ua en ru

Сам собі екскурсовод: прогулянка по вулиці Жилянській у Києві

Сам собі екскурсовод: прогулянка по вулиці Жилянській у Києві Фото: Жилянська вулиця зберегла свій "промисловий дух" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Ця київська вулиця, про походження назви якої вчені сперечаються до цих пір, завжди жила подвійним життям. З одного боку, тут розташовувалися дохідні будинки, ресторани і готелі, з іншого – промисловий центр міста

Жилянська вулиця припаде до смаку любителям тривалих прогулянок: її довжина складає більше 3 км. чи не кожен будинок тут – пам'ятник архітектури. Активна забудова на Жилянській почалася в 1850-х роках. Тоді зводили в основному дохідні будинки, що змагаються один з одним вишуканим декором фасадів.

Під назвою "Жилянська" одна з основних вулиць Києва з'явилася на карті міста у 1834 році. При цьому історики досі сперечаються про походження її назви. Існує кілька версій.

Так, у літописах з 1093-го по 1163 рік згадується невелика річка Желань (Жалина, Желяна), яка протікала на території сучасної вулиці Жилянській. Тут були виявлені предмети часів Київської Русі і навіть залишки скіфських курганів. Ці знахідки підштовхнули істориків до сміливих міркувань: мовляв, напівміфічний місто стародавнього племені гелонів ("желонов") – Гелон, приблизно IV століття– перебував на місці Києва.

Деякі дослідники схильні думати, що свою назву вулиця отримала на честь давньослов'янської язичницької богині плачу та смутку Желі (Жли, Жали). Ще одна "річкова теорія" свідчить, що назва Жилянській вулиці походить від давньослов'янського слова "тиснув" - берег річки.

І все ж на сьогоднішній день найбільш правдоподібно звучить версія про річці Желань.

У 1926 році вулиця почала носити ім'я Бориса Жадановського - революціонера і учасника збройної боротьби з німецькими частинами в 1918 році в Криму.

Тільки в 1993 році вулиця повернула собі історичну назву. Цікаво, що в Києві існує також невелика Набережно-вулиця Жилянська, а сусідня вулиця Еренбурга до 1974 року називалася Новожилянской.

История Жилянской улицы в Киеве

Фото: Початок вулиці Жилянській. Попереду – будівництво "Червоного стадіону", сьогодні – НСК "Олімпійський" (oldkiev.ho.ua)

Жилянська пролягає від вулиці Шота Руставелі до Повітрофлотського проспекту, де її продовжує Борщагівська. Цікаво, що до 1930-х років Жилянська брала початок від Прозоровського вулиці (Еспланадна), "упираючись в Скоморохский провулок недалеко від площі Перемоги.

З 1923 року, коли був побудований "Червоний стадіон ім. Л. Троцького" (сьогодні – НСК "Олімпійський"), Жилянська стала починатися, як би кумедно це не звучало, від стадіонного паркану. Тільки в 1970-е роки ця ділянка офіційно "приєднали" до вулиці Шота Руставелі.

Протилежний кінець вулиці був подовжений крізь стару забудову до сучасних меж у 1950-60-ті роки.

Сьогодні Жилянська вважається бізнес-вулицею Києва. Часом здається, що офісів тут більше, ніж житлових квартир. Хоча до кінця ХХ століття багато будівлі на колишній Жадановской вулиці призначалися для виробничих цілей. На вулиці працювали промислові підприємства: перший київський молочний завод, київський електротехнічний завод "Транссигнал", будівлі Південно-російського машинобудівного заводу ("Ленінська кузня"), швейна фабрика імені Горького, ТЕЦ-3, різні артілі і склади.

Багато будівлі залишилися тільки на фотографіях. Однак, незважаючи на це, Жилянська зберегла свій історичний шарм".

Вулиця Жилянська, 23 – Садиба Франца Голомбека

Улица Жилянская, 23 – Усадьба Франца Голомбека

Фото: Власну міську садибу заповзятливий поляк Франц Голомбек переробив в прибутковий будинок (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Чотириповерхова міська садиба/прибутковий будинок на Жилянській належала купцю родом з Варшави Францу Францовичу Голомбеку.

Заповзятливий комерсант був власником відомого в Києві готелю "Франсуа" на розі Володимирської і Б. Хмельницького (Фундуклеївської). До речі, на цьому місці зараз знаходиться бізнес-центр "Леонардо".

У 1898 році Голомбек купив двоповерховий особняк у генерала Вороновича, надбудувавши до будівлі ще два поверхи. У листопаді 1900 року Франц Францович відкрив свою готель класу люкс під назвою "Франсуа". Цікаво, що Голомбек завжди називав заклади в свою честь.

Рекламні оголошення того часу залучали постояльців королівським комфортом: "36 номерів, комфортабельно мебльовані за зразком першорозрядної закордонних готелів. Номери великі. Англійські ліжка з зручною постіллю. Ціни помірні. У номерах електричне освітлення безкоштовно. Чай, кава, обіди. Ванни при готелі від 3 години ранку до 10 години вечора".

Отель «Франсуа» в Киеве, 1910 год

Фото: Готель "Франсуа" в Києві, 1910 рік (agritura.livejournal.com)

При готелі працювала одна з чотирьох кондитерських "Франсуа". Перебувала вона в сусідньому будинку - під номером 2.

У 1874 році той же виходець з Варшави заснував у Києві власну майстерню по виробництву кондитерських виробів. З часом підприємство перетворилося у фірму "Фабрика шоколаду і цукерок "Франсуа". Одна з кращих шоколадних фабрик міста розташовувалася на Жилянській, поруч з садибою Голомбека. Підприємство випускало продукцію на 60 тис. рублів в рік.

До речі, в кафе-кондитерської при готелі відомий письменник Михайло Булгаков пригощав свою майбутню дружину Тасю Лаппу вишуканими тістечками.

"Солодке" виробництво постійно розширювалося. У 1918 році поруч зі своєю садибою на Жилянській купець придбав ще одну ділянку для нових корпусів.

Повернемося до садибі на Жилянській, 23. У 1870-х роках особняк належав колезькому секретарю В. Судакевичу і його дружині. З 1889 року ділянка перейшов київським домовласникам Богдановичам. А 20 серпня 1911-го садибу придбав Франц Голомбек. У 1913-1914 роках поляк побудував тут прибутковий будинок, який зберігся до наших днів. Крім квартиронаймачів проживала сім'я Голомбека.

Вулиця Жилянська, 38 – Садиба німецького підданого Б. Міллера

Улица Жилянская, 38 – Усадьба немецкого подданного Б. Миллера

Фото: З 1900-х років у будівлях колишнього комплексу садиб на Жилянській розташовувалися різні навчальні заклади (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Цікаво, що спочатку це був невеликий компактний комплекс будівель, частина яких збереглася до наших днів.

Проектував садибу відомий київський архітектор Андрій Краусс. Під його наглядом у Києві було побудовано більше 50 різних особняків, дохідних будинків і готелів.

Згідно першим згадкам про цій садибі, яка датується 1880 роком, вона була частиною житлового ділянки, який з 1872 року належав нікому міщанину Б. Тетеркину.

Сьогодні комплекс з п'яти будівель на Жилянській належить ліцею "Гранд". У XIX столітті на місці його навчального корпусу знаходилися підлягають знесенню тимчасові будівлі, а на місці господарського – сарай.

До речі, "освітній дух" за цим комплексом особняків закріпився ще з 1905 року, коли тут містилися парафіяльні чоловіче і жіноче училища. Планувальна і функціональна схеми залишилися незмінними до наших днів. Тільки під час капітального ремонту в 1993 році в центральному будівлі розібрали печі.

У чоловічому училищі на момент відкриття училища навчалися 165 хлопців, у жіночому - 91 дівчина, у штаті обох установ було 10 загальних для них педагогів. Пізніше в садибі № 38 знаходилося також Татьянинське жіноче міське парафіяльне училище № 43.

У 1920-х роках будівля була осідком трудову школу, де можна було отримати неповну середню освіту.

З 1970-х до 1993 року в будинках 38 і 40 на Жилянській розташовувалася середня школа-інтернат. З 1993 року і до сьогодні в історичних приміщеннях проходять уроки для учнів ліцею "Гранд".

Вулиця Жилянська, 41 – Власність Карла Людмер

Улица Жилянская, 41 – Собственность Карла Людмера

Фото: Фасад жовтого будівлі, як і багато інші будинки в історичній частині Києва, знівечений заскленими балконами (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

П'ятиповерхова будівля в стилі неокласики і модерну початку XX ст. належало київському міщанину Ст. Беренфусу. У 1907 році його придбала фірма "Торговий дім К. Людмер і сини", а в 1913 році власником будинку став купець Ст. Шевельов.

Цікаво, що заснована в 1856 році фірма "Торговий дім Людмер і сини" вважалася однією з найстаріших в Києві. Її створив Карл Карлович Людмер, а сини Ісаак, Моріц і Натан продовжили справу батька.

Магазин готового одягу Людмер знаходився на розі Хрещатика і Лютеранської у будинку № 31 (будівля в 30-ті роки минулого століття стало універмагом, до наших днів не збереглася).

Вулиця Жилянська, 85 – Теплоелектроцентраль № 3

Улица Жилянская, 85 – Теплоэлектроцентраль № 3

Фото: Колишня ТЕЦ №3 у Києві запрацювала на повну потужність в кінці 1940-х років (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Сьогодні це вже не теплоелектроцентраль, а київська станція теплопостачання №1, яка входить в систему Київенерго.

Проектував ТЕЦ-3 архітектор Петро Костирко. Насамперед затвердили у травні 1931 року (запустили в експлуатацію в 1937 році), другу – у листопаді 1934 року (запуск в експлуатацію – кінець 1940). Після завершення другої черги будівництва потужність ТЕЦ становила 37 тис. КВт. Комплекс ТЕЦ-3 вважався одним з головних енергетичних споруд Києва довоєнного часу.

Інноваційна на той час ТЕЦ будувалася для обслуговування київського залізничного вузла, а також постачання електроенергією і теплом прилеглих промислових об'єктів і будинків.

Триповерхова цегляна будівля колишньої ТЕЦ-3 (розподільний блок і головний щит управління) являє собою хороший приклад промислового споруди в стилі радянського конструктивізму. Будівля пов'язано з головним корпусом через місток на висоті 6,5 м. Загальна висота споруди - 13 метрів. Фасади декоровані поясами з виступаючих білих цеглин.

Вулиця Жилянська, 96 – будинок, де жив Панас Саксаганський

Улица Жилянская, 96 – Дом, в котором жил Панас Саксаганский

Фото: Панас Саксаганський 28 років жив у будинку на Жилянській (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Прибутковий будинок був побудований в 1908 році і зараз перебуває в досить жалюгідному стані.

З 1912 по 1940 роки тут жив відомий український актор, режисер, драматург, народний артист СРСР (1936) Панас Карпович Саксаганський, про що і говорить встановлена на фасаді будівлі меморіальна дошка. Помер Панас Саксаганський 17 вересня 1940 року в Києві, похований на Байковому кладовищі.

Вулиця Жилянська, 97 – Галицька синагога

Улица Жилянская, 97 – Галицкая синагога

Фото: Галицька синагога знаходиться на території діючого заводу "Транссигнал" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Синагога Галицького єврейського товариства була зведена в 1909-1910 роках і сьогодні розташована на території діючого з 1875 року київського електротехнічного заводу "Транссигнал". До речі, в 1930 році з-за розширення заводу синагогу закрили, "захопивши" її ділянку. В будівлі відкрили їдальню для робітників.

У 1920-х роках синагога носила назву "Бейс-Яаков" (у перекладі з івриту – "Будинок Яакова"). У неї налічувалося близько 750 парафіян.

Галицьким єврейське молитовне суспільство називалося із-за близькості до синагоги Галицькій площі (нині площа Перемоги), де знаходився Єврейський базар (Євбаз).

Двоповерхова будівля в романському стилі проектував архітектор Федір Олтаржевський. Всередині синагоги розмістився великий молитовний зал з галереєю. Зовнішній вигляд будівлі, сьогодні особливо не змінився. Правда, у радянський час до центрального входу прибудували невеликий вестибюль.

У 2001 році будівлю знову повернули віруючим, які відновили тут іудейські богослужіння. Під час реставраційних робіт 2002-2004 роки всередині синагоги заново обладнали молитовний зал.

При Галицькій синагозі діє заснований в 2002 Вищий релігійно-освітній інститут "Мідрашу Ціоніт" об'єднання іудейських релігійних організацій України.

Вулиця Жилянська, 107 – Південноросійської машинобудівний завод"Ленінська кузня")

Улица Жилянская, 107 – Южнорусской машиностроительный завод (

Фото: На заводі "Ленінська кузня" досі виробляють суду, різні металоконструкції (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Суднобудівне підприємство "Ленінська кузня" - одне з найстаріших підприємств Києва. Завод був заснований в 1862 році з невеликих напівкустарних майстерень інженером-технологом Федором Донатом під назвою "Механічний чавуно-мідноливарний завод Ф. Доната".

Спочатку підприємство виробляло ваги, різне сільськогосподарське обладнання, пам'ятники, балкони, сходи, обладнання для паперових, лісопильних, цукрових заводів та інше. У 1868 році підприємство Доната отримало велике замовлення для залізничного моста через Дніпро. Тоді на території заводу довелося побудувати чавуноливарне відділення. В результаті завод розширився і річний обсяг виробництва досяг 600 тис. рублів. Кількість працівників коливалася від 300 до 350 осіб.

У 1889 році Ф. Донат об'єднався з підприємцем В. Ліпковським - комерсанти створили товариство "Донат, Липківський і Ко".

Завод

Фото: За роки існування завод побудував близько 1000 кораблів і суден різного призначення (yarejka.livejournal.com)

У 1894 році підприємці не витримали конкуренції і продали підприємство Суспільству Південного машинобудівного заводу. У 1896 році завод територіально розширили, знісши садибу графа А. Колонно-Чосновського між вулицями Безаківській (тепер – Симона Петлюри), Жилянській та Степановской (Старовокзальна). На місці великої садиби побудували новий завод, спроектований відомим архітектором Владиславом Городецьким. На території підприємства розмістили старі майстерні і дві нові – першу в Києві сталеливарну і майстерню вагонів.

У 1912 році завод перейшов у власність Російсько-Азіатського банку.

До речі, робітники заводу входили до складу марксистських гуртків київського "Союзу боротьби за звільнення робочого класу" і брали участь в революції 1905 року. А в 1918 році червоногвардійці заводу брали участь у січневому повстанні проти Центральної ради. У березні 1919 року завод був націоналізований і отримав назву "2-й Київський машинобудівний завод", а в 1924 році він став "Ленінською кузнею".

У воєнний період (1941-1945 роки) на заводі виготовляли протитанкові загородження, ремонтували танки і різні види озброєння.

З 1994 року це відкрите акціонерне товариство "Завод "Ленінська кузня".

Вулиця Жилянська, 120-А – Прибутковий будинок Гончарова

Улица Жилянская, 120-А – Доходный дом Гончарова

Фото: Фасад будинку на Жилянській, 120-А - практично копія фасаду палацу великого князя Володимира Олександровича в Петербурзі (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Колишній прибутковий будинок був побудований в 1900 році за проектом київського архітектора Олександра Хойнацького.

Найбільший архітектурний інтерес представляє фасад будівлі, витриманий в стилі флорентійського ренесансу і раннього эклетизма. Справа в тому, що при створенні фасаду за основу був узятий зовнішній вигляд палацу великого князя Володимира Олександровича на Палацовій набережній в Петербурзі (нині – Будинок вчених ім. М. Гіркого). Палац був споруджений за проектом архітектора А. В. Резанова в 1867-1868 роках.

Сьогодні в колишньому прибутковому будинку знаходяться приміщення митної служби.

Прогулявшись по Жилянській, обов'язково поверніть на вулицю Шота Руставелі. Не заплутатися у великій кількості історичних споруд вам допоможе гід Styler Сам собі екскурсовод: прогулянка по вулиці Шота Руставелі в Києві.