ua en ru

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні Фото: Казково красивий будиночок на острові в Старому Солотвині Житомирської області

Для непосид, яким вдалося урвати на відпочинок один-два дні, Styler підібрав п'ять варіантів коротких, але насичених подорожей по просторах батьківщини

Крім Одеси і Львова, де всі ви, звичайно, багато разів бували, в Україні є чимало цікавих, а головне, доступних і пізнавальних маршрутів вихідного дня.

Виявляється, за одну короткострокову поїздку можна подивитися відразу кілька міст, стародавні храми, вражаючі палаци, красиві парки і природні визначні пам'ятки. Вирватися на море і побачити легендарний заповідник Асканія-Нова - також абсолютно реальна мета для добре інформованих туристів.

1. "Місто-музей" Переяслав-Хмельницький та Змієві вали

Маршрут вихідного дня: Київ – Переяслав-Хмельницький – Київ

Тривалість: 1 день

Переяслав-Хмельницький розташований в 85 км від Києва на лівому березі Дніпра і сам по собі заслуговує окремої поїздки. Особливо місто припаде до душі тим, хто любить історичні артефакти, адже його називають не інакше як місто-музей. На 30 тисяч населення подібних установ тут цілих 25.

Музеї

Мабуть, самий популярний з них - Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, розташований на околиці міста. Але є і більш незвичайні варіанти, наприклад музей історії бджільництва, музей лікарських рослин або музей хліба.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Музей народної архітектури та побуту в Переяславі-Хмельницькому (tcb.vn.ua)

Історія Преяслава-Хмельницького

Доля Переяслава-Хмельницького трохи нагадує долю Батурина. Перший пройшов шлях від столиці Переяславського князівства до районного центру, а другий – від розкішної гетьманський столиці до селища міського типу, після чого знову повернув собі статус міста.

У давні часи Володимир Великий заклав у Переяславі фортеця для захисту південних рубежів своєї держави від ординців. Також у місті знаходилася резиденція митрополита - доти, поки в Києві не збудували Софійський собор. У 1239 році Переяслав зруйнувало навала татар, після якого місто хоч і відродився, але столицею вже не став.

На чому їхати

Від автостанції "Дарниця" Переяслав-Хмельницький приблизно три рази в годину відправляються маршрутки. Ціна квитків - від 48 гривень. До пункту призначення маршрутка доїжджає за півтори години. Автомобільний маршрут також обіцяє швидкість і комфорт.

Якщо стартуєте з Києва близько семи-восьми ранку, попередньо обравши для відвідування в Переяславі 3-4 музею, повернутися в столицю точно встигнете до 8 вечора.

Цього часу буде досить, щоб подивитися Змієві вали - древні оборонні укріплення, розташовані всього в 4 кілометрах від Переяслава. З валів відкривається чудова панорама на Дніпро, раніше званий Борисфеном. Тут можна відпочити від тривалих прогулянок, влаштувати невеликий пікнік на відкритому повітрі або просто помилуватися мальовничими краєвидами.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Стародавні Змієві Вали, походження яких досі залишається загадкою (begin-journey.ru)

2. Бердичів, Городківка і знаменитий будиночок на острові

Маршрут вихідного дня: Київ—Ліщин—Іванків—Андрушивка—Стара Котельня—Червоне—Бердичів—Старий Солотвин—Київ

Тривалість: 1 день

За словами Романа Маленкова, координатора турів по Україні та засновника сайту "Україна Інкогніта", ніде більше на території Наддніпрянщини немає такої кількості польських палаців і римо-католицьких храмів, як на південному сході Житомирської області.

Багато хто з місцевих визначних пам'яток за своїм архітектурним досконалості мають національне значення. Так, костел в Городковке можна вважати найкрасивішим в області, як і палац в Червоному. В Бердичеві ж обов'язково варто побачити монастир босих кармелітів і костьол, в якому вінчався Бальзак.

Виїхавши о сьомій ранку з Києва, в Ліщині і в Іванкові ви встигнете побачити два костелу, а в Андрушковке – палац Терещенків. У Старій Котельні можна подивитися костьол Святої Клари, після чого пообідати в одному з місцевих кафе.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Палац Терещенків в селищі Червоне (invtur.com.ua)

Бердичів

Бердичів – окремий пункт програми поїздки по Житомирщині. Про те, якого спадщини тут збереглося більше – єврейського, польського чи українського, - історики сперечаються давно. Але очевидно, що в цьому місті тісно переплелися різні культури та епохи.

Бердичів зароджувався як замок-фортеця і багато років поспіль вважався самим потужним населеним пунктом в регіоні. Екскурсію по місту варто почати з Бердичівського замку XVI століття. Зараз це монастир-фортеця ордену босих кармелітів - грандіозне спорудження, яке досі вражає своєю величчю. Після монастиря можна відправитися в костел святої Варвари. Це місце тісно пов'язана відразу з двома выдаующимися особистостями в історії Європи. Тут вінчався Оноре де Бальзак, а Фредерік Шопен в юності навчався грі на музичних інструментах.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по УкраїніФото: Монастир-фортеця в Бердичеві, заснований у 1627 році (pilgrim.ua)

Недалеко від костьолу стоїть подивитися Музей Конрада і Краєзнавчий музей, після чого прогулятися по старій частині міста і побачити грандіозний єврейський некрополь. Старе кладовище розташоване неподалік від центру міста, відразу за переїздом. Тут збереглися кілька тисяч надгробків з написами на івриті. На цьому ж кладовищі знаходиться могила цадика Леві Іцхака Бердичівського, що стала місцем щорічного паломництва хасидів з усього світу.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Свято-Нікольський собор - православний храм, побудований в 1908 році в стилі пізнього бароко (posterrr.livejournal.com)

Завершити екскурсію по півдню Житомирській області можна відвідуванням Старого Солотвина. Головна тутешня визначна пам'ятка – старий будиночок на маленькому мальовничому острові посеред озера. "Ідеальне місце для фотосесій і зйомки кліпів", - так кажуть про будиночку і острові туристи.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Мальовничий будиночок на острові в Старому Солотвині (Fabecook "Ukraina Incognita")

3. Південь Чернігівщини: Мальовничий дендропарк і садиба Тарновських

Маршрут вихідного дня:

Київ—Козелець—Качанівка—Сокиринці—Тростянець—Київ

Тривалість: 1-2 дня

Козелець

За 76 кілометрів від Києва знаходиться Козелець – селище міського типу і районний центр у Чернігівській області. "Козирна карта" міста - знаменитий Собор Різдва Богородиці. Його побудували у 1752-1763 на замовлення графині Наталії Розумовської, матері Олексія та Кирила Розумовських. Заради цієї точки на карті варто звернути з траси в місто.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Собор Різдва Богородиці в Козельці (stejka.com)

Качанівка

Наступний пункт подорожі по Чернігівщині – Качанівка. Якщо ви не знайшли це місце на автомобільній карті по дорозі з Козельця – не біда. Його легко помітити на вказівниках по дорозі в бік Ічні. Краще за все їхати по трасі Київ-Чернігів, адже "південна" дорога через Прилуки знаходиться в поганому стані.

Палац у Качанівці, побудований на замовлення родини Тарновських на жиповписном схилі, помітний здалеку. Місцевість з двох боків омивають ставки, апро палац веде вимощена плиткою центральна алея. Поруч знаходиться єдина в Східній Європі церква Георгія Хозевіта, служила родинною усипальницею Тарновських.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по УкраїніФото: Палац у Качанівці оточений мальовничим лугом, а поруч - річка Смош (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

У садибі гостював Микола Гоголь - приїжджав в гості до свого однокурснику по Ніжинській гімназії Василю Тарновському. Кажуть, саме тут він вперше для публіки прочитав свою повість "Тарас Бульба".

У прилеглому парку знаходиться альтанка Глінки. Саме ці місця надихнули легендарного композитора на створення опери "Руслан і Людмила". У Качанівці можна залишитися на ночелег. Готель є при музеї-заповіднику - прямо на території парку.

Сокиринці

Старовинний палац Роду Галаганів у Сокиринцях можна побачити, проїхавши всього один населений пункт від Качанівки. Головна визначна пам'ятка цього місця є пам'яткою садово-паркового мистецтва XIX століття. Садиба галаганів та англійський парк навколо збереглася в хорошому стані. Поруч – красиві озера і скульптури.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по УкраїніФото: Садибу Галаганів вважають одним з кращих прикладів палацової архітектури Лівобережжя України початку XIX століття (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Тростянецький дендропарк

Приблизно в десяти кілометрах від Качанівки знаходиться мальовничий Тростянецький дендропарк, заснований в 1834 році. Ідеальне місце, щоб насолодитися тишею, красою природи і чистим хвойним повітрям. Тут можна подивитися, як прижилося привезене з Кентуккі кавове дерево, вивчити особливості 17 видів ялин і туї гігантської. До речі, з туї індіанці в Америці робили каное, адже кора цього дерева не пропускає вологи.

Територія парку займає близько 200 гектарів. Особливість місця – красива природа з різноманітними рослинами і гірськими куточком з озерами в центрі. По парку можна гуляти нескінченно довго, але варто все-таки знайти час, щоб встигнути повечеряти перед виїздом до Києва.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Лебеді у Тростянецькому дендропарку (wikimedia.org)

4. Унікальний каньйон та дендропарк Олександрія

Маршрут вихідного дня: Київ—Буки—Жашків— Біла Церква— Київ

Тривалість: 1-2 дня

Буки

Ще чотири-п'ять років тому про мальовничому каньйоні в селі Буки Черкаської області мало кому було відомо. Лише нещодавно блогери стали активно писати про нього, а милуватися природною красою нетиповою для України місцевості потягнулися туристи з усіх куточків країни.

З Києва до пункту призначення можна дістатися, проїхавши по Одеській трасі 145 кілометрів до міста Жашків, після чого згорнути на мосту і слідувати вказівниками. До пункту призначення залишиться ще 35 кілометрів.

Буки – невелике селище міського типу, зафіксований ще в 1515 році. Букській каньйон з крутими схилами був утворений тисячі років тому внаслідок розмивання гранітів місцевої річки Гірський Тікич. Вже на в'їзді в село можна побачити масивні гранітні плити і пороги, а потім – сам каньйон з величних скель, в деяких місцях досягають 25 метрів у висоту.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Скелі каньйону в Буках досягають висоти 25 метрів (ukrfoto.net)

Тут красиво в будь-який час року, але влітку і восени - просто казково красиво. Біля каньйону можна влаштувати пікнік і залишитися на ночівлю в наметі. Поруч – старий млин ХІХ століття, міст через річку і цілий ландшафтний парк. У ньому - алея казок з одного боку і невеликий, але дуже красивий водоспад – з іншого. Парк створив місцевий підприємець у 1996 році на місці сміттєзвалища. Зараз це місце зовсім не впізнати. Буки – ідеальне місце як для сімейного відпочинку, так і для гучних і веселих посиденьок на пікніку з друзями.

Поїздку в каньйон варто поєднати з відвідуванням кінного заводу в Жашкові, а по дорозі в Київ заїхати в парк Олександрія в Білій Церкві.

Кінно-спортивний комплекс у Жашкові

У 2010 році на базі Жашківського кінного заводу було відкрито кінно-спортивний комплекс. Тут часто проводять змагання, які можуть відвідати усі бажаючі. Діє також кінно-спортивна школа, де можна навчатися кінній їзді - як на постійній основі, так і одноразово.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: В кінно-спортивному комплексі в Жашкові регулярно проводять змагання (travel-diary.com.ua)

Насамперед тут спеціалізуються на розведенні коней: їх продають в різні міста України та в країни Євросоюзу. Адміністратори комплексу охоче проводять екскурсії по стаєнь. Справжня гордість власників – коні рідкісних порід з родоводом.

Дендропарк Олександрія

Двохсотлітній дендропарк Олександрія в Білій Церкві розташований на шляху до Києва. Безліч видів рослин, скульптури і водна гладінь річки Рось – подивитися на цю красу їдуть не тільки українці. У теплу пору року в парку можна зустріти туристів з Польщі, Чехії, Білорусі.

Вхідний квиток в парк коштує 10 гривень для дорослих та 5 – для дітей. Пенсіонерам у будні дні вхід безкоштовний, у вихідні – 1 грн.

Польський король Станіслав Август Понятовський у XVIII столітті подарував місто Біла Церква коронованому гетьману Польщі Ксаверію Браницькому. Той одружився на улюбленій фрейліні Імператриці Катерини ІІ, Олександрі Енгельгардт. Створити парк розпорядилася саме вона. Пейзажний стиль, модний у той час, ліг в основу цього мальовничого куточка природи. В Олександрії стали завозити найрізноманітніші дерева з Європи та Азії.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по УкраїніФото: Парк Олександрія в Білій Церкві (ayayai.com.ua)

У XIX столітті парк відвідували Тарас Шевченко і Олександр Пушкін, відомі польські художники і поети: Ян Ліппоман написав про Олександрію вірші, а Ян Бровінскій створив однойменну поему.

Парк дійсно величезний: його площа складає 200 гектарів. На швидку прогулянку нього йде близько двох годин, а на детальну – не менше дня. Перед входом на територію варто сфотографувати карту місцевості: багато туристів скаржаться, що покажчиків на територію зовсім мало.

Парк насичений безліччю інших водойм: крім річки Рось тут є штучні озера, фонтани і водоспади. Качки і лебеді давно звикли до людей і охоче беруть їжу з рук туристів. Затишний сімейний відпочинок, неспішні прогулянки по красивому парку і спілкування з природою – цим Олександрію щороку їдуть тисячі туристів.

5. Унікальний заповідник і найдовша в Європі прибережна коса

Маршрут вихідного дня: Київ—Асканія-Нова— Арабатська стрілка—Київ

Тривалість: 2 дні

Вибратися зі столиці ближче до моря на вихідні – це не тільки реально, але і доступно. Тур в легендарний біосферний заповідник Асканія-Нова з відвідуванням Арабатської стрілки можна забронювати за ціною приблизно в 1000 - 1200 грн.

Також можна самостійно купити квиток на нічний потяг до Новоолексіївки. Прибувши туди рано вранці в суботу і поснідавши в кафе, відразу ж вирушайте на екскурсію.

Асканія-Нова

Асканія-Нова – легендарну назву, знайоме нам ще зі шкільних підручників. Це єдиний в Європі куточок незайманої степу. Багатьом місцевість нагадує Африку, але сафарі, звичайно, тут не проводять. Зате можна помилуватися дикою природою, якої не торкався плуг. Зебри, антилопи, вільно гуляють на відкритому просторі – більше ніде в Україні такого не побачити.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Зебри в заповіднику Асканія-Нова (rozchayka.com)

Навесні в Асканії-Нова цвітуть тюльпани, іриси, гіацинти. Ближче до кінця травня розпускаються гвоздики і ромашки. До послуг туристів – кілька кафе і ресторанів з великим вибором страв.

Арабатська стрілка

Після відвідин заповідника сама доля велить поїхати на Арабатську стрілку – найдовшу косу в Європі. Місцевість на Азовському морі зустрічає красивою смугою піщаних пляжів, які розтягнулися більш ніж на 100 кілометрів.

Цікаво, що кілька років тому тут були відкриті джерела хлоридно-натрієвої йодобромної води з високою мінералізацією. Це збільшило потік туристів, бажаючих прийняти лікувальні ванни і маски.

Пригода на вікенд: п'ять цікавих маршрутів вихідного дня по Україні

Фото: Піщані пляжі на Арабатській стрілці (turclub.com.ua)

Переночувати й повечеряти можна в одному з готелів на березі моря, а зупинитися - на базі відпочинку за ціною 150 з людини в добу.

На наступний день - повалятися на пляжі, а ближче до вечора відправитися на автобусі до Генічеська. Звідти – до Новоолексіївки. До Києва поїзд прибуде рано вранці в понеділок.

Який би маршрут вихідного дня по Україні з нашого списку ви не вибрали - відмінні враження гарантовані.

До речі, в дорогу візьміть із собою одну з 10 книг про подорожі з наших збірки.