ua en ru

Маршрут вихідного дня: Маєток графів Грохольських, палац Потоцького та млин-електростанція у Вінницькій області

Маршрут вихідного дня: Маєток графів Грохольських, палац Потоцького та млин-електростанція у Вінницькій області Фото: Маршртут вихідного дня (Олег Божко)

Розкішні маєтки й монастирі, красиві церкви та мальовничі пейзажі чекають вас у турі вихідного дня з Києва

Styler вирішив дослідити Вінницьку область. Цей регіон відомий маєтками і монастирями, мальовничими краєвидами і красивою природою. Всього за один або два дні тут можна встигнути відвідати кілька цікавих місць. Наприклад, Вороновиці, Тульчині, Печеру, Немирів. І, звичайно ж, саму Вінницю.

У Вороновиці ми побачимо розкішний маєток графів Грохольських і англійський парк. Зараз в маєтку розташовується Музей авіації та космонавтики України. Тут представлені перші моделі літаків, особисті речі знаменитих авіаконструкторів і багато інших цікавих артефактів.

Туристам Тульчин відомий тим, що тут знаходиться палац Потоцького – перлина класицизму.

ВінницяФото: Набережна Вінниці на заході (Олег Божко)

В селі Печера ми побачимо мальовничі ландшафти з високого берега Південного Бугу і відвідаємо фамільний склеп родини Потоцьких, який побудували за проектом знаменитого архітектора Владислава Городецького.

В Немирові зупинимося буквально ненадовго: тут варто побачити старий млин і електростанцію – цікавий зразок промислової архітектури, пам'ятку архітектури національного значення. Під вечір ми повернемося у Вінницю, щоб застати шоу фонтанів, яке проходить тут у теплу пору року.

Відправитися в тур вихідного дня можна купивши квиток на електричку до Вінниці, а в інші населеныне пункти пересуватися місцевими автобусами. Також можна виїхати і на машині. Але економніше замовити екскурсію в одному з турагентств – такий маршрут пропонує безліч організацій. Так можна заощадити час і гроші: зазвичай за такий тур беруть близько 500-550 грн з людини, не рахуючи цін за вхідні квитки в палаци та інших особистих витрат.

Маршрут: Київ-Тульчин-Вороновиця-Печера-Немирів-Вінниця-Київ

Регіон: Вінницька область

Тур вихідного дня з Києва

Тульчин: мальовничий палац Потоцьких

Перший наш пункт призначення – Тульчин. На перший погляд, це скромне провінційне містечко. Але таким воно здається тим, хто тут ще не бував. У Тульчині знаходиться розкішний палац Станіслава Фелікса Потоцького – справжня пам'ятка епохи класицизму.

Головна резиденція магната Потоцького знаходиться практично на в'їзді в Тульчин: її не потрібно довго шукати. Маєток цікавий тим, що його будівля з самого початку була органічно "вплетена" в архітектуру всього міста: частина споруд маєтку повернена до вулиць Тульчина.

Палац споруджений у 1782 році за проектом французького архітектора Лакруа. Весь комплекс будівель палацу займає велику територію: навколо маєтку точно варто влаштувати фотопрогулянку.

У палаці Потоцьких розташувалося училище культури. Але, тим не менш, сюди часто приїжджають туристи, а гіди розповідають цікаві історії про родину Потоцьких, якій і належав маєток.

altФото: Палац оточує англійський парк, в якому любили прогулюватися власники маєтку (Олег Божко)

Спочатку Потоцькі жили в так званому Старому палаці. А після переїзду на Правобережну Україну сім'я почала поступово будувати свою резиденцію у Тульчині. Після того, як відбувся Другий Поділ Речі Посполитої в 1793 році, тодішній власник замку Потоцький перейшов служити російській імператриці Катерині Другій, і отримав від неї чин генерал-аншефа. Звичайно, такий перехід з польської сторони на російську вважався зрадою. Але в той же час таке рішення дозволило Потоцьким зберегти у власності всі свої маєтки. У тому числі – і маєток в Тульчині.

altaltalt

Фото: Помітно, що багато будинків палацу вимагають реставрації (Олег Божко)

Зараз помітно, що деякі будівлі палацу потребують ремонту. У 2009 році ліва галерея, яка з'єднувала головну будівлю з сусіднім корпусом, була розібрана на реставрацію. Але, на жаль, процес оновлення будівлі з того часу не дуже просунувся. Особливо сумно палац виглядає з іншого, не фасадного боку. Колони й балкони - напівзруйновані, а покриття стін у багатьох місцях осипалося.

altФото: Палац Потоцьких в місті Тульчин - пам'ятник архітектури (Олег Божко)

Місцеві жителі кажуть, що основна реставрація будівлі почалася в далекому 1975 році, ще при СРСР. Як бачимо, цей процес не завершився. Раніше біля палацу був парк.

Зараз його практично не впізнати: час минав, і на його місці почали з'являтися приватні будинки. Але, тим не менш, в палаці панує унікальна атмосфера: у вихідні і святкові дні тут проводять костюмовані фестивалі, ярмарки та концерти.

Селище Вороновиця: палац польських магнатів Грохольських і творець перших в світі літаків

Наступний пункт подорожі вихідного дня – Вороновиця. Це мальовниче селище в 20 кілометрах від Вінниці. Цей населений пункт прославив Олександр Можайський, морський офіцер і капітан першого рангу, творець першого у світі літака. Саме тут, у Вороновиці, у 1869-1876 роках він відчував літальні апарати.

У більшості країн світу творцями першого літака вважають американців братів Райт. На жаль, не скрізь знають, що Можайський своїм винаходом літака випередив їх на цілих двадцять років. Можайський відчував літальні апарати на своїй дачі над Південним Бугом. Більш детально ми розповімо вам про нього трохи пізніше.

altaltaltalt

Фото: Ось таким був палац Грохольських до реставрації (Олег Божко)

Вороновиця відома також цікавою архітектурною пам'яткою: палац Грохольських. Цей населений пункт перейшов у володіння Грохольських, заможних землевласників у 18 столітті. Тут відразу почали зводити мальовничий палац-маєток. Будівля вирішили побудувати в стилі раннього класицизму. Архітектори явно надихнулися італійськими зразками палаців: маєток Грохольських побудували з вигнутими бічними "крилами".

Дворей належав родині Грохольських більше ста років. Але фамільні розгляду та політичні події тих часів призвели до того, що сім'я втратила цей маєток. У 1865 році фамільне маєток Грохольських на товарному аукціоні Одеської Біржі придбав Микола Можайський. Але незабаром після його трагічної смерті в маєток заселяється його брат Олександр Можайський. Саме той, що увійшов в історію як перший конструктор літака.

altalt

Фото: Стелі в інтер'єрі маєтку Грохольських (Олег Божко)

Після переїзду Можайський отримує посаду брацлавського судді, а решту часу присвячує своїм дослідам і винаходам. Тут він експериментував над птахами, спостерігаючи за їх польотами, майстрував багато повітряних зміїв. Таким чином, він прийшов до конструкції першого прото-планера, який запускав в повітря на кінній тязі, в той же час плануючи ззаду на своєму апараті в повітрі.

В 1876 році Можайський приступає до моделювання першого в світі літака і переїжджає до Петербурга, де шукає можливості для реалізації своїх винаходів.

Маєток залишався у власності Можайських аж до революції 1917 року. Тоді будинок стали використовувати в різних цілях, у тому числі і для школи. В часи Другої світової німецькі війська розмістили тут аналітико-розвідувальний відділ. З 1917 року в приміщенні діє музей авіації.

alt

Фото: Після реставрації на гроші ЄС палац немов ожив і отримав друге життя (vinrajrada.org.ua)

Музей розповідає історію авіації від моменту її появи і до сьогодення. Тут можна послухати цікаві історії про Грохольських, Можайських, і про те, які унікальні артефакти зберігаються у колишньому маєтку.

Зовсім недавно маєток Грохольських реставриловали за рахунок фондів Євросоюзу і місцевої влади. Тому прогулюватися у парку навколо палацу стало ще приємніше! Реставрація Вороновицького палацу стала позитивним сигналом до порятунку архітектурного та історичного надбання Вінницької області. Рік роботи і майже 300 тисяч євро дозволили відновити фасад палацу двохсотлітнього.

Печера: костел-усипальниця Потоцьких і мальовнича природа

Село Печера в Тульчинській районі Вінницької області – мальовнича курортна зона. Сюди їдуть для оздоровлення в санаторії, а ще – щоб насолодитися красою річки Південний Буг. Печера відома також як місце для занять рафтингом: щорічно багато любителів екстремального відпочинку приїжджають сюди для того, щоб спуститися по річці на човнах.

У Печері збереглися залишки англійського парку. У свій час парк був зведений тут сім'єю Свейских, родичів Потоцьких. На жаль, зараз парк прибуває в занедбаному стані. Але тут збереглися скульптури, які відтворюють дух радянської епохи.

село Печера

Фото: Усипальницю Потоцьких побудував знаменитий архітектор Владислав Городецький (Олег Божко)

В хорошому стані збереглося дуже цікава споруда. Це усипальниця Потоцьких. У 1904 році склеп для іменитої сім'ї збудували за проектом знаменитого архітектора Владислава Городецького, якого добре знають за зведеним пам'яток архітектури у Києві та інших містах.

До речі, сам Городецький – родом з Вінницької області. Він був добре знайомий з родиною Потоцьких і часто навідувався до них у гості. Саме Городецького попросили звести у Печері фамільний склеп.

altФото: Життя в селі Печера йде своїм чередом (Олег Божко)

Історики кажуть: Городецький настільки дружньо ставився до сім'ї, що і грошей за виконану роботу не взяв. Тоді граф сказав: "Ну, раз так, я подарую тобі унікальне колекційне рушницю". Зброя архітектор в подарунок прийняв, але залишив його там, у маєтку. І нібито додав: "Буду приїжджати до вас, ходити на полювання, і кожен раз обов'язково використовувати цю рушницю". Частина усипальниці місцева католицька церква використовує як костел.

Мавзолей Потоцьких Печера

Фото: Ворота біля входу в усипальницю Потоцьких - теж рідкісні та красиві (Олег Божко)

У 2012 році в Печері почали проводити екологічні суботники. Активісти прибирають сміття на берегах Південного Бугу біля села та біля струмків. Також – у полях і в лісах, які знаходяться неподалік.

Немирів: млин - пам'ятка індустріальної епохи

У турі вихідного дня в Вінницькій області варто ненадовго зробити зупинку в місті Немирів, щоб побачити унікальну пам'ятку індустріальної епохи: мельнику і електростанцію.

Місто Немирів – це районний центр, в якому живе близько 12 тисяч людей. Основу промисловості міста складають два лікеро-горілчаних заводи. До речі, в місті чимало історичних пам'яток як для невеликого населеного пункту. Мабуть, найцікавіша і незвичайна з них – електростанція.

alt

Фото: Брацлавська млин в Немирові (Олег Божко)

Здавалося б, що незвичайного може бути в електростанції? Але місцева, Немирівська, точно відрізняється від інших. Вона була збудована однією з перших електростанцій в Україні в 1905 році. Її звели в комплексі з млином біля дамби над водоймою біля берега річки Устя.

Електростанцію побудували вздовж траси Брацлавського напрямку. Звідси і назва споруди – Брацлавська електростанція. Млин активно працювала ще раніше – з 1862 року. Поряд з млином також відкрили великий цукровий завод, пізніше став спиртзаводом. Будівництво підприємства допомогло оживити місто: сюди йшли пра цювати багато місцеві жителі.

alt

Фото: Водойма, на котрому рсположена млин в місті Немирів (Олег Божко)

Проект електростанції розробив чеський архітектор на прізвище Стібрал. У той час він якраз працював в Немирові на особисте запрошення княгині Щербатової. До речі, чех побудував у місті чимало інших будівель. Серед них – критий ринок, дизельну електростанцію, винокурню і дворей для Щербатової. Але все-таки саме мельника разом з електростанцією стали тією візитною карткою, яка гордо представляє це місто.

Багатьом туристам будова млина і електростанції нагадує класичні німецькі будинки. Іншим – типчино чеську архітектуру. Будівлю звели з великого каменя. Цей стиль характерний для архітектури Поділля кінця 19-початку 20 століть.

altФото: Стиль будівлі млина характерний для архітектури Поділля кінця 19-початку 20 століть (Олег Божко)

Під час СРСР головний фасад будівлі млина сильно "спростили". Та й використовувалося будівля в той період як склад.

Цікаво, що електростанція є чинною і зараз.

Вінниця: вечірній фонтан

Як раз до вечора після інтенсивної поїздки по визначних пам'ятках Вінницькій області ми потрапляємо в саму Вінницю. Встигнувши як раз до того часу, коли на вулицях міста запалюються вечірні вогні.

altaltaltalt

Фото: Шоу фонтанів у Вінниці (Олег Божко)

На тривалі прогулянки по Вінниці часу навряд чи вистачить. Зате їх можна детально оглянути на наступний день, якщо ви залишитеся в місті на ночівлю. Якщо ні, то насолодитися шоу фонтанів точно варто. Після перегляду шоу можна повертатися додому.

Також на вихідних радимо відвідати село Трипілля Київської області.