Траса Одеса-Рені: по бездоріжжю до європейського майбутнього

Фото: Сьогодні траса Одеса-Рені – це, швидше, путівець, а не автомагістраль (Віталій Носач, РБК-Україна)
Фото: Сьогодні траса Одеса-Рені – це, швидше, путівець, а не автомагістраль (Віталій Носач, РБК-Україна)

Трасу М-15 називають найгіршою дорогою України. Однак у 2015 році місцеві чиновники активно взялись за ремонт багатостраждальної магістралі. Styler дізнався, що змінилося за цей час і чи виконуються обіцянки

Сьогодні траса Одеса-Рені вважається однією з найбільш запущених доріг України. Судячи з відгуків, плачевний стан цієї стратегічної для нашої країни магістралі не лише дратує українських водіїв, а також здатен відбити у іноземних туристів усіляке бажання відвідувати Україну.

У 2015 році траса М-15 "воскресла". Про неї знову заговорили в позитивному світлі, мовляв у недалекому майбутньому ця важлива для Одеської області "артерія" буде відремонтована і стане зразком для інших доріг України. Губернатор області Михайло Саакашвілі за цей час встиг зробити собі значний піар.

Styler відправився у захоплюючу подорож з Києва до Одеси, щоб дізнатися, чи справді чиновники виконують свої обіцянки і як проходять ремонтні роботи на трасі Одеса-Рені.

Траса Одеса-Рені – "Українська національна ганьба"

Здається, що гучне і непривабливе звання закріпилося за цією трасою назавжди. Принаймні, на автофорумах водії не поспішають рекомендувати магістраль Одеса-Рені для комфортних подорожей, з року в рік нагороджуючи багатостраждальну дорогу негативними відгуками. Хоча б тому, що автомагістраль призначена для швидкісного руху автомобілів. Але на сьогоднішній день подолати близько 300 км розбитої дороги вдасться за 5-6 годин. Можна і швидше, якщо не пошкодуєте свого "залізного коня".

"Не фонтан", "позорище", "і це такою дорогою ми зустрічаємо іноземців" – всі "оди" про трасу міжнародного значення М-15, яка пролягає від Одеси через Ізмаїл і Рені до кордону з Румунією. Крім того, сумно відома траса також є частиною європейського автомобільного маршруту Е-87, що з'єднує Одесу (Україна) з Анталією (Туреччина).

Сьогодні М-15 – одна з найбільш забутих автотрас України. Маючи стратегічну важливість і, у зв'язку з цим, велику завантаженість, за багато років експлуатації (побудована в 1940-1950-х рр.) вона вичерпала свій ресурс і прийшла в повну непридатність.

Траса Одеса-Рені сьогодні

Фото: Траса Одеса-Рені увійшла в ТОП-10 найгірших автомагістралей України (2-е місце). Станом на 2015 рік, 77% дороги потребує термінового ремонту (slovoidilo.ua)

За високі пагорби і глибокі ями, в яких можна залишити колеса, підвіску автомобіля і всяке терпіння, трасу Одеса-Рені називають найгіршою в Україні – такий собі "символ корупції та бездіяльності влади". Хоча за першість у рейтингу найгірших з М-15 змагаються ще кілька доріг.

У 2015 році про трасу знову активно заговорили. Обнадійливі заголовки новин обіцяли, що дорогу повністю відремонтують, повернувши їй колишню славу.

Саме в минулому році Верховна Рада вирішила провести експеримент щодо фінансування реконструкції та ремонту автодоріг державного значення у Волинській, Львівській та Одеській областях, прийнявши відповідний закон про внесення змін в Бюджетний кодекс. Задумка така: до спеціальних фондів обласних бюджетів будуть спрямовувати 50% від суми надходжень митних платежів, які стягуються при митному оформленні товарів на території відповідних областей. Експеримент триватиме до 1 січня 2017 року.

Вже в березні 2016 року губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі оголосив про початок реконструкції траси М-15, що ознаменувало старт заплутаною детективної історії зі своїми героями і антагоністами, праведним гнівом, провокаціями, Facebook-атаками і – є надія – позитивним фіналом.

Траса Одеса-Рені: популізм і намет Саакашвілі

 

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt
 

Фото: Ремонтні дороги на трасі Одеса-Рені ведуться активно (Віталій Носач, РБК-Україна)

Вирішивши дослідити ситуацію, що виникла навколо реконструкції траси М-15, буде складно визначитися, з чого ж почати. Ситуація заплутана і неоднозначна.

На початку 2016 року, на радощах, Михайло Николозович необачно пообіцяв, що через пару років відремонтують всі 295 км траси. Проте пізніше довелося уточнити: поки що йдеться про ремонт найбільш запущених ділянок. Порахувавши, місцеві чиновники запланували ремонт 80 км дороги. Порахувавши ще раз, зрозуміли, що це їм обійдеться мінімум в 1 млрд грн. У скільки виллється ремонт всіх 300 км – вирішили не рахувати, щоб не засмучувати ні себе, ні громадськість. Та й на обіцяні кілометри рівної дороги грошей критично не вистачало. Одеські служби, за підтримки кредитних можливостей Укравтодору, одеської митниці, Фонду регіонального розвитку та дружби з Гройсманом, могли собі дозволити тільки 56-60 км хорошої траси.

У черговий раз занижувати планку було б не комільфо, тому Михайло Саакашвілі вирішив не обходитися напівзаходами і сухими офіційними запитами. "У бій" пішли полум'яні промови, гнівні пости в соцмережах і, звичайно ж, харизма.

За словами самого губернатора Одеської області, мало того, що з держбюджету гроші виділяються мляво, так ще і Мінфін намагається повернути у цей самий бюджет обіцяну на ремонт дороги частину надходжень від одеської митниці. Крім того, Петро Порошенко доручив у що б то не стало відремонтувати погані ділянки до кінця 2016 року.

Намет Саакашвілі на трасі Одеса-РеніФото: Отримавши необходиму на ремонт дороги Одеса-Рені суму, намет Саакашвілі згорнули (Facebook/SaakashviliMikheil)

І почалось! Після тривалих суперечок, скандалів і взаємних звинувачень, запальний губернатор застосував "спецзасіб". 7 червня на трасі Одеса-Рені з'явився оригінальний робочий кабінет Саакашвілі – намет з написом "Тимчасовий кабінет голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі на будівництві дороги Одеса-Рені". Сам Михайло Николозович повідомив, що буде працювати в цьому наметі до тих пір, поки не отримає повноцінне фінансування ремонту траси.

Далі – незліченні статті, інтерв'ю і гучні заяви. Як би там не було, але оригінальний популізм спрацював. Навіть Порошенко оцінив підхід, зажадавши від всіх причетних до скандалу нарешті вирішити суперечку і пообіцявши особисто допомогти з вирішенням проблеми.

На початку серпня Саакашвілі радісно відписав на своїй Facebook-сторінці: "Остаточно виділено 1 мільярд 100 мільйонів гривень на відновлення дороги Одеса-Рені, та розгорнутий повний фронт робіт на кількох десятках пошкоджених ділянок. До кінця осені усі роботи повинні бути завершені, а в майбутньому році ми повинні з'єднати хорошою дорогою весь північ області і Одесу".

згорнута Намет, всі щасливі і ремонт просувається в прискореному режимі... Правда, вже у вересні Міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявив: щоб закінчити всі обіцяні роботи до кінця року, знадобиться додатково ще 500 млн грн. Знову хтось прорахувався. Але це вже інше питання. Залишається сподіватися, що до іншого намету Саакашвілі справа не дійде.

Траса Одеса-Рені: українське "ремонтне ноу-хау"

Почнемо з "ноу-хау". Домігшись неймовірними зусиллями бажаних коштів на ремонт сумною траси, тепер потрібно показати, що робота просувається жваво, бадьоро і весело, а головне – без корупції і "відмивання грошей". Для цього біля кожної дільниці, де проходять ремонтні роботи, встановили камери, щоб кожен бажаючий, засумнівавшись в обіцянках губернатора Одеської області, міг особисто перевірити – так, процес йде і рівні дороги не за горами.

За словами самого Саакашвілі, це вперше, коли "люди в прямому ефірі бачили, як ремонтується траса Одеса-Рені". Далі харизматичний губернатор у звичній для себе манері додав: "... щоб різні віце-прем'єри, яким не принесли відкати, не розповідали, що ми провалили проект".

Сьогодні встановлено вже чотири камери: на 89-93, 109-115 і 210-215 кілометрах від Одеси. Також планується встановлення "спостережних пунктів" (працюють вони, до речі, на сонячних батареях) і на інших ділянках, де проходить ремонт.

Камери є – це підтверджуємо. Роботи дійсно проходять в жвавому режимі.

Стан траси Одеса-РеніФото: У порівнянні зі старими ділянками дороги, нові можуть похвалитися прийнятною товщиною дорожнього покриття (Віталій Носач, РБК-Україна)

Проїжджаючи по оновленим ділянкам траси М-15, серце завмирає. Спочатку приходить здивування, адже без поганих доріг вже складно уявити собі подорож по Україні. Далі починаєш шукати підступи, намагаючись оцінити якість дорожнього полотна, товщину покриття і інші параметри. Вимірявши товщину на око і порівнявши її зі старими ділянками, навіть без профільних знань і освіти можна зробити висновок, що нова дорога однозначно краще, хоча ще і не дотягує до європейських стандартів.

Ремонт траси Одеса-РеніФото: Відремонтоване кілька років тому дорожнє полотно знову вкрилося горбиками з-за руху перевантажених фур (Віталій Носач, РБК-Україна)

Наступний етап – радість від позитивних змін і якийсь страх за майбутнє цієї дороги.

На жаль, проблему з фурами, що "літають" трасою, ще не вирішена. Водії побоюються: якщо не буде посилено контроль за вагою таких транспортних засобів і не будуть встановлені контрольні ваги на різних ділянках траси, то нове дорожнє полотно вже через кілька років знову прийде в непридатний стан. Саакашвілі обіцяє вирішити ситуацію.

Ями на дорогах УкраїниФото: Свіжі "латки" зрадницьки прогнулися під вагою транспортних засобів (Віталій Носач, РБК-Україна)

Деякі ділянки дороги наочно демонструють, що буде, якщо обіцянку не виконають. Ділянки траси, відремонтовані відносно нещодавно, знову вкрилися високими горбами і глибокими провалами.

Місцеві мешканці та водії підтверджують, що стратегічна траса стала псуватися саме після активного пересування фур.

Житель села Холмське (Арцизький район Одеської області) Федір розповів, що в радянський час дорога була рівна і гарна. А коли по ній одна за одною стали проноситися фури, покриття швидко прийшло в непридатність.

До речі, сьогодні саме ділянку траси М-15 від Татарбунар до Ізмаїла і далі до кордону з Румунією та Молдовою можна назвати "найбіднішою та найвбитішою". Але про це пізніше.

Траса Одеса-Рені – дозоване задоволення

Траса Одеса-Рені – дозоване задоволенняФото: Десь з латками, а десь рівна – стандартний стан українських доріг (Віталій Носач, РБК-Україна)

Отже, об'їхавши Одесу, потрапляємо до старту подорожі.

Початок дає надію. Вперед на кілька десятків кілометрів розтягнулася цілком стандартна для України дорога – місцями з латками, місцями гладка і спокійна, а десь розбита, але не критично.

Безумовно, назвати трасу Одеса-Рені міжнародною магістраллю якось язик не повертається. Однак Михайло Саакашвілі знову пообіцяв, що в деяких місцях трасу планують розширювати хоча б до чотирьох смуг, встановлювати на шляху електронні табло і ліхтарі. Судячи з побаченого, сьогодні ще рано очікувати виконання обіцяних планів. На даний момент Одеса-Рені більше схожа на путівець.

На 31-му кілометрі можна побачити невеликі ремонтні роботи. Однак місцеві пояснюють, що за "гарною картинкою" потрібно їхати на 80-й кілометр. Туди і вирушаємо, перетинаючи невелику частину Молдови.

КПП на кордоні з МолдовоюФото: На під'їзді до пункту пропуску на кордоні з Молдовою (Віталій Носач, РБК-Україна)

Одеська область складається з двох частин, відокремлених один від одного Дністровським лиманом. Саме на цьому перехресті водіям доведеться на час залишити Україну, заїхати на кілька хвилин в Молдову і знову продовжити шлях по Україні.

Раніше так звана Бессарабія (південна частина Одеської області) була окремою Ізмаїльської областю, яка в 1954 році була приєднана до Одеської. Дві великі території пов'язані один з одним лише двома шляхами: уздовж узбережжя через Затоку і через Дністер.

До речі, в 2015 році місцеві сепаратисти взяли попутку створення "Бессарабської народної республіки" на базі дев'яти районів. Навіть був знайдений "кандидат" на Південну Бессарабію. На щастя, діяльність диверсантів вдалося зупинити. Однак на території Бессарабії ще досі переважають "сепарські" настрої. Мешканці впевнені, що українська влада давно не цікавиться долею цього району, пустивши все на самоплив. Судити складно, проте хороша дорога могла б частково посприяти вирішенню проблеми місцевого сепаратизму...

Робити гак через Затоку – довго. Тому більшість водіїв вибирають ділянку через Дністер. На цьому шляху близько 10 км траси проходять по території Молдови.

Талончик, який видають під час перетину Молдови через ДністерФото: Талончик, який видають під час перетину Молдови через Дністер (Віталій Носач, РБК-Україна)

Процедура перетину Молдови проста. Без напрягу, одним словом.

На КПП вам видають талончик, де на швидку руку записано час перетину кордону, кількість осіб в транспортному засобі і номер машини. При цьому авто не перевіряють і додаткових запитань не ставлять.

Проїхавши близько 10 км по території Молдови, необхідно віддати талончик прикордоннику. На цьому вся "складність" закінчується.

Сказати, що заїхавши в Молдову, ви потрапляєте в "дорожнє щастя", не можна. Дорога на цій ділянці нічим не відрізняється від тієї, яка проходить по території України.

Стан траси Одеса-РеніФото: Далі водія чекає ще 20 км стандарту: ямки, пагорби, нові і вже прогнуті ділянки – нічого екстраординарного (Віталій Носач, РБК-Україна)

Підтвердження активної роботи зустрічаємо на 87-му кілометрі. Катки і "камази" діловито снують туди-сюди на радість проїжджаючим повз водіям.

Ремонтні роботи на трасі Одеса-РеніФото: Ремонтні роботи на трасі Одеса-Рені не закінчуються до пізнього вечора (Віталій Носач, РБК-Україна)

До речі, всі робочі і водії сприймають людину з камерою позитивно і з посмішкою. Деякі навіть зупинялися і бажали удачі, сподіваючись, що завдяки розголосу роботи не зупиняться, а обіцянки чиновників не "кануть в Лету".

Настрій від побаченого піднімається. Рівні ще димляче дороги викликають почуття гордості. У декого час можна пролетіти з вітерцем на швидкості більше 40 км на годину.

Траса Одеса-Рені: "мертва зона"

Гарний настрій і вітер в обличчя закінчуються за Татарбунарами. З першими ямами метрової глибини розумієш, за що трасу М-15 називають найгіршою в Україні. Але й кілька глибоких ям по дорозі – ще не найгірше.

Справжнє "дорожнє пекло" починається за селом Спаське (Татарбунарський район Одеської області), десь на 160-му кілометрі.

Ями на трасі Одеса-РеніФото: У ямах на трасі Одеса-Рені можна втратити не тільки підвіску і автомобільні диски, але і "віру в світле майбутнє" (Віталій Носач, РБК-Україна)

Дорогою побачену трагедію назвати складно. Це просто "каша" з бугрів, ям і розкрошеного асфальту. Про швидке пересування можна забути, рухаючись зі швидкістю 20-30 км на годину. Кому набридло стрибати по вибоїнах, переїжджають на узбіччя, рухаючись далі по путівцях – вже краще їхати по землі, ніж "гробити" автомобіль і спини пасажирів.

Стан доріг в УкраїніФото: Пірнаючи в ями і виринаючи на горби, сподіваєшся, що незабаром цей дорожній жах скінчиться. Проте така дорога триває чи не до самого Ізмаїла і далі до кордону з Молдовою та Румунією (Віталій Носач, РБК-Україна)

Одеса - РеніФото: Цікаво, що частини траси, які пролягають через населені пункти, ще терпимі, а іноді дорогу можна назвати просто відмінною. На жаль, відразу ж за останнім будинком дорога знову пропадає, так немов жителям цих сіл нікуди їхати не потрібно (Віталій Носач, РБК-Україна)

ДТП і аварії на трасі Одеса-РеніФото: Страшно уявити, скільки автополомок сталося на трасі Одеса-Рені (Віталій Носач, РБК-Україна)

Одеса-Рені траса в УкраїніФото: Часто водієві простіше їхати по узбіччю (Віталій Носач, РБК-Україна)

Стан траси М-15Фото: Глибина виїмок вражає. Навіть фури не наважуються їхати таким ділянкам (Віталій Носач, РБК-Україна)

Перед Ізмаїлом слід проїхати по щебінціФото: Перед Ізмаїлом слід проїхати по щебінці (Віталій Носач, РБК-Україна)

altaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltaltalt
 

Дивно, але по такій дорозі їздять не тільки фури і легкові авто, але і автобуси, що везуть змучених тривалою поїздкою туристів до Румунії і далі. На жаль, але саме такими дорогами Україна зустрічає іноземних гостей.

У цілому траса Одеса-Рені – це своєрідний екстрім. І якщо українці звикли до своїх "американських гірок", то європейця зшите з клаптиків всіх відтінків сірого і пошкоджена дорога шокує.

Не слід забувати, що М-15 – це стратегічна траса міжнародного значення, яка на сьогоднішній день значно підриває престиж країни. Та й економіка регіону також страждає. На автофорумах водії радять іноземцям їзати  в Україну через Молдову. Так, можливо, це довше, доведеться додатково простояти на кордонах, однак авто і нерви будуть цілі.

За час поїздки, а це більше шести годин, по трасі Одеса-Рені нам зустрічалися в основному фури. За рідкісним винятком з боку румунського кордону їхали авто з іноземними номерами. Швидше за все, європейці вже давно знають про проблемну трасу, вважаючи за краще проїжджати крізь Молдову.

А в Молдові дороги краще?

Траси МолдовиФото: Траса М-15 на кордоні з Молдовою краще не стає (Віталій Носач, РБК-Україна)

Щоб не зупинятися на сумній ноті, Styler також вирішив перевірити стан молдавських доріг. Хоча до такого вирішення підштовхував більше не експеримент, а перспектива повертатися назад "убитою" трасою Одеса-Рені.

Джурджулешти – невеликий пропускний пункт на кордоні України з Молдовою. Траса М-15 пролягає по молдавської частини ще близько трьох км, впирається в межу з Румунією, а далі пролягає під назвою траса Е-87 на території Румунії.

КПП Джурджулешти на кордоні з МолдовоюФото: КПП Джурджулешти на кордоні з Молдовою (Віталій Носач, РБК-Україна)

Пізно ввечері команда Styler добралася до кордону - довелося постояти на нейтральній території близько 50 хвилин. Хоча водії уточнювали, що долали цю зупинку максимум за десять хвилин.

Молдавських прикордонників дуже здивувала компанія людей, які їдуть з України в Україну через Молдову. Виникло багато запитань і підозр. Однак пояснивши ситуацію і зізнавшись, що їхати ще шість годин назад по трасі Одеса-Рені вночі не хочеться, всі питання зникли. Прикордонники хитро посміхнулися, побажали успіху і пропустили на свою територію.

Дороги Молдови зустріли неприємностями. Для різноманітності протестували відразу кілька доріг: R34 і R38. Ані перша, ані друга якістю не порадували. Тут немає настільки глибоких ям і підступних ярів, як на трасі Одеса-Рені, однак і рівних поверхонь також не зустріти.

Місцеві мешканці заспокоюють: хорошими траси Молдови стають ближче до Кишиневу і за ним. А перші 20-30 км доріг від південної межі – не найкраще "надбання" молдаван. Та й прикордонники кажуть, що за гарними дорогами потрібно їхати у сусідню Румунію.

altaltaltalt
 

Фото: Українці не самотні у своїй "дорожній біді". Дороги Молдови не краще (Віталій Носач, РБК-Україна)

Повертаючись до проблем траси Одеса-Рені, слід зазначити, що в цілому дорога все ще комфортною поїздкою не радує – шлях від Одеси до Рені зайняв стільки ж часу, як від Києва до Одеси!

Ремонтні роботи ведуться, однак вибірково і, так скажемо, не на перспективу. Перевантажені фури продовжують їздити і якщо не вирішити питання контролю ваги, то і нові ділянки вартістю 1,1 млрд грн загрожують перетворитися в гористий ландшафт. Все ж хочеться, щоб ремонтні роботи на трасі Одеса-Рені не перетворилися на чергову PR-кампанію місцевих чиновників, а підвищували престиж країни в очах іноземців, так і самих українців.

On Top