У відпустку з домашнім улюбленцем: історія блогера про подорож у Стамбул з йоркширським тер'єром
Катерина Гавриш зважилася на експеримент - поїздку за кордон разом із собакою. Як це було - у матеріалі Styler
Катерина Гавриш багато років займається порятунком тварин: вивозить їх із зони АТО, шукає для собачок і кішечок нових господарів. У самої Катерини теж є улюблений вихованець - йоркширський тер'єр Міка. Крім того, у Каті є ще дві собаки - голден ретрывер Аманда і метис грифону Санса. А також - три кішки.
Щоразу перед поїздкою в подорож дівчина шукала, з ким залишити собаку на час відпустки. Втомившись витрачати час на пошуки, якось одного разу вона зважилася на подорож з однією з собак в іншу країну. Якщо нема з ким залишити домашнього улюбленця на час відпустки, чому б не взяти його з собою?
Ми попросили Катерину - волонтера, блогера, а з недавніх пір - і власника турагентства розповісти про її експеримент - подорож за кордон разом з домашнім улюбленцем.
Про поїздку йоркширського тер'єра Міки - в історії від Катерини Гавриш.
Сезон відпусток для власників домашніх тварин
Ми так часто відмовляємося від своїх вчинків тільки для того, щоб уникнути зайвих труднощів. А даремно!
Адже якщо зовсім трохи заморочитися, то можна отримати масу яскравих і позитивних емоцій, які недоступні при іншому розкладі.
Фото: Катерина подорожувала в Стамбул з йоркширським тер'єром (надано Катериною Гавриш)
Щороку перед сезоном відпусток я будую складні схеми під назвою "Хто посидить з собаками і котами". У ситуації з котами - відкритий мішок корму, 5 лотків і десятки літрів води, розставлені по всій квартирі в ночвах і каструлях, здатні творити чудеса. Ну і друзі, які згодні навідуватися пару раз в тиждень. З собаками складніше. Відразу обмовлюся, що в мене їх троє.
Є кілька варіантів розвитку подій:
1) взяти з собою;
2) віддати друзям, які на тиждень-другий готові побути в ролі собачих нянь;
3) віддати волонтерам, які надають послуги зоо-готелів домашнього типу;
4) віддати в один з численних готелів із середнім чеком 250 грн/добу за 1 собаку.
Останній варіант відкидаю одразу. По-перше, дорого, по-друге, не хочу, щоб мої кровинушки сиділи цілими днями в клітці, по-третє, як волонтер я вже надивилася на те, що буває і як згодом нікого притягнути до відповідальності.
Безумовно, є винятки, але віддавати своїх собак стороннім людям я поки не готова.
Фото: "Квиток на Міку коштував однаково з будь-якого міста України - 50 євро в один кінець" - Катерина Гавриш (надано Катериною Гавриш)
Раніше завжди виручали друзі, але, собачники мене зрозуміють: ти все одно переживаєш, все одно сумуєш і рішення приходить само собою. В минулому році ми поїхали з собаками в Одесу (виявляється, там є окремий собачий пляж). І це надихнуло на наступний крок - тиждень тому повернулися з Стамбула. Правда, для першого разу вирішили взяти з собою маленького йорка Міку, а не золотистого ретривера.
Стамбул з собакою: бюрократичні моменти
Летіли з Одеси на крилах МАУ. Вартість квитків звідти була на 113 євро з людини нижча, ніж з Києва. Квиток на Міку коштував однаково з будь-якого міста України - 50 євро в один кінець.
Оплачувати потрібно заздалегідь, тому що в день вильоту ціна збільшується вдвічі.
Ще один нюанс: у салоні не повинно бути більше двох тварин одного виду. Тобто дві собаки або дві кішки. Якщо на рейс вже зареєструвався кіт або парочка собак, вам з вихованцем потрібно буде вибрати інший рейс. Все це прописано в правилах перевізника. Зауважу, що не всі авіакомпанії взагалі дозволяють перевезення тварин. Багато лоукостерів беруть на борт тільки службових або собак-поводирів.
Норми і правила перевезення тварини
У салоні літака можна перевозити тварин, чия вага разом з переноскою не перевищує 8 кг. Якщо для багажного відділення обов'язковий пластиковий бокс, то в салон допускається брати м'яку сумку-переноску.
Якщо у вас дві маленьких собаки, їх можна посадити в одну сумку. Під час польоту діставати тварину з переноски не можна, але...
Фото: "Приготуйтеся до того, що документи вашої собаки перевірятимуть ретельніше, ніж ваші, тому приїжджайте в аеропорт заздалегідь" - Катерина Гавриш (надано Катериною Гавриш)
Перш ніж брати квиток на чотириногого члена сім'ї, переконайтеся, що все в порядку з його документами. Так-так. Як мінімум має бути паспорт з діючими щепленнями і Форма 1, видана в державній ветклініці напередодні поїздки.
В країнах ЄС і ряді інших вимагатимуть надати титри антитіл на сказ, які повинні бути зроблені не пізніше, ніж за 3 місяці до передбачуваної поїздки, плюс тварина має бути чіпованою. Все це прописано у правилах ввезення домашніх тварин.
У Міки був повний комплект. За фактом знадобилася лише Форма1, яку у ветконтролі аеропорту поміняли на міжнародний сертифікат (він діє лише 3 дні, тому на зворотному шляху процедуру потрібно повторити в державній ветеринарній клініці країни перебування), паспорт і квитанцію про оплату квитків.
Приготуйтеся до того, що документи вашої собаки перевірятимуть ретельніше, ніж ваші, тому приїжджайте в аеропорт заздалегідь.
Абсолютно ніяких проблем у дорозі не було. Міка мирно спала в мене на колінах. У Туреччині почалося найцікавіше.
Фото: Міці посміхалися, намагалися її погладити і просили взяти потримати на руках (Надано Катериною Гавриш)
Дуже швидко пройшли всі перевірки/митниці і вже в аеропорту зрозуміли, що затія не була дурною і з собакою проблем не буде.
Міці посміхалися, намагалися її погладити і просили взяти потримати на руках.
Турецьке гостинність
Готель вибирали і бронювали заздалегідь. Головні критерії - зручне розташування і можливість розміщення з собакою. Насправді таких готелів в Стамбулі досить багато, що не може не радувати.
До готелю добиралися на автобусі. Причому водій не знав ні української, ні російської, ні англійської, а ми не знали турецької, але прекрасно один одного зрозуміли. Деяку відстань йшли пішки, де дорогу підказав бездомний, назвавши мене сестрою.
Що ДУЖЕ сподобалося: заселення було о 12:00, ми приїхали о 5:30 ранку. Вільних двомісних номерів не було, але на час очікування безкоштовно надали одномісний, щоб ми відпочили з дороги. І цей особливий турецький чай... Його вам будуть пропонувати усюди: в магазинах, готелях, кафе. Дрібниця, але приємно.
Зупинилися ми в районі Стамбула, який називається Лалелі. Всі головні визначні пам'ятки - в пішій доступності.
Невеликий чек-лист для тих, хто хоче познайомитися з містом:
1) обов'язково відвідайте Палац Топкапи, Айя-Софію, Блакитну Мечеть, Цистерну Базиліка (після фільму "Інферно" я хотіла потрапити туди найбільше);
Фото: Стамбул - древнє і дуже мальовниче місто, яке обов'язково варто відвідати (надано Катериною Гавриш)
2) поторгуйтесь на Гранд Базарі. Це просто must do. Взагалі торгуватися в Туреччині - особливий ритуал. Я ось виторгувала 360 грн за кулон з ланцюжком зі "срібла". Причому прекрасно розуміла, що це не срібло зовсім, але сам процес затягує. Це як маленьке театральне дійство з дуже емоційними героями. До речі, золото в Туреччині краще не купувати. Воно часто облуплюється.
3) замовте тур на поромі через Босфор. Одне з недорогих і приємних задоволень;
4) повечеряйте в будь-якому з численних рибних ресторанчиків, розташованих на Галатському "рибному" мосту. До речі, морську прогулянку на кораблику там можна взяти у 3-4 рази дешевше, ніж пропонують екскурсії. Правда вона буде без аудіо-гіда;
5) сфотографуйтеся біля Галатської вежі (що там всередині - дізнатися вийде тільки у найбільш терплячих, тому готуйтеся постояти в довгій черзі);
Фото: У Стамбулі варто постійно пробувати вуличну їжу і торгуватися на базарах (надано Катериною Гавриш)
6) погуляйтеся азіатською частиною Стамбула, яка кардинально відрізняється від старої частини міста і особисто мені дуже сподобалася;
7) всюди, де тільки можна, пробуйте вуличну їжу. Вона дуже смачна! Ніколи б не подумала, що шматок смаженої риби з кільцями цибулі, покладений в величезний шматок батона і политий лимонним соком, викличе більше захоплення, ніж гігантські ресторанні креветки.
Якщо хочете перейнятися атмосферою Стамбула - прямуйте прямо в торговий квартал. Не переживайте, хапання за руки і занадто настирливі продавці - це стереотип. Так, кожен запропонує вам зайти в свою лавку, але наполягати або бігти слідом ніхто не стане.
Яким я запам'ятаю Стамбул
Це дуже галасливе, з шаленим ритмом життя, постійними пробками на вузьких вуличках, але одночасно красиве, затишне, гостинне і добре місто. Турки пишаються своєю країною і охоче відвідують усі пам'ятки (звідси - величезні черги, що складаються всього на 30% туристів).
Навіть не знаючи мови, можна з комфортом користуватися всіма видами громадського транспорту і швидко дістатися до будь-якої точки міста.
Фото: Це дуже галасливе, з шаленим ритмом життя, постійними пробками на вузьких вуличках, але одночасно красиве, затишне, гостинне і добре місто - Катерина Гавриш (надано Катериною Гавриш)
Це місто з особливим ставленням до безпритульних тварин. Біля кожної хати стоїть велика миска з водою і миска з сухим кормом або м'ясними обрізками для котиків, які на вулицях Стамбула просто не злічити.
Всюди спокійно гуляють собаки розміром з невеликого поні. У кожного э кліпса у вусі, яка повідомляє, що тварина щеплена і стерилізована і кілька зайвих кг на боках.
Навіть для птахів біля деяких пам'ятників стоять тазики з зерном.
Що стосується нашої Міки, то я постійно перебувала в стані легкого шоку. Посміхалися і розчулювалися їй всі. Стороння людина могла підійти, присісти поруч, погладити і поцілувати її в маківку.
Фото: З Мікою в Стамбулі постійно хотіли сфотографуватися (надано Катериною Гавриш)
У супермаркетах консультанти збігалися до нас і просили сфотографуватися. За нами постійно бігли діти! Я навіть жартувала, що з Мікою можна легко повести за собою невеликий дитячий садок.
Коротше кажучи, з маленькою собакою вас пустять куди завгодно, крім мечетей. Іноді тільки попросять взяти її на руки або посадити в сумку.
Це місто, яке хоч раз має відвідати кожен! Просто щоб відчути його атмосферу. До речі, наступний у нас на черзі - Рим. Також я з радістю проконсультую всіх, хто хоче вирушити у відпустку з твариною і тури по Україні для мандрівників з домашніми улюбленцями. Наприклад, в кінці травня буде груповий тур в Карпати тільки для власників собак.
Раніше Катерина Гавриш рассказала як вивозить домашніх вихованців із зони АТО і знаходить їм нових господарів.
Найкращі місця для відпочинку на травневі за кордоном (відео: STYLER.rbc.ua)