ua en ru

Як зберегти здоровими серце і судини: важливі поради кардіологів

Як зберегти здоровими серце і судини: важливі поради кардіологів Фото: Як зберегти здоровим серце і судини (РБК-Україна)

Лікарі розповіли, як уберегти себе від хвороб серця і судин

Сьогодні серце і судини далеко не в ідеальному стані навіть у молодих, а ішемічною хворобою страждає кожен четвертий українець.

Приблизно 40% чоловіків і 32 % жінок не знають про свій підвищений тиск, а тільки 10% і 25% відповідно регулярно вимірюють рівень артеріального тиску.

Між тим, у практиці українських лікарів артеріальна гіпертензія лідирує як найбільш поширена патологія. Загальносвітова тенденція, яка давно є і в Україні, - частота гіпертонії від 30% до 45%.

Найчастіше причиною серцево-судинних хвороб є не так генетика, як спосіб життя людини і шкідливі звички: куріння, нестача фізичної активності, неправильне харчування і надлишок алкоголю. Змінивши таку поведінку, людина зможе істотно знизити ризик серцево-судинних хвороб.

Хвороби серця і судин підступні тим, що часто "маскуються" під нешкідливу втому або ряд інших, зовсім простих на перший погляд хвороб. Тому люди нерідко пропускають навіть такий небезпечний стан як інфаркт міокарда. Варто відзначити, у цьому випадку рахунок йде на години і навіть буквально на хвилини!

Але зберегти здоров'я - реально, якщо дотримуватися нескладних правил і знати про "тривожні дзвіночки".

Як мінімізувати ризики - на прохання Styler детально розповідають кардіолог і судинний хірург.

Ішемічна хвороба і холестерин

Профілактика хвороб серця – це, насамперед, обізнаність.

"Світова статистика (в Україні коректних даних немає) показує, що ішемічна хвороба серця може бути діагностована у кожного четвертого дорослого українця!" – відзначає Катерина Ревенко, кардіолог Центру кардіохірургічної клініки "Добробут".

Як зберегти здоровими серце і судини: важливі поради кардіологівФото: "Всім відомо, що до утворення бляшок призводить "поганий" холестерин, але тільки 2 % українців знають свій рівень холестерину в крові - Катерина Ревенко (pixabay.com/stevepb)

Така хвороба викликана порушенням кровопостачання міокарда, а це призводить до кисневого голодування клітин серцевого м'яза, додає лікар.

За словами медика, найчастіше кровотік порушується через атеросклеротичні бляшки, які звужують або повністю закривають артерії серця.

Катерина Ревенко пояснює:

"Всім відомо, що до утворення бляшок призводить "поганий" холестерин, але тільки 2 % українців знають свій рівень холестерину в крові. Визначити його допомагає лабораторний аналіз порушень ліпідного обміну. Людям від 20 до 40 років здавати його треба кожні п'ять років; після 40-ка, а також тим, хто знаходиться в групі ризику, – щороку".

Хто ж у групі ризику?

Фахівець називає фактори, при яких страждає серцево-судинна система.

"Насамперед, це гіподинамія, стрес, недосипання, ожиріння, куріння. Тільки вдумайтеся: у 40-річного курця ризики такі самі, як у 60-річного некурця – від нікотину наші органи старіють швидше. А вживання трансжирів (в достатку вони містяться у фаст-фуді й напівфабрикатах) призводить до утворення холестеринових бляшок у судинах", - додає лікар.

Хронічні запальні процеси в організмі (неліковані зуби, грибок) також можуть викликати проблеми з серцем.

Як зберегти здоровими серце і судини: важливі поради кардіологівФото: У групу ризику входять гіпертоніки, люди з підвищеним рівнем холестерину, хворі на цукровий діабет (pixabay.com/AKuptsova)

Крім того, до групи ризику входять гіпертоніки, люди з підвищеним рівнем холестерину, хворі на цукровий діабет, а також ті, у чиїх родичів були хвороби серця і судин".

Що робити, щоб серце і судини були здоровими?

Здоровий спосіб життя як щоденна звичка – те, що зміцнює серце і судини, розповідає Володимир Герасимов, судинний хірург, флеболог клініки "Добробут".

"Людський організм пристосований до активності, а не до багатогодинного сидіння перед комп'ютером, - говорить він. - Більше ходіть пішки. Така проста річ, як піші прогулянки двічі на день по півгодини принесуть значно більшу користь, ніж ударні тренування на знос у спортзалі раз в тиждень. Взагалі, заняття фітнесом повинні бути не рідше двох разів на тиждень, в іншому випадку організм відвикає від навантажень, і тоді вони приносять радше шкоду, ніж користь. Щоб зберегти судини здоровими, займайтеся аеробікою, йогою, плаванням, пілатесом, скандинавської ходьбою. А ось біг і робота з вагою у тренажерному залі допустимі тільки після консультації з лікарем і під керівництвом тренера".

Лікар також радить оздоровити раціон.

"Відмовтесь від цукру, їжі з консервантами і трансжирами, намагайтеся не піддавати їжу сильній термообробці. Віддавайте перевагу овочам, фруктам, зелені, м'ясу, рибі. Крім того, зміцнює серце повноцінний 8-годинний сон".

Як зрозуміти, що є проблеми?

"Є проста формула: якщо погано при фізичному навантаженні (дискомфорт, задишка, біль), але все минає у стані спокою, візит до кардіолога обов'язковий! – роз'яснює Катерина Ревенко. Також на проблеми з серцем вказують здавлюючий, розпираючий або пекучий біль у грудній клітці, задишка. А ось інфаркт може не супроводжуватися болем – просто сильною слабкістю".

Як зберегти здоровими серце і судини: важливі поради кардіологівФото: "Про венозні порушення сиглалізують судинні "зірочки", відчуття тяжкості, розпирання – до кінця дня ноги немов гудуть" - Володимир Герасимов (РБК-Україна)

Судинні патології проявляються дуже по-різному, кажуть лікарі.

"На проблеми з артеріями вказують біль в ногах при ходьбі а також оніміння і похолодання, які починаються від пальців і поширюються на стопи, - відзначає Володимир Герасимов. – Про венозні порушення сигналізують судинні "зірочки", відчуття тяжкості, розпирання – до кінця дня ноги немов гудуть".

При появі будь-яких з вищевказаних симптомів необхідно звернутися до лікаря – він складе схему обстежень і підбере лікування, яке допоможе зберегти здоровими серце і судини.

Раніше вчені розповіли, яка дієта допоможе прожлить життя.

Також стало відомо, як в аптеки потрапляють "безкоштовні" ліки.