ua en ru

Переклад годин: користь і шкода від зміни часу

Переклад годин: користь і шкода від зміни часу Фото: Користь і шкода переведення годинників (meteoprog.іа)

Перехід на зимовий час в Україні відбудеться 30 жовтня і подарує додаткова година сну вранці

Щорічно в ніч на останню неділю жовтня здійснюється переведення годинників в Україні на одну годину назад. Як така зміна режиму дня впливає на здоров'я людини, і чи є користь від зимового часу розбирався Styler.

Перехід на зимовий час в 2016 році в Україні відбудеться згідно з постановою Кабміну №509 в 4 години ранку 30 жовтня. Таким чином, додасться додатковий годину світла вранці, але і темніти буде раніше.

Перехід на зимовий час в Україні 30 жовтняФото: Перехід на зимовий час в Україні 30 жовтня (ivona.bigmir.net)

Існує шкоду від переведення годинників в жовтні

Для "жайворонків" користь від переходу на зимовий час очевидна. До того ж, і лікарі стверджують, що до осіннього переведення годин пристосуватися набагато легше, а зайва година сну тільки допомагає адаптуватися до наступаючим холодів.

Противники зимового часу впевнені в негативному впливі зміни режиму на психо-емоційний стан організму. Довгі темні вечори загрожують загостренням стресів, виникнення почуття нудьги і пригніченого настрою у самотніх людей. Дослідження імунологів показали, що короткий світловий день негативно впливає на вироблення організмом важливих гормонів (у т. ч. серотоніну), що може призвести до розвитку депресії.

За статистикою, в перші дні після переведення годинників збільшується кількість нещасних випадків і викликів "Швидкої допомоги".

Переведення годинників може викликати стресФото: Переведення годинників може викликати стрес (dvecher.com)

Проте більшість медиків все ж сходиться на думці, що для біологічного ритму більш небезпечний перехід на літній час в березні, коли організм більшості працюючих людей змушений перебудовуватися на ранній підйом до світанку.

Як швидко адаптуватися до нового режиму дня при переході на зимовий час

Лікарі вважають, що здоровій людині достатньо декількох днів для того, щоб звикнути до переведення годинників. Уважним до здоров'я варто бути людям, що входять в групи ризику: похилого віку, що страждають хронічними захворюваннями, людям з хворобами серцево-судинної системи, маленьким дітям з ослабленим імунітетом.

Щоб адаптаційний період пройшов легко, потрібно дотримувати режим дня, лягати спати не пізніше півночі, не переїдати на ніч, вживати вітаміни, зменшити фізичні навантаження в перші два тижні після переходу на зимовий час і уникати стресів.

У яких країнах переводять час на годину назад

Першою країною, в якій почали переводити годинники на літній і зимовий час, стала Великобританія в 1908 році, потім до неї приєдналися багато європейські країни. У 1918 році перехід на сезонний час почали практикувати в США. Головною метою переведення годинників називали економію енергоресурсів.

Переведення годинників практикують з початку ХХ століттяФото: Переведення годинників практикують з початку ХХ століття (podrobnosti.ua)

У Росії перший раз перевели стрілки на літній час в 1917 році, проте вже в грудні цього року постанову скасували, перевівши годинники на одну годину назад. Історія переходів на зимовий час в Радянському союзі знову почалася в 1981 році. До цього стрілки годинника переводилися тільки один раз при введенні декретної часу в 1930 році (зсув на годину вперед щодо поясного часу).

Серед країн колишнього СРСР, які здійснюють сезонне переведення годинників Україна, Латвія, Литва, Естонія, Молдова. У 78 країнах світу використовується постійний літній час. Серед них більшість країн Європи, США, Канада, Мексика, Австралія, Нова зеландія, Марокко, Сирія, Ізраїль та інші.

Відмовилися від переведення стрілок годинника і живуть за зимовим часом Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Узбекистан, Вірменія, Абхазія, Азербайджан, а також Японія, Індія, Китай і ряд інших держав.

Дізнайтеся коли в Україні переведуть годинники на зимовий час в нашій публікації.