ua en ru

Маршрут вихідного дня: Гранітні скелі, пороги на річці Рось і козацький дух Богуслава

Маршрут вихідного дня: Гранітні скелі, пороги на річці Рось і козацький дух Богуслава Фото: Пороги на річці Рось в Богуславі (РБК-Україна)

Стародавнє місто Богуслав розташоване на мальовничій річці Рось. За чисті вулички, акуратні будиночки, затишок і красу це місто іноді називають "маленькою Швейцарією", і все ж з українським колоритом

Богуслав славиться не тільки красою тутешньої природи, але і глибокою історією. Місто було засновано в 1032 році Ярославом Мудрим. Зелені пагорби з соковитою зеленню, гранітні береги і скелі, омивані потоками прозорої води – київський князь обрав мальовниче місце для заснування нового укріппункту на південних кордонах Київської Русі. І все ж перша згадка в літописі датується 1195 роком.

Існує кілька версій виникнення назви міста. Найпопулярніша з них свідчить, що місто назвали на честь притоки річки Рось – річки Богуславки.

Деякі дослідники розглядають у назві корінь давніх слів "бій" або "буй" (у значенні "сильний", "могутній"). Адже одна з давніх назв міста звучала як Буслав. Набагато пізніше його стали називати Богуславом.

Однак існує цікава легенда на цю тему. Так, після того, як військо Ярослава Мудрого відбило набіги кочівників на південні кордони Київської Русі, князь у відповідь на прославлення вимовив "Богу слава!", наказавши побудувати на лівому березі річки Рось оборонне місто-фортецю.

Богуслав – тихий, затишний місто

Фото: Богуслав – тихе, затишне місто з мальовничою природою (РБК-Україна)

У 1240 році Богуслав був зруйнований татаро-монгольськими ордами. З 1362 року перебував у складі Великого князівства Литовського, а після Люблінської унії 1569 року в складі Речі Посполитої.

В 1592 році місто захопили козаки під проводом Криштофа Косинського. Богуслав має цікаву історію періоду козаччини.

У 1793 році, після другого поділу Польщі, Богуслав разом з Правобережною Україною увійшов до складу Російської імперії. У 1796-1837 роках був центром Богуславського повіту Київської губернії, а з 1846 року - позаштатне місто Канівського повіту Київської губернії.

Сьогодні Богуслав славиться своєю історією та природою. Тут розташовано декілька музеїв, є свій історичний центр з унікальними архітектурними пам'ятками. Поїздку в древнє місто можуть розглянути не тільки любителі неспішних прогулянок, тиші і затишку, але й екстремали.

Кам'яниця – найстаріша споруда Богуслава

Кам'яниця – найстаріша споруда Богуслава

Фото: Центральний вхід у музей представляє собою дерев'яну прибудову – досить поширений елемент місцевої архітектури (РБК-Україна)

Кам'яниця в Богуславі

Фото: Кам'яниця знаходиться на одній з головних міських вулиць – Шевченка (РБК-Україна)

У старій частині міста на вулиці Шевченка, 35 розташована двоповерхова будівля з зовнішніми дерев'яними сходами. До речі, товщина стін досягає 1,2 метра, а під будівлею знаходяться глибокі підвали. Називають її просто – "Кам'яниця".

Кам'яниця вважається найстарішою будівлею Богуслава, пам'яткою архітектури XVIII століття, яка впевнено наближається до свого 300-річчя.

В дореволюційний час тут знаходилася релігійна єврейська школа – хедер. Після жовтневої революції в Кам'яниці влаштувався клуб для глухонімих. Період Другої світової війни зіпсував репутацію колишньої школи – в стінах масивної будівлі працювало гестапо. Після війни – музей комсомольської слави.

Прогулянка по Богуславу

Фото: Стара будівля Богуслава сьогодні потребує ремонту (РБК-Україна)

Кам'яниця, Богуслав

Фото: На фотографіях 2015 року Кам'яниця виглядає краще (turizm.mirvokrugnas.com)

Що подивитися в Богуславі

Фото: Будівлі майже 300 років (РБК-Україна)

Сьогодні будівля відреставрована, хоча вигляд маємо такий собі. Знаходиться тут музей народних промислів, потрапити в який неймовірно складно. З численних відгуків на різних форумах дізнаємося, що багато дослідників Богуслава так і не змогли потрапити в його найстарішу будівлю. Найчастіше мандрівників зустрічає амбарний замок і вивіска – "Екскурсії за попередньою домовленістю". Хоча сьогодні відзначається, що в будні дні потрапити в музей можна з 9.00 до 11.00 – не зовсім зручний час.

Тому любителям старовини залишається тільки милуватися архітектурою Кам'яниці. Будинок прикрашає портрет Ярослава Мудрого і таблички: "Богуслав, заснований в 1032 році" та "Пам'ятник архітектури XVIII ст. Кам'яниця. 1726 рік".

Магазин Старе місто в Богуславі

Фото: На невеликій площі поруч з Кам'яницею (перехрестя вулиць Т. Шевченка і Я. Мудрого) знаходиться старий двоповерховий будинок 1912 року. Перший поверх займає магазин "Старе місто". До речі, на багатьох старих будинках Богуслава вказано рік будівництва (РБК-Україна)

Будинок купця Покраса (Міськрада)

Колишній будинок купця Покраса в Богуславі

Фото: Колишній будинок купця Покраса в Богуславі (РБК-Україна)

будинок купця Покраса

Фото: А ось так будівля виглядала до реставрації (nashkiev.ua)

Неподалік від Кам'яниці, в пішій доступності, знаходиться ще одна історична будівля Богуслава – колишній особняк купця Покраса, побудований в 1887 році. Зараз тут знаходиться міськрада.

Колись у цьому будинку жила сім'я успішного купця, власника Богуславської суконної фабрики (до цього вона належала поміщику Юзефу).

Будівлю міськради в Богуславі

Фото: Після реставрації витончений декор будівлі зберегли (РБК-Україна)

Богуслав - маленька Швейцарія

Фото: Доглянуті кущі, чисті вулички, елегантні будівлі – Богуслав іноді називають "маленькою Швейцарією" (РБК-Україна)

До речі, будинок Покраса вважався найрозкішнішим і найкрасивішим будинком Богуслава. Хоча і сьогодні будівля ефектно виділяється на тлі "рядової" архітектури міста. Але так було не завжди.

Нещодавно колишній будинок Покраса відреставрували, а ще в минулому році на історичну споруду "дивитися було боляче": обдерта штукатурка, "в корінь" проржавілий метал, порослий травою і невеликими деревами дах.

Сьогодні будівля міської адміністрації переживає новий красивий етап.

сквер з пам'ятником Ярославу Мудрому

Фото: Невеликий сквер з пам'ятником Ярославу Мудрому (РБК-Україна)

Богуслав Київської області

Фото: На тлі бачимо будівлю Кам'яниці. У старій частині Богуслава все розташовано компактно (РБК-Україна)

Поруч із Міськрадою розташований невеликий сквер з лавочками, акуратними доріжками, викладеними бруківкою.

Центральна композиція скверу – бронзовий пам'ятник князю Ярославу Мудрому, що досягає 2,6 метрів. Встановлений у вересні 2009 року на честь святкування Дня міста.

Цікаво, що пам'ятник встановлено на гранітному постаменті, на якому відтворено орнамент саркофага Ярослава Мудрого (саркофаг зберігається в Софії Київській).

Сквери Богуслава

Фото: Навпроти Міськради розташований ще один сквер з довгою алеєю. В тіні каштанів встановлено погруддя Тараса Шевченка (РБК-Україна)

особняки старого Богуслава

Фото: Ще один симпатичний особняк старого Богуслава, 1889 рік. Знаходиться навпроти будівлі Міськради, однак, на відміну від неї, цьому особняку вдалося заслужити "плоский ремонт" лише першого поверху. Хорошою реконструкцією це назвати складно (РБК-Україна)

Музей історії Богуславщини

Будівля музею історії Богуславщини

Фото: Будівля музею історії Богуславщини (РБК-Україна)

Рухаючись далі по вулиці Шевченка, бачимо ще один старий двоповерховий особняк 1909 року. У його стінах розташувався музей історії Богуславщини.

Не поспішайте проходити повз! Чимало звичайних краєзнавчих експозицій значно поступаються зібранню музею Богуславщини, яке налічує близько 6 000 експонатів від епохи неоліту до наших днів.

Музей історії Богуславщини

Фото: Будівлю музею прикрашає дерев'яна прибудова – відмінна особливість старої архітектури Богуслава (РБК-Україна)

Архітектура Богуслава

Фото: Всередині такої прибудови знаходяться сходи, що з'єднують два поверхи будинку (РБК-Україна)

До речі, нинішня вулиця Шевченка у XVII-XIX століттях вважалася торговою вулицею, адже тут в основному знаходилися будинки купців.

Що стосується будинку, де розмістився музей, то колись на його першому поверсі був магазин, на другому – жила купецька родина. У 1920-ті роки тут була контора, в якій радянська влада обмінювали у євреїв золото на продукти харчування. Після Другої світової війни тут знову влаштувався магазин (перший поверх), а також бібліотека (другий поверх). Пізніше тут був банк, а сьогодні – музей.

Поховання скіфської жінки, Богуслав

Фото: У музеї відтворено поховання скіфської жінки, знайдене під час археологічної експедиції в Гирчаковскому лісі біля села Медвин Б. В. Левченко (РБК-Україна)

Прикраси IX-XIII століть, Богуслав

Фото: Прикраси IX-XIII століть (РБК-Україна)

Двоповерховий музей розділений на зали, експозиція яких відображає ту чи іншу історичну епоху. Примітно, що кожен зал також оформлений по-різному.

Тут є "печера" кам'яного століття, де встановлено опудало тигра, кістки мамонта. Також є скіфські поховання та предмети побуту стародавніх скіфів.

Вражає зруб стародавнього Богуславського замку, а також окрема експозиція часів козацтва.

Музей в Богуславі, Київська область

Фото: Оформлення залу часів козацтва відображає непросту історію того часу. На фото – погруддя гетьмана Правобережної України Самійла Самуся, який в 1685 році заснував Богуславський козачий полк і одне з перших козацьких поселень Січ Росеву (РБК-Україна)

Оздоблення хати Київщини XVIII-XIX століття

Фото: Оздоблення хати Київщини XVIII-XIX століття (РБК-Україна)

Музей історії Богуслава

Фото: Є в музеї Богуславщини окремий зал, присвячений темі побуту жителів міста ХХ століття (РБК-Україна)

Богуслав в 20 столітті

Фото: В залі історії Богуславщини початку ХХ століття представлена багата виставка друкованих видань, документів і фотографій того періоду (РБК-Україна)

Богуслав совесткое час

Фото: На другому поверсі музею представлені зали радянської епохи... (РБК-Україна)

Історія міста Богуслав

Фото: ...а також Другої світової війни. У музеї Богуслава приділили багато уваги повстанському рухові в період фашистської окупації (РБК-Україна)

Богуславщина береже пам'ять про загиблих воїнів АТО

Фото: Богуславщина береже пам'ять про загиблих воїнів АТО (РБК-Україна)

Музей історії Богуславщини працює щодня, крім понеділка, з 9.00 до 16.30. Вартість "дорослого" квитка – 10 грн.

Троїцька церква в Богуславі

Богуславська Троїцька церква

Фото: Богуславська Троїцька церква збудована у 1862 році (РБК-Україна)

Троїцька церква вважається однією з візитних карток Богуслава. Поблискують на сонці невеликі куполи храму-ротонди, побудованого на узвишші - їх видно з багатьох точок міста.

Церква збудована у 1862 році в стилі пізнього класицизму.

Наголошується, що в основному фінансувала будівництво церкви племінниця князя Потьомкіна – Олександра Браницька. Після смерті графині будівництво змушені були призупинити аж до 1852 року.

Церкви і храми Богуслава

Фото: Доглянутий дворик на території храму. Однак, без лебедів зі старих покришок виглядало б краще (РБК-Україна)

Богуславський базар

Фото: Торгові ряди поруч з церквою. Бачимо ще один особнячок 1886 року, в якому знаходяться магазини (РБК-Україна)

Троїцьку церкву Освятив митрополит Київський і Галицький Філарет.

Цікаво, що поруч з церквою навіть зараз розміщуються ряди Богуславського базару, куди, як і сто років тому, з'їжджаються жителі Богуславщини з різних селищ.

Проте така "дружба" храму і базару нікого не бентежить. Це також своєрідна пам'ятка стародавнього міста - поєднання матеріального і духовного.

Гранітне оголення в Богуславі

Яма в Богуславі

Фото: Мальовнича купальня, названа в народі "ямою" (vesti.dp.ua)

Все ж до Богуславу багато людей їдуть не за архітектурою або багатою історією, а за природою цього краю.

Одне з найбільш популярних "місць сили" - Богуславське гранітне оголення, яке ще називають просто – "яма". Щоб відшукати масивні гранітні брили, необхідно рухатися вниз за течією річки Рось від площі Ярослава Мудрого.

Гранітні відслонення в Богуславі

Фото: Гранітні скелі в Богуславі (interesniy.kiev.ua)

За попередніми даними, вік гранітних скель - близько 2 млн років. У висоту вони досягають 10-12 метрів і формують каньйон протяжність 1,5 км.

Місцеві жителі і туристи купаються в мальовничій купальні - "ямі", що красиво обрамлена гранітними валунами. До речі, така "яма" не єдина у своєму роді. Їх тут налічується кілька.

Пам'ятник Марусі Богуславці

Пам'ятник Марусі Богуславці

Фото: Маруся Богуславка назавжди увійшла в народну пам'ять (РБК-Україна)

Недалеко від автостанції в Богуславі знаходиться пам'ятник, зведений на честь головної героїні відомої української народної думи Марусі Богуславки.

При цьому встановлено пам'ятник на унікальному місці. Саме тут у XVII столітті знаходилася Покровська церква, де маленька Маруся, донька священика, робила свої перші кроки.

Смілива дівчина стала символом вірності своєму народові в численних піснях, думах, повістях і легендах.

Маруся богуславка

Фото: Пам'ятник створила скульптор Марія Корткевич, відкритий в 1980 році (РБК-Україна)

Як відомо, в першій половині XVII століття турки і татари часто нападали на тутешні землі. Вважається, що полонянкою турецького паші Маруся могла стати близько 1620 року.

За переказами, паша довіряв своїй новій дружині ключі від темниці, в якій мучилися козаки-невільники. Дівчина, яка назавжди зберегла любов до рідної землі, звільняє козаків з полону зі словами: "Кажу я вам, добре дбайте, в городи християнські утікайте. Тільки, прошу я вас, одного города Богуслава не минайте".

Пороги на річці Рось

Пороги на річці Рось

Фото: Вдалині за річкою Рось бачимо Троїцьку церкву (РБК-Україна)

У Богуславі є ще маса пам'яток, цікавих музеїв та природних особливостей. Приїжджаючи сюди, хтось відразу вирушає до гранітних оголень, а деякі милуються краєвидами та порогами річки Рось.

Далеко ходити не потрібно. Поруч з міською автостанцією розташований ландшафтний парк "Богуслав".

Паралельно з рівними і чистими доріжками є величезні гранітні валуни, круті спуски до бурхливої чистої річки, в якій люблять купатися місцеві.

Гранітні скелі в Богуславі

Фото: На гранітних скелях гордо підносяться житлові квартали (РБК-Україна)

Богуслав, природа

Фото: Місцевих жителів бурхлива річка не лякає (РБК-Україна)

Відео: Пороги на річці Рось в Богуславі (YouTube/Styler РБК-Україна)

Річка Рось у Богуславі

Фото: На річці Рось можна зустріти багато рибалок. Вода тут чиста (РБК-Україна)

Богуслав

Фото: Мешканці річки Рось (РБК-Украина)

Богуслав: Як дістатися

Богуслав: Як дістатися

З Києва від автостанції "Видубичі" кожен день з годинним інтервалом в Богуслав курсують автобуси. Час у дорозі – близько 2 годин (на власній машині, звичайно, буде швидше).

Квиток в одну сторону на одну людину обійдеться в 75 грн.

До речі, помилуватися "гранітною природою" можна також в Житомирській області. Скористайтеся матеріалом Styler "Маршрут вихідного дня: Гранітні кар'єри каньйон в Коростишеві".