ua en ru

Маршрут вихідного дня: Село Трипілля Київської області

Маршрут вихідного дня: Село Трипілля Київської області Фото: Трипілля – затишне зелене село в Київській області (РБК-Україна)

Село Трипілля Київської області, яке також називають одним з "місць сили", відмінно підійде для любителів "зеленого туризму" та бюджетного відпочинку

Село Трипілля розташувалося на мальовничих пагорбах над Дніпром, біля Канівського водосховища. І хоча перші згадки цього населеного пункту зустрічаються ще в літописах XI століття, популярність йому принесли археологічні роботи Вікентія Хвойки, про які ми знаємо ще зі шкільної програми.

Літописні згадки місцевості відносяться до 1093 року у зв'язку з битвою війська київського князя Святополка Ізяславича з половцями на правому березі річки Стугна (до речі, кажуть, що назва річки походить від укр. стогнатистогнати). Саме біля Треполя (як тоді називалося село) відбулася рада війська Святополка перед боєм. Битву руські князі програли. Переправляючись через річку під натиском половців, утопився Ростислав Всеволодович – брат Володимира Мономаха. Сам же Святополк був змушений тікати до Треполю, звідки вночі поскакав у Київ.

Також відомо, що у XII столітті були князі Трипільські. Оточене великими валами Треполе служило в якості укріплення для захисту Києва від набігів половців та інших кочівників. Як передають літописи, в 1177 році тут була фортеця.

Трипілля

Фото: Один з видів села Трипілля (РБК-Україна)

Трипілля знаходиться на території біля злиття річок Стугни, Червоної та Бобриці, формуючи тим самим три річкові долини, три поля". На думку істориків, саме звідси й походить назва населеного пункту – Треполь.

Незважаючи на те, що вперше в офіційних документах ми зустрічаємо цю назву під 1093 роком, все ж історики схильні вважати, що поселення було засноване раніше. Є навіть припущення, що Треполь заснував у 1032 році Ярослав Мудрий, укріплюючи таким чином кордони Русі.

За іншою версією назва селища походить від грецького "триполіс" - "три міста".

У 1897 році відомий археолог Вікентій Хвойка під час розкопок поблизу села Трипілля виявив останки древньої культури, яку згодом назвав за місцем знахідок трипільською. Є навіть думки, що це найдавніша культура з археологічних (існує з VI по III тисячоліття до н. е.). Була поширена в епоху енеоліту на території правобережної України, Молдови, східної Румунії, Угорщини.

Сьогодні Трипілля – дуже мальовниче село з населенням трохи більше 3000 осіб, яке знаходиться відносно недалеко від Києва (близько 55 км).

Цей маршрут відмінно підійде для одноденного відпочинку. Та й переживати не варто! Трипілля – це не тільки "шкільна екскурсія по стопах стародавньої культури".

Обласний археологічний музей у Трипіллі

Обласний археологічний музей Трипілля

Фото: Вхід в археологічний музей (РБК-Україна)

Першим ділом мандрівникам радять відвідати археологічний музей, розташований на місці стародавнього городища на Посадовой горі.

Цікаво, що спочатку це був Музей комсомольської слави. А в 1995 році був перепрофільований в Обласний археологічний музей.

У стінах конструктивістського будинку зберігаються понад 30 тис. експонатів, які розташовані в трьох залах. Звичайно, найбільшою популярністю користуються знахідки часів трипільської культури. Тут є різні прикраси, посуд, макети жител, одягу. Відвідувачів музею дуже приваблює біноклеподібний ритуальний посуд трипільців. Однак, археологи поки що точно не знають, як саме використовувався цей предмет. На денцях такого посуду якось були знайдені зернятка. Деякі археологи схильні думати, що жриці з допомогою ритуального посуду просили хороший урожай.

Трипільська культура, музей

Фото: Найбільшою популярністю користується відділ трипільської культури (РБК-Україна)

биноклевидная ритуальна посуд трипільців

Фото: Керамічні вироби. Бачимо біноклеподібний ритуальний посуд трипільців (РБК-Україна)

В інших залах можна простежити історію різних епох: кам'яний вік, Зарубинецька і Черняхівська культури, знахідки козацького періоду і т. д.

Доречі, в музеї за помірну ціну можна купити сувеніри, що імітують трипільську кераміку: чашки, жіночі підвіски, магнітики.

Музей археології Трипілля

Фото: У музеї налічується понад 30 тис. експонатів (РБК-Україна)

Археологічний музей Трипілля "виграє" на тлі своїх обласних "колег" за рахунок розмірів і досить хорошої збірки експонатів. Повірте, це не той випадок, коли вам показують експозицію з десяти артефактів і фотографій – одне розчарування. Тут дійсно є на що подивитися.

Розклад і вартістю квитків - на сайті музею.

Оглядовий майданчик і пам'ятники поряд з археологічним музеєм

Пам'ятник Героям Трипільського походу

Фото: Пам'ятник "Героям Трипільського походу" (РБК-Україна)

Вулиця Героїв Трипілля

Фото: Вулиця Героїв Трипілля (РБК-Україна)

Ознайомившись з експозицією музею, прогуляйтеся в бік оглядового майданчика, звідки можна помилуватися видами Трипілля. На великому зеленому лузі місцеві жителі, а також приїжджі туристи люблять відпочивати і влаштовувати привали.

Поруч з музеєм встановлено два пам'ятники – "Героям Трипільського походу" (встановлений в 1956 році) та отаману Зеленому (Данило Терпило).

Пам'ятник отаману Зеленому Трипілля

Фото: Пам'ятник отаману Зеленому в Трипіллі (РБК-Україна)

Так, Данило Терпило організував місцевий осередок партії українських соціал-демократів і підрозділ "Вільного козацтва". У 1918 році сформував повстанський загін, що діяв проти гетьманців і німецьких окупантів.

Трипілля Київської області

Фото: Вид з оглядового майданчика поряд з Обласним археологічним музеєм (РБК-Україна)

З пам'ятками пов'язують цікаву історію. 1919 року село захопили більшовики, але селяни повстали проти нової влади. На придушення повстанців з Києва вислали загін комсомольців. Вони захопили село, пограбували і спалили. Але вночі в село прийшов місцевий уродженець отаман Зелений. Він схопив п'яних більшовиків і спробував визначити тих, хто зчинив найбільшу активність при руйнуванні села. Йому це не вдалося. Комсомольці були скинуті в Дніпро. В пам'ять про цю подію і встановили високу стелу.

Загинув отаман у бою з Добровольчою армією біля міста Канева в листопаді 1919. Похований у Трипіллі, могила не збереглася.

"Місце сили" - Дівич-гора у Трипіллі

Дівич-гора у Трипіллі

Фото: Вдалині бачимо Дівич-гору з прапором України на ній, а також Трипільську ТЕС (РБК-Україна)

З Дівич-гори (височіє над річкою на висоті 55 метрів) відкривається приголомшливий вид на все селище і Дніпро. Гора знаходиться у межиріччі: її омивають води трьох річок - Стугни, Червоної і Дніпра.

На вершині Дівич-гори археологами було виявлено городище та могильник Зарубинецької культури (II ст. до н. е. - II ст. н. е..), а також давньослов'янське святилище (VI ст.).

Село Трипілля, панорама

Фото: З вершини сакрального місця відкривається барвиста панорама всього села Трипілля (РБК-Україна)

Вид з Дівич-гори в Трипіллі

Фото: Вид з Дівич-гори в Трипіллі (РБК-Україна)

Дівич-гора – одне з головних сакральних місць Середнього Подніпров'я, пов'язане зі слов'янським культом богині Діви. Кажуть, що в давні часи сюди приходили жінки, які хотіли мати дітей. А жінки при надії просили у богині успішних пологів.

Дівич-гора у Трипіллі

Фото: На вершині Дівич-гори майорить прапор України (РБК-Україна)

"На вершині гори в зарубинецкі часи була споруджена своєрідна жертовна-піч, що представляє собою композицію з дев'яти напівсферичних поглиблень. Ймовірно, цей своєрідний жертовник з дев'ятьма гніздами призначався для посудин, в яких під час святкової церемонії могли варитися які-небудь зілля чи зерна... Число 9 у поєднанні з дівочим ім'ям цієї величезної і дуже імпозантної гори наводить на думку, що творці жертовника з дев'ятьма складовими частинами насамперед співвідносили це центральне спорудження Дівич-гори з дев'ятьма місяцями вагітності", - писав у своїй книзі "Язичництво Давньої Русі" (1987) археолог Борис Рибаков.

Не обійшлося без містики. Подейкують, що на Дівич-горі колись збиралися відьми, навіть у наші дні це місце приваблює любителів "чортівні".

Село Трипілля Київської області

Фото: Біля Дівич-гори в Трипіллі бачимо промзону (РБК-Україна)

Так склалося, що Дівич-гора з боку Дніпра буквально оточена промзоною. Тут є і теплостанція з вугільними покладами, і піщані намиви, різні СТО. Через це в Трипіллі не рекомендують купатися чи ловити рибу. Однак місцевих ці заборони не зупиняють.

alt

Фото: Місцевих жителів ніякі заборони не зупиняють. Риболовля - улюблене заняття (РБК-Україна)

Трипільська ТЕС

Фото: Трипільська ТЕС вважається найпотужнішою електростанцією в Київській області (РБК-Україна)

Промзона Трипілля

Фото: Промзона в Трипіллі (РБК-Україна)

Набережна в Трипіллі

Фото: Набережна в Трипіллі (РБК-Україна)

Село Трипілля

Фото: Трипілля - "селище-річка" (РБК-Україна)

Село Трипілля

Фото: Трохи романтики Трипілля (РБК-Україна)

Історико-археологічний музей "Прадавня Аратта – Україна": ЗАКРИТИЙ!

Приватний музей "Прадавня Аратта" колись приваблював туристів з усієї України. Відкрив її відомий колекціонер А. Поліщук спільно з архітектором В. Лазоренко, художником А. Гайдамакою і істориком-беллетристом Ю. Шиловим. Основу експозиції складає його особиста колекція предметів побуту трипільської культури.

Історико-археологічний музей Прадавня Аратта – Україна

Фото: Приватний музей трипільської культури вже кілька років не працює (РБК-Україна)

На жаль, з невідомих причин музей вже кілька років не працює.

І все ж споруди на доглянутій території музею збереглися. Зокрема, тут знаходиться реконструкція двоповерхового трипільського житла з дерева та глини.

Розташований музей в мальовничому місці над дніпровською затокою.

Приватний музей Трипілля

Фото: Розписаний дивовижними візерунками фасад триповерхової будівлі музею "Прадавня Аратта – Україна" вже сам по собі становить одну з визначних пам'яток села Трипілля (РБК-Україна)

Музеї в селі Трипілля, Київська область

Фото: Засновники музею вибрали вдалу локацію – на центральній території археологічних розкопок у селі Трипілля (РБК-Україна)

Музеї трипільської культури

Фото: Ще один незвичайної форми вхід в музей (РБК-Україна)

Село Трипілля: Як дістатися

Крім варіанту з машиною, до Трипілля можна дістатися на автобусі або маршрутці від автостанції біля м. Видубичі.

Село Трипілля: Як дістатися

У Трипіллі можна вирушати на автобусах, які курсують у Ржищів або в Канів (маршрут яких повинен пролягати через Ржищів). Середня вартість проїзду на одну людину – 30 грн.

Також з Києва можна доїхати до міста Українка, звідки постійно курсують автобуси в бік Трипілля.

Зупинка Школа -інтернат Трипілля

Фото: Зупинка "Школа-інтернат" в Трипіллі (РБК-Україна)

Площа Трипілля – понад 260 кв. км. Тому радимо виходити на одній з центральних зупинок під назвою "Школа-інтернат" - звідси можна "на своїх двох" і дістатися до музеїв, і до Дівич-горі, до набережної.

Також пропонуємо розглянути ще один маршрут вихідного дня - Гранітні кар'єри і каньйон в Коростишеві.