ua en ru

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсу

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсу Фото: Євробачення 2019 (колаж РБК-Україна)

Навряд чи професійний артист погодиться поїхати на Євробачення після скандалів цього року, вважає концертний директор Яна Прядко

Зазвичай артисти самі оплачують всі витрати на Євробачення. Нерідко для цього залучають спонсорів, партнерів, меценатів.

Про це у коментарі для Styler розповіла Яна Прядко, концертний директор співачки Руслани та член Міжнародного журі конкурсу від України на Євробаченні у 2017 році. Вона працює з артистами Євробачення і їздить на пісенний конкурс в різних країнах протягом багатьох років.

Яна Прядко ексклюзивно розповіла, які правила і вимоги виставляє Євробачення учасникам, хто платить за участь артиста в конкурсі, чим нинішній Нацвідбір в Україні відрізняється від інших, які помилки допустив НСТУ і про чиновників, які за допомогою соцмереж намагалися впливати на хід подій.

"Норвегія всі роки відправляє на конкурс артистів за рахунок каналу"

Раніше три роки поспіль телеканал СТБ допомагав артистам оплачувати базові витрати під час поїздки на "Євробачення". Телеканал допомагав Джамалі, O.Torvald і MELOVIN. Але це була ініціатива телеканалу – добровільно стати меценатом. Цього року таких домовленостей вже не було, пояснює концертний директор.

"Оргкомітет чомусь не розповідав учасникам детально, які умови зараз. І тепер вже мови про те, що СТБ буде фінансувати конкурс і цього року, не йшло. Виходить, хто б не переміг, автоматично мав їхати за свій рахунок", - говорить Яна Прядко.

Для прикладу вона додає, що багато країн повністю фінансують участь артиста в Євробаченні і при цьому ніяк не диктують артистові, що співати, який номер робити.

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсу

Фото: Яна Прядко (надане автором/фотограф - Юлія Яніцька)

"Так, Норвегія всі роки надсилає на конкурс артистів за рахунок каналу. І, крім гарної підготовки, якісних промо, оплачують всю команду, необхідну для артиста в конкурсі! І таких прикладів маса. Тому потрібно поважати працю артиста і його команди, голоси глядачів і професійного журі та не міняти правила під час гри", - каже експерт.

"У договорі з'явилося багато різних умов, яких не було раніше"

НСТУ кілька років тому фактично делегували СТБ право на проведення конкурсу. У такому разі рівень підготовки конкурсу підвищився, адже у державного телеканалу на це коштів менше, ніж у СТБ. Це дозволило зробити з відбору цікаве і якісне шоу.

"Коли СТБ домовлявся з Суспільним телебаченням про проведення спільних відборів, то одним з пунктів угоди між каналами було те, що СТБ допомагає проводити відбір, оплачує поїздку учасника на Євробачення – готують костюми, постановку номера", - говорить Яна Прядко.

Важливо, що раніше учасники ще до Нацвідбору, подаючи заявку на конкурс, підписували документ, в якому було чітко позначено основні стандартні умови міжнародного конкурсу, а також те, що він оплачує поїздку самостійно:

"Раніше такі папери підписувалися з усіма в момент подачі заявок від артистів, це правда. Знаю це точно, адже працювала з артистами, які подавалися на конкурс. Але я не знала, що саме прописували в правилах гучного договору цього року".

Цього разу у договорі з'явилося багато різних умов, яких не було раніше, додає експерт.

"Але якщо це правило, то воно мало б бути озвучене спочатку! Артист повинен відразу знати і вирішувати, на що він йде в разі перемоги в Національному відборі. А зараз ми спостерігаємо просто абсурдну і мега непрофесійну ситуацію з боку і НСТУ, і з боку оргкомітету. Також – з боку деяких чиновників, які просто в останній момент за допомогою соцмереж намагаються впливати на хід подій", - говорить Яна Прядко.

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсуФото: “Артист повинен відразу знати і вирішувати, на що він ыде в разі перемоги в Національному відборі" - Яна Прядко (eurovision.ua)

"Чому ми ділимо все на чорне і біле?"

За її словами, якщо правила були оголошені спочатку, то міняти їх – дуже нерозумно.

"Якщо хочуть запровадити нові правила, то їх треба було запровадити ще напередодні влітку або максимум восени, щоб їх усі знали ще на етапі прийому заявок. А зараз почали говорити, що не можна виступати в Росії, але ж у політиків тоді не повинно бути і бізнесу в Росії, і у нас маса людей виїжджають на заробітки туди! Чому ми тоді ділимо все на чорне і біле, на одних закриваючи очі, а інших засуджуючи?" - каже Яна Прядко.

За її словами, тепер ми бачимо, що і члени журі гастролювали в Росії після 2014-го року.

“Ми бачимо, що й інші учасники Нацвідбору були в Росії після початку війни. Про що ми тоді говоримо? І важливо відзначити, що Євробачення у своєму статуті чітко прописали, що сам конкурс і його учасники не повинні носити політичний характер і гасла - це категорично заборонено правилами самого конкурсу", - додає вона.

В кожній із країн-учасниць Євробачення час від часу відбуваються подібні плутанини або скандали.

"Але те, що відбулося в цьому році у нас, - це взагалі сама абсурдна ситуація за всі 16 років участі України в цьому конкурсі! Це перетворилося на якийсь вінегрет і непрофесійний підхід", - звертає увагу Яна Прядко.

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсу

Фото: "Зараз ми спостерігаємо просто абсурдну і непрофесійну ситуацію з Нацвідбором" - концертний директор (надане автором/фотограф - Юлія Яніцька)

При цьому Яна Прядко не береться прогнозувати, як на це відреагує комітет Євробачення.

"Але можна сказати точно, що Нацвідбір відбувся згідно з усіма умовами, чесно і відкрито. Проголосувало журі, проголосували глядачі. Особисто мені цього року сподобалася система голосування: з одного телефону можна було відправити тільки одне смс. Я спеціально відправляла смс двічі, і вдруге мені прийшла відповідь про те, що з цього телефону вже був відправлений голос, і більше висилати не можна, тому цей мій голос не може бути зарахований. Система працювала абсолютно справедливо. А задіяти постфактум якісь особисті думки і включати вплив на вибір людей – це категорично неправильно", - вважає вона.

"В Україні конкурс сильно політизується"

Будь-яку країну можуть дискваліфікувати, якщо на Євробачення зі сцени згадують будь-яких політиків, згадує Яна Прядко.

"Це правило конкурсу, яке було прописане багато років тому. А у нас, навпаки, цей конкурс перетворюють на чисту політику. З постів, які були опубліковані в соцмережах, у мене склалося враження, що артисти не знали умови договору, з ними цього не обумовили спочатку, а потім ще й почали міняти правила", - вважає вона.

Наприклад, не всі знають, що вимоги не змінювати номер і не імпровізувати – це умова не НСТУ, а умова Євробачення.

"Вже на самому Євробаченні під номер заздалегідь виставляється світло, програмуються камери для телеверсії, і якщо щось міняти, то картинка буде вже не такою якісною. Рухатися хоч на сантиметр в бік артистові не можна. Те саме - і з правами на пісню: абсолютно всі артисти передають права на використання та видання пісні рекордингу, який вже багато років працює з Євробаченням. Оскільки конкурс робить трансляції в кількох десятках країн, видає диски, DVD і такі правила встановлюють для всіх країн і учасників. Але у нас це правило теж не було коректно озвучене. Артист може в цьому не розбиратися, але НСТУ мало це заздалегідь пояснити. Повинні були детально розшифрувати кожний пункт", - впевнена Яна.

Закулісся Євробачення: експерт про Нацвідбір та "приховані правила" конкурсуФото: Голосування за учасників проходило відкрито, чесно і прозоро, вважає Яна Прядко (eurovision.ua)

Цього року це було просто безпрецедентно, коли телеканал просто на ходу міняв і вигадував все нові й нові правила конкурсу, додає вона:

"На мій погляд, жоден адекватний професійний артист не погодиться їхати замість MARUV на Євробачення цього року. Погоджуватися на це – абсолютно неприйнятно. Це при тому, що особисто у мене цього року не було жодного сумніву з приводу того, як проводився відбір, адже він був дійсно чесним і прозорим".

За її словами, після цього закривати очі на голоси людей і скасовувати результати – це дуже непрофесійно.

“Виходить, що люди гривнею проголосували, а канал вибір людей ставить у нуль. Коли керівництву не сподобався вибір людей, і тому вирішили все швидко поміняти – це, м'яко кажучи, жахливо", - додає Яна Прядко.

Думка більше ста тисяч людей проти думки п'яти-десяти осіб – це нонсенс, і так не повинно бути, впевнена вона.

"Те, що відбулося цього року - це найбільша дискредитація України, яку НСТУ може сам влаштувати. Стали навіть звучати думки-приколи в соціальних мережах про те, що якщо нам не сподобається вибір президента, то давайте скасуємо голоси", - додає концертний директор.

Нагадаємо, раніше в НСТУ заявили, що Україна може взагалі відмовитися від участі в Євробаченні у2019 році.

Також стало відомо, що KAZKA відмовилася брати участь у Євробаченні. Раніше аналогічне рішення прийняли і учасниці відомого українського колективу Freedom Jazz.

Відео: Найяскравіші новачки українського шоу-бізнесу (video.rbc.ua)