ru ua

Кір: симптоми і лікування небезпечної хвороби

Кір: симптоми і лікування небезпечної хвороби Фото: Лікування кору (pixabay.com//stevepb)

Кір продовжує поширюватися в Україні. Симптоми, лікування, а також про профілактику інфекційного захворювання - в матеріалі Styler

Спалах кору в Україні почався в 2017 році. За даними Центру громадського здоров'я, кількість хворих за 11 місяців минулого року збільшилася в 43 рази, в порівнянні з аналогічним періодом у 2016-му. Всього було виявлено 3382 випадки захворювання на кір.

Інфекція продовжує поширюватися в 2018 році. Так, кір в Києві був виявлений у 14 дітей, які перебувають на лікуванні в стаціонарі. Кір в Одесі став причиною продовження канікул у школярів. Зростання захворюваності зафіксували і в Запоріжжі, Закарпатті.

Кір: симптоми і причини захворювання

Кір є вірусним інфекційним захворюванням, яке супроводжується інтоксикацією організму, лихоманкою, плямисто-вузликовим висипанням, ураженням дихальних шляхів, запаленням кон'юнктиви.

Спалахи кору виникають переважно в осінньо-зимовий період. Підйом рівня захворюваності спостерігається кожні 2-4 роки. Найбільш часто зустрічається кір у дітей до 9 років, дорослі рідше схильні до захворювання. Після одужання в організмі формується довічний імунітет до вірусу кору.

Найбільш часто зустрічається кір у дітейФото: Найбільш часто зустрічається кір у дітей (pixabay.com/Myriams-Fotos)

Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні. Інкубаційний період захворювання складає до 21 доби. Інфікувати оточуючих хворий може починаючи з останніх 2-х днів інкубаційного періоду до 4-го дня висипань.

Симптоматика типової форми кору включає три періоди:

  • Катаральний. Протягом цього періоду у хворого виявляються такі симптоми кору, як головний біль, зниження апетиту, поганий сон. При важких формах захворювання спостерігається підвищення температури до 40 градусів. Починається нежить, з'являється сухий кашель, осиплість голосу. Запалюється кон`юнктива, можлива набряклість вік. Хворого дратує яскраве світло. З 3-5 дня лихоманка може зникнути, але через день симптоми повертаються. Також на слизовій щік виявляються білі плями з гіперемією (симптом кору - плями Філатова-Коплика-Вєльського). Катаральний період триває до 5 днів у дітей, у дорослих він може досягати 8 днів.
  • Висипання. Характерною ознакою даного періоду є плямисті екзантеми. Висип спочатку з'являється на голові (за вухами, на обличчі, шиї), потім переходить на верхню частину грудей. На наступний день висипання поширюються по тулубу і руках. Через добу висип з'являється на ногах, а на обличчі екзантеми вже починають бліднути. У цей період у хворого може посилюватися нежить і кашель, а також лихоманка. У деяких випадках діагностуються ознаки трахеобронхіту.

При захворюванні на кір у хворого діагностують запалення дихальних шляхівФото: При захворюванні на кір у хворого діагностують запалення дихальних шляхів (pixabay.com/Semevent)

  • Період пігментації. Супроводжується загальним поліпшенням стану хворого на кір. Симптоми катарального періоду поступово зникають, нормалізується температура, висипання змінюють колір на світло-коричневий, спостерігається лущення шкіри. Пігментація зникає протягом тижня.

Серед ускладнень кору найчастіше - пневмонія, також кір у дітей може викликати ускладнення у вигляді ларингіту, ларинготрахеобронхіту, стоматиту.

Лікування кору

Лікування захворювання є симтоматичним. Нескладні форми кору лікують вдома. Під час катарального періоду, що супроводжується лихоманкою, слід дотримуватися постільного режиму, вживати багато рідини, регулярно проводити полоскання порожнини рота, промивання очей.

Для зменшення свербежу використовують антигістамінні препарати, при сильній лихоманці призначають парацетамол, ібупрофен. Антибактеріальні препарати призначають тільки в разі розвитку бактеріальних ускладнень. Також в лікуванні кору і для профілактики захворювання приймають вітамін А.

Профілактика кору - вакцинаціяФото: Профілактика кору - вакцинація (pixabay.comwhitesession)

Кір: профілактика захворювання

Для попередження виникнення захворювання проводиться вакцинація від кору. Згідно з календарем профілактичних щеплень МОЗ, вакцину вводять дітям у віці 1 рік і 6 років. Вакцинація проводиться двічі, з метою захисту тих дітей, у який не сформувався іммунітет до вірусу кору після першого щеплення.