У арт-об'єкту "складна доля"
Білоруська художниця Анастасія Гончарова створила незвичайний експонат для виставки "Час жінок", яка проходила у Вітебську. Про це повідомляє білоруська служба "Радіо свобода".
Анастасія Гончарова створила оригінальну інсталяцію – холодець у вигляді голови Володимира Ілліча Леніна, вождя пролетаріату. Свій твір художниця назвала "12 ножів у спину революції". Холодець зварений з свинини і його вага становить 700 грам. До складу холодцю входять і традиційні добавки – морква, горошок і перець. Єдине, що було незвичайним –це форма, в яку художниця залила холодець.
Як пояснює сама художниця, її твір – це "мем" революції, так як багато художників зараз звертаються до теми революції і Леніну. За її словами, революція також замислювалася як щось "їстівне", світле, а вийшли червоний терор, голодомор, громадянська війна.
"До 100-річчя перевороту до образу Леніна звертаються багато художників, так як це "мем" революції. А холодець - це такий жіночий спосіб висловитися, так як харчові продукти - те, з чим працює будь-яка жінка", - пояснила Гончарова і додала, що фігура Леніна з холодцю –це своєрідний крик жінки з кухні.
Основний посил – це крилата фраза вождя про те, що будь-яка куховарка може керувати державою.
Фото: Виставка "Інше покоління є інший простір. Час жінок" (
Експозиція простояла в Центрі сучасного мистецтва всього два дні, а потім організатори прийняли рішення її демонтувати. Офіційною причиною демонтажу виставки стало те, що в Білорусі є прихильники Леніна і такий експонат може образити їх почуття.
Як пояснила Гончарова, вона не мала ніяких політичних цілей, і не розраховувала на такий резонанс через свій арт-об'єкт.
"Це такий тонкий сарказм, тонкий жарт про те, що фактично вже давно про Леніна відомо. Багато хто його засуджує, багато хто не вважає, що його вклад у всесвітню історію якийсь дуже позитивний", - сказала художниця.
Відомо, що скарг на експозицію ніхто не пред'являв. Принаймні, про це не повідомляє ані сама художниця, ані Центр сучасного мистецтва.
Анастасія Гончарова вважає, що причиною демонтажу насправді став страх, який був вихований в людях в радянський час. І повідомила, що викине свій арт-об'єкт.
До речі, українська художниця вдало відтворила портрети козацьких гетьманів.