує в себе відразу і назавжди. Замок звідси здається маленьким, але це тільки на перший погляд. Всі його велич ми зможемо оцінити, підійшовши до замкових стін. А поки оглянемо кілька споруд, що знаходяться на території Нової фортеці. Перше з них – церква - помітно відразу. Храм Олександра Невського був побудований в 1835 році за проектом архітектора Штауберта для російського гарнізону, який квартирував у фортеці з 1812 року. Кам'яна одноверха хрещата церква з дзвіницею над притвором є яскравим зразком архітектури російського класицизму", - розповідає Андрій Бондаренко.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: У Хотині проходили зйомки багатьох популярних кінострічок (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Перед відвідуванням замку все споруда стоїть обійти навколо, щоб оцінити його красу ззовні. Для цього можна перейти місток через безіменний потік і піднятися на пагорб. Саме звідси відкривається класичний вигляд на замок. Його дугоподібна західна стіна з двома вежами виглядає як суцільний моноліт. Зате їх вінчають зубці-мерлоны, влаштовані на початку XVIII століття турками замість закритих бойових обходів уздовж кріпосних стін. Через щілини між зубцями захисники замку закидали ворогів камінням і обливали їх голови окропом.

"Обійшовши замкові стіни, вийдемо до Дністра. Перед нами найбільша башта замку - Північна, має розміри 13,5 на 11 метрів і прорезанная трьома рядами бійниць. У її верхній частині ще залишився бойовий хід - огороджена зубцями бойовий майданчик. Північна вежа служила останнім форпостом замку і була розрахована на самостійну оборону. Велич фортеці можна оцінити і з берега Дністра: тут стіни прямі, а їх висота сягає 40 метрів. У бік річки виступає ще одна вежа – Східна", - додає Роман Маленков.

Практично посередині двору знаходиться колодязь глибиною 65 метрів, а за ним - двоповерховий комендантський палац, один з двох, побудованих в XV столітті і в зміненому вигляді збереглися до наших днів. Як відлуння середньовічної моди на готику, архітектура палацу зберегла різьблені білокам'яні косяки обрамлення вікон і дверей. Його фасад прикрашений білокамінними блоками з смугами шахового орнаменту з червоної цегли. З заходу палацова будівля примикає до Комендантській вежі, а до її південно-східному куті притулилося приміщення сходової клітки. Під палацом - два глибокі льохи, в яких зберігалися зброя і провіант.

Меджибіж. Замок між Бугом і Бужком

Завершує тур вихідного дня Междибож. З великих ефектних замків саме він знаходиться ближче всього до Києва. Через Житомир, Бердичів і Хмільник до нього - 315 кілометрів шляху.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Меджибізький замок зараз перебуває не в найкращому стані (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

"У 2001 році Меджибіж включили в історико-культурний заповідник, правда, це не завадило втратити бічну стіну замкового палацу. Замок взагалі знаходиться, м'яко кажучи, не в найкращому стані. Але його розміри, помножені на ситуацію в державі, не дозволяють взятися за нього істотно, зокрема, за його реставрацію. Якби він стояв у місті, можливо, знайшлися якісь спонсори чи меценати, а так, в селі, він не дуже комусь потрібен", - шкодує Маленков.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з Києва

Фото: На території замку часто проводять історичні фестивалі (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Меджибізький замок побудований на мисі, утвореному річками Південний Буг і Бужок. З-за такої топографії в плані він має форму видовженого трикутника з потужними стінами і кутовими вежами, які значно виступають за лінію стін. Замкова церква святого Миколая у Меджибожі розташована посеред двору. У 1586 році вона була реконструйована і освячена як католицька каплиця. Будівля переніс ряд архітектурних змін, продиктованих як релігією, яка в ній сповідалася, так і побажаннями власників.

З внутрішньої сторони до вежі примикає палац і кругла декоративна вежа з великими овальними отворами вікон третього ярусу і декорованим входом. Всі ці елементи композиції ще не відреставровані.

Чотири фортеці за вікенд: тур вихідного дня з КиєваФото: Реставраційні та відновлювальні роботи в стародавньому комплексі проходять і зараз (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

У радянський час на початку 1930-х років у замку розміщувалися різноманітні військові підрозділи. Пізніше в ньому відкрили маслозавод, що завдало пам'ятці великої шкоди. Потім будівлі пережили випробування Другої світової війною. Але найбільші втрати замок зазнав через місцевих властей, які дозволили місцевим жителям розбирати фортеця на будівельний матеріал для зведення сільради та окремих садиб.

Поступово комплекс обертався на руїну. Таким він постав перед фахівцями інституту "Укрпроектреставрація" 1967 року, коли вони почали досліджувати тамтешні пам'ятки, щоб виготовити проектну документацію на реставрацію. У наступні десятиліття робилися антиаварийные заходів на небезпечних ділянках, були укріплені мури. Досліджено й частково реставровано церкву, п'ятикутну вежу, східний, каретний, адміністративний корпуси. Дослідницькі та реставраційні роботи у фортеці тривають і зараз.

За розрахунками авторів туру, оглянувши всі визначні пам'ятки, у Києві ви повернетеся ввечері в неділю близько 22:30-23:00.

до Речі, раніше Styler розповів про кращому турі вихідного дня по Київській області.