ua en ru

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області Фото: Один з найкрасивіших парків України знаходиться в селі Буки Київської області (toursdekiev.com.ua)

Забуті гранітні костели, геніальні мозаїки Миколи Реріха, водяні млини на річці Рось, найкращий сучасний сільський центр – ось далеко не повний список того, що можна побачити в Київській області буквально за один день

Якщо ви живете в столиці і не мислите себе без подорожей, вам пощастило: є чимало турів вихідного дня з Києва, кожен з яких включає в себе відразу кілька цікавих місць. Щоб відправитися в маленьку подорож і побільше дізнатися про рідний край, не доведеться просити відпустку або відкладати солідні суми - досить лише вашого ентузіазму і пари сотень гривень.

Популяризатор подорожей по Україні, директор турагентства Ukraina Incognita Романа Маленков розповів Styler про найцікавіше, на його думку, маршрут вихідного дня, що включає рідко згадуються путівниками місця.

"Якщо порівняти всі одноденні маршрути, прокладені по області, то найцікавішим я б назвав саме цей. Ви побачите архітектурний шедевр петербурзького архітектора Володимира Покровського, мозаїки Реріха, величезні водяні млини, маловідомі і прекрасні пам'ятки історичного центру Білої Церкви, які в Україні більше не повторюються", - каже Роман Маленков.

Тур вихідного дня: Київ-Ковалівка-Пархомівка-Городище-Пустоварівське-Біла Церква-Шамраївка-Руда-Безтурботна-Чубинці-Буки-Київ

Ковалівка. Село з мальовничими ландшафтами

Жителі Білої Церкви часто відвідують Ковалівку, а ось кияни тут рідкісні гості - у столиці про селі майже не знають. Якщо виїхати на своїй машині або на екскурсійному автобусі з Києва о 8 ранку, то до першого пункту нашого туру вихідного дня можна дістатися приблизно за годину і сорок хвилин.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Ковалівку вважають одним з найбільш мальовничих сіл Київської області (i.obozrevatel.ua)

Ковалівка - це зразково-показове село, центральна частина якого була споруджена і реконструйована на кошти колишнього губернатора Київської області Анатолія Засухи. Одні називають Ковалівку "європейським селом", інші – української міні-Швейцарією. Перш за все це місце цікаво незвичайними для українських населених пунктів елементами благоустрою та ландшафтного дизайну, які більше притаманні приватним баз відпочинку.

У 1996 році тут побудували церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Цікавий також мальовниче водоймище, через який можна перейти по мосту з витіюватими візерунками.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Один із символів села - "Годинник вічності" (ukrainaincognita.com)

Туристів Ковалівка приймає у двох готелях. Є ресторан, кафе і навіть салон краси.

Пархомівка. Унікальна церква з мозаїкою Реріха

Наступний пункт маршруту - Пархомівка. Тут розташований храм, який називають одним з найкрасивіших в Україні. Церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Пархомівка унікальна незвичайною комбінацією візантійського і готичного стилів, вполощенной в цегляному модерні. Церква прикрашена мозаїками Реріха, а також десятками загадкових і містично знаків.

Протягом двох років офіційна церква не давала дозволу на освячення цієї церкви. Великий храм на дві тисячі парафіян, побудований з мармуру, граніту, кованої сталі, шиферу, дерева, металу та навіть залізобетону, церква не хотіла приймати имененно з-за архітектурного рішення, яке не відповідало церковним канонам. І дійсно: подібних архітектурних рішень у православ'ї раніше не було.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області

Фото: Будівля церкви об'єднала відразу кілька архітектурних стилів, тому й виглядає так самобутньо (interestingukraine.kiev.ua)

Храм, побудований в 1906 році, прикрашений зображеннями вогню, молота, стріл, пророслого зерна, змій, виноградних грон, пластів зораної землі, їли, півня і навіть свастики - давньоіндійського символу вічного руху життя. Все це, разом з паркетною підлогою і лавками в приміщенні храму, не давало спокою церковної влади.

Центральний вхід прикрашений вражаючою мозаїкою "Покрова Богоматері" розміром 4х6 м, яка височить над воротами і баштами. Видно її практично з будь-якої точки Пархомівки. У цій мозаїці Реріх зобразив "Матір Світу", яка об'єднує всі країни в відповідності з традиціями давньої Візантії.

Варто сказати, що мозаїки Реріха мають одну дивну особливість: їх вишукані кольори змінюються залежно від кута падіння сонячного світла. Завдяки цьому складається враження, що образи на творіннях живуть якійсь своїм життям.

Інші збережені мозаїки Миколи Реріха можна побачити у Почаївській Лаврі в Тернопільській області.

Городище-Пустоварівське. Водяні млини на річці Рось

Наступний пункт туру вихідного дня - Городище-Путоваровское, відоме своїми водяними млинами позаминулого століття.

"Навіть бувалий мандрівник, проїжджав це місце вперше, обов'язково зупиниться. Адже перед очима виявляється гігантська індустріальна пам'ятка другої половини ХІХ століття, розташована на берегах річки Рось. Комплекс включає дві величезні вітряки - кам'яну триповерхову і цегляну четырехэтажную, - греблю зі шлюзами і три великих кладовки на схилі пагорба, укріпленого масивними підпірними стінами", - розповідає Роман Маленков.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Дві великі млини розташовуються на обох берегах ріки Рось (ukrainaincognita.com)

Виходи гранітів на берегах Росі та залізний підвісний міст через річку дуже вдало вписуються в загальну величну картину, якій могли б позаздрити деякі замки.

Вперше населений пункт згадується в 1704 році як Городище. У 1844 році поміщик Подгорський з села Пустоварівка переніс сюди винокурний завод і на його базі в 1856-му заснував цукровий завод. В село переїхали робітники з сім'ями і з тих пір Городище стало називатися Городище-Пустоварівське. Зараз будівля млина на правому березі знаходиться в напівзруйнованому стані. Частина обладнана під житловий будинок.

Біла Церква. Не тільки дендропарк

Приїхавши в Білу Церкву, варто насамперед пообідати, - вас чекають піші прогулянки.

"У Білій Церкві збереглася майже сотня споруд, які офіційно вважаються пам'ятками архітектури. 15 з них є пам'ятками національного значення, але всі чомусь знають лише дендропарк "Олександрія", - каже Роман Маленков.

Місто багате унікальними для України пам'ятками, в тому числі єврейської спадщини. Тут є собор висотою 40 метрів, побудований в 1839 році, церква, споруджена Мазепою, монастир Марії Магдалини, величний костел, історичні торгові ряди, склад-палац і багато іншого.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області

Фото: Церква Марії Магдалини в Білій Церкві була споруджена 1843 року (ic.pics.livejournal.com)

Єдиною культовою спорудою за межами історичного центру Білої Церкви є храм святої Марії Магдалини. До будівлі, розташованої в Заріччі, була прибудована дзвіниця. Храм звели у 1843 році сини графині Олександри Браницької при сприянні митрополита київського Філарета. До жовтневої революції при цій церкві працювала церковно-приходська школа. З 1994-го храм відноситься до Білоцерківського жіночого монастиря Святої Марії Магдалини.

У 1934-1942 роках церква була закрита, проте богослужіння тут не припинялися навіть за радянської влади. У 90-х роках біля церкви побудували каплицю. Зараз тут діє монастир, будівництво якого почалося в 2001 році.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Біла Церква, вулиця Гордынского (ukrmap.biz)

Неподалік від Соборної площі розташувався історичний торговий центр - єврейське місто з Торговою площею. Саме тут можна побачити одну з легендарних пам'яток Білої Церкви - Торгові ряди. Їх побудували Браницькі в 1809-1814 рр. після підписання угоди з єврейською громадою і початку масового заселення Білої Церкви євреями.

Після того, як в місті з'явилися Торгові ряди, економічна та торговельна життя Білої Церкви кардинально змінилася. Тут стали проводити найбільші ярмарки тодішньої Київської губернії - Миколаївської та Преображенської. Навколо Торгових рядів, на орендованій у графів землі, євреї стали зводити споруди з цегли і дерева: житлові будинки, магазини, майстерні ремісників і навіть готелю.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області

Фото: Торгові ряди почали будувати після початку масового заселення Білої Церкви євреями (SergeyUA)

Ще одна гідна відвідування пам'ятка Білої Церкви - Преображенський кафедральний собор. Його побудували в 1833-1839 роках прямо у дворі Микільської церкви. Храм був споруджений в класичному стилі, а висота його досягає 40 метрів. Інтер'єр був розписаний монументального малярства, яка, на жаль, до наших днів не збереглася.

Шамраївка, Руда і Безтурботна. Водяні млини з олійниця і костьоли

Після огляду визначних пам'яток Білої Церкви вирушайте в Шамраївку. Коротка оглядова екскурсія по цій місцевості займе всього близько півгодини. Тут, у Шамраевке, розташованої в 27 кілометрах від попереднього пункту призначення, збереглася стара водяний млин, побудований в XIX столітті. У млині розташована діюча по буднях олійниця. За словами Романа Маленкова, більш смачного масла, ніж тут, просто не знайти.

Також в Шамраевке можна подивитися Спиридоновську церква першої половини ХІХ століття. Цей мурований храм вважається зразком провінційної класицистичної архітектури і пам'яткою національного значення.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській області

Фото: Костьол Антонія Падуанського поступово приходить в занепад (falkoner.livejournal.com)

Наступні пункти нашого туру вихідного дня – села Руда і Безтурботна. Тут можна помилуватися унікальними для Наддніпрянщини польськими костьолами: Антонія Падуанського і святого Ізидора. Стан першого костелу дещо гірше, ніж другого, адже в Руді не залишилося ні одного католика. Екскурсія по населенням пунктів у цілому займе не більше години.

І загляньте в Чубинці – це ще одне село з цікавими водяними млинами на річці Росавица.

Буки. Розкішний особняк з мальовничим парком

У селі Буки Київської області варто затриматися як мінімум на три години. При згадці назви "Буки" багато згадують Букській каньйон в Черкаській області, але в даному випадку мова йде про село на Київщині, на південь від Фастова. Розкішний особняк родини Суслових, сучасних магнатів-меценатів, вважається основною визначною пам'яткою цього населеного пункту і, ймовірно, самим мальовничим пунктом нашого туру вихідного дня.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Для багатьох туристів мальовничий парк в Буках - справжнє відкриття (foto.ua)

Парк складається з двох частин: храмового комплексу з фонтаном і самого ландшафтного парку. Вхід на територію безкоштовний, однак деякі куточки можна потрапити тільки з екскурсоводом.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: Переступивши поріг храмового комплексу, туристи потрапляють на центральну площу з квітучою алеєю (falkoner.livejournal.com)

У парку побудована міні-ГЕС, органічно вписана в ландшафт. В майбутньому планується побудувати каскад таких невеликих ГЕС для забезпечення електроенергією всього Сквирського району.

Від Ковалівки до Бук: кращий тур вихідного дня по Київській областіФото: На свят в Буках працює фонтан, перенесений сюди зі столичного Хрещатика (lifeistravel.com.ua)

"Цей особняк складно описати словами. Його потрібно просто побачити. Таке велич – для відкритого перегляду. Церкви і дзвіниця, скелі і альтанки, веслування і звіринець. А також багато чого іншого. Як правило, від Бук в захваті всі наші туристи", - зазначає Роман Маленков.

Вдосталь насолодившись розкішними видами фінальної точки нашого туру вихідного дня, можете вирушати додому в Київ. День прожитий не даремно!

До речі, прогулятися по Київських вулицях з задоволенням і користю допоможуть наші статті-путівники із серії "Сам собі екскурсовод".