ua en ru

Дочекатися серця: чому в Україні майже не роблять пересадок органів

Дочекатися серця: чому в Україні майже не роблять пересадок органів Фото: Павло Павлович звернувся до лікарів, коли у нього вже була тяжка серцева недостатність (Facebook-сторінка Державна установа "Інститут серця МОЗ України")

Лікарі-ентузіасти сподіваються, що імплантація першого в Україні механічного серця харків'янину Павлу Дорошко приверне увагу до закону, з-за якого сотні українців щорічно помирають в очікуванні операцій

Операцію з пересадки механічного серця 41-річному харків'янину після довгих і хвилюючих днів підготовки запланували на 12 липня.

"Це день Петра і Павла. А він – Павло Павлович. Я молюся, щоб це допомогло", - говорила перед операцією дружина пацієнта.

Через найнебезпечніші добу директор Інституту Борис Тодуров відрапортував: операція пройшла успішно. З наркозу Павло вийшов цілком пристойно, і тепер його стан стабільний.

Імплантацію проводила та ж бригада лікарів, яка 16 років тому вперше в Україні пересадила пацієнту живе серце. В цей раз фінансування знайти не вдалося, тому до збору коштів на механічне серце вирішив залучити меценатів і всіх, хто хоче допомогти. З механічним серцем в світі зараз живе близько 700 людей, і кожен рік проводять до десяти нових імплантацій.

altФото: "Пересадка серця в Україні - явище дуже рідкісне" - Борис Тодуров (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Розуміючи, що пацієнт не проживе довше, ніж декілька тижнів, німецька фірма під моє чесне слово надала нам свою новітню розробку – механічне серце. Все було зроблено на голому ентузіазмі, аби лише врятувати життя", - говорить Борис Тодуров.

Келих шампанського не зашкодить

На жаль, не всі потребують термінової пересадки можуть отримати нове серце - механічне або сьогодення. Так, до імплантації механіки є ціла таблиця протипоказань. Наприклад, інсульт або старечий вік. Павло Павлович ідеально підходив за всіма критеріями, тому з операцією вирішили не зволікати. Лікарі Інституту серця спеціально з'їздили в Німеччину, щоб пройти курси і першими в Україні отримати право здійснювати такі операції.

Тепер єдине, що відрізняє Павла Павловича від здорової людини, це кабель товщиною в п'ять міліметрів, який виходить з черевної стінки. Він з'єднаний з блоком управління і з акумулятором. Виглядає пристрій як сумка вагою 4-5 кілограмів, яку пацієнт змушений скрізь носити з собою до моменту, поки не дочекається пересадки серця. За словами анестезіолога Ігоря Кузьмича, пацієнт буде вести звичайний спосіб життя. Потрібно буде, щоправда, виключити сильні фізичні навантаження і купання у відкритій воді, щоб не занести інфекцію. А якщо Павло захоче відзначити з сім'єю і друзями початок нового етапу свого життя, то і келих шампанського йому зовсім не зашкодить.

Щоб допомогти з імплантацією пацієнту серця фірми Berlin Heart, в Київ приїхали німецькі фахівці. Протягом кількох днів вони будуть проводити лекції для українських колег. Розкажуть, як імплантують пристрій і як супроводжують пацієнтів у подальшому.

alt

Фото: Механічне серце привезли з Німеччини "під чесне слово"директора Інституту серця (Facebook-сторінка Irina Zaslavets)

Батарея пристрою працює в автономному режимі і заряджається від будь-якої розетки, як мобільний телефон. Механічний пристрій, нафаршированное найсучаснішою електронікою, працює як справжнє живе серце, а його турбіна робить до 10 тисяч обертів у хвилину.

З таким "двигуном" людина не відчуває себе в чомусь обмеженим. Правда, йому доводиться приймати препарати, які розріджують кров і підтримують роботу серця. Пристрій не має терміну експлуатації: у світі є пацієнти, які живуть з таким механічним серцем вже вісім років.

"Немає ніяких перешкод, окрім законодавства"

В Європі механічне серце зазвичай розглядають не як основне лікування, а тільки як "міст" до пересадки "живого" органу. В Україні ситуація набагато складніше. Скрізь і завжди будь донорський орган повинен відповідати масі показників, щоб підійти пацієнту. Здавалося б, це єдина проблема, але наше недосконале законодавство фактично звело пересадки до нуля.

На сьогоднішній день подібні операції в Україні регламентуються "Законом про трансплантацію органів і тканин людини", прийнятим у 1999 році. Згідно з цим нормативним актом, діє презумпція незгоди: прийняти рішення віддати органи після смерті людини можуть тільки його родичі. А так як майже ніхто з них не погоджується на такий крок, за останні 16 років в Україні вдалося провести лише кілька пересадок серця. Зазначимо, що щорічно в трансплантації потребують мінімум 500 українців.

altФото: Православна церква трансплантацію органів не лише не забороняє, але і вітає" - Борис Тодуров (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Всі міфи про те, що органи будуть пересаджувати десь у підвалі, абсолютно нічого спільного з реальністю не мають. Люди мало поінформовані, тому навколо такого питання і створюється багато домислів. Зазвичай я питаю таких людей: "А ви знаєте, скільки серці живе поза організмом? І взагалі, кому треба серце, нирки новонародженого? Їх дорослому не пересадять. Не підійдуть ні матраців, ні функціонально. Ну а пересадити таку нирку дитині - це щось з області фантастики". Зараз влада керуються принципом "як би чого не сталося, давайте краще заборонимо". Цей принцип можна зламати тільки одним: продовжувати робити свою справу і інформувати про це людей. Показувати, як ми рятуємо безнадійних хворих. Немає жодних перешкод, крім закону. Тим більше, що релігійних проблем теж немає. Православна церква трансплантацію органів не лише не забороняє, але і вітає. Священики кажуть: донорство - це жертовність. А на вході в католицькі церкви Іспанії висить табличка "Не забирай свої органи на небеса, віддай їх тим, кому вони потрібні на землі". І Іспанія зараз - один з лідерів пересадки органів в світі", - говорить Борис Тодуров.

altФото: Завідувач відділенням інтенсивної терапії для дорослих Інституту серця Ігор Кузьмич (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Різні поправки до закону про трансплантацію пропонуються який рік поспіль, але найчастіше справа не виходить за рамки обговорення в комітеті.

У квітні цього року Верховна Рада у першому читанні прийняла закон про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини. За таке рішення проголосували 243 депутати. Один з авторів документа, Ольга Богомолець, сказала, що донорами будуть тільки ті люди, які за життя подадуть заяву про згоду на вилучення своїх органів у разі смерті для порятунку іншої людини. Але це зовсім не те рішення, на якому наполягали доктора і активісти, адже такий закон не зможе забезпечити всіх необхідними органами, вважають лікарі.

"Охочих піти і свідомо написати заяву про згоду передати свої органи виявиться від сили 15% населення України. А от якщо прийняти закон, згідно з яким за життя людина може написати відмову стати донором, відмовляться теж 15%. Іншими словами, решта 85% теоретично зможуть цими стати донорами", - додає кардіохірург.

Білорусь - у світових лідерах за трансплантації

Презумпція згоди діє у багатьох країнах світу, в тому числі і в Білорусі. Після прийняття відповідного закону кількість пересадок органів в цій країні зросло в 40 разів, а сама Білорусь досить швидко вийшла на дев'яте місце у світі за кількістю трансплантацій. Там повністю зникла чергу на діаліз, і немає такого гострого дефіциту органів, як в Україні.

Заради довгоочікуваної трансплантації в Білорусь їдуть і українці, роблячи великий фінансовий внесок у медицину сусідньої країни. Українські лікарі, яким небайдуже майбутнє пацієнтів, сподіваються, що після імплантації першого в нашій країні механічного серця про проблему дізнається більше людей, і це нарешті змусить владу змінити законодавство.

altФото: Українські лікарі давно навчені проводити пересадки органів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Але крім прийняття закону необхідно провести масу практичних змін. Повинна бути створена, зокрема, координаційна група, яка буде 24 години на добу і сім днів на тиждень координувати роботу всіх транспланталогических центрів.

Коли з'являється можливий донор, - а відбувається це, як правило, випадково і екстрено, - комп'ютерна програма, користуючись банками даних про крові і пацієнтів, повинна за лічені хвилини визначити сумісність з різними показниками.

За словами лікарів, у даному механізмі немає нічого складного. Щоб він повноцінно працював, потрібно лише потужний комп'ютер з гарним сервером і кілька людей, які будуть чергувати і отримувати інформацію про донора. А фахівці, здатні проводити такі операції в Україні вже давно підготовлені і готові приступити до роботи хоч сьогодні.