Страхи батьків і "шкода" імунізації: лікар розвінчала головні міфи про щеплення
Педіатр і інфекціоніст розповіла про забобони, пов'язаних з імунізацією
З 23 по 30 квітня 2018 року за ініціативи ВООЗ проходить Всесвітній тиждень імунізації. Тема цього року - "Наша спільна захист. #ВакциныРаботают".
Тема вакцинації - постійно на слуху. На форумах активно обговорюють її у розрізі "можна/не можна", "варто/не варто", "безпечно/або все ж небезпечно". Міфологізація цього питання досягла таких масштабів, що давно прийшла пора в цьому розібратися.
За визначенням ВООЗ, імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітет або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби шляхом введення вакцини.
Що це означає? Спочатку необхідно ознайомити організм з потенційним ворогом, щоб він дізнався, хто це і що це і заніс цього суб'єкта в базу "особливо небезпечних". Ця місія покладена на вакцину: вона "навчає" імунну систему, як його розпізнати і знешкодити. Для цього в організм вводиться крихітна частка конкретного збудника захворювання, що викликає специфічні зміни в системі імунітету, внаслідок чого формується опір, який і допомагає впоратися з інфекцією.
Імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від кору
При їх наступній зустрічі утворений вакцинацією імунітет або зовсім зупинить розвиток хвороби, або полегшить її перебіг, і запобігатиме подальшому її поширенню. Попереджений – значить озброєний.
Фото: Завдяки вакцинації проти кору, випадки смертельного результату від хвороби в усьому світі за період 2000-2016 років скоротилися на 84% (pixabay.com)
За даними тієї ж Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонам випадків смерті від кору, дифтерії, правця, кашлюку, краснухи і свинки. Приміром, завдяки вакцинації проти кору, випадки смертельного результату від хвороби в усьому світі за період 2000-2016 років скоротилися на 84%. А це, погодьтеся, вагомі цифри.
До запровадження планової імунізації дітей хвороби були основною причиною дитячої смертності, а спалахи захворювань і епідемії траплялися досить часто. Вакцинація дозволила багатьом хворобам істотно знизити свою активність, аж до ліквідації деяких з них.
Користь від щеплень набагато перевищує їх можливу шкоду
Ми попросили лікаря-педіатра та інфекціоніста, лікаря вищої категорії ММ "Добробут" Станіславу Гапонову розвіяти головні міфи про щеплення та імунізацію. Також ми поговорили про глобальну важливість щеплень і розпитали лікаря про рух антивакциністов.
Чому деякі батьки виступають проти обов'язкової вакцинації? Вся справа в існуючому думці, що вакцина набагато небезпечніше, ніж сама хвороба.
"Щеплення, як і будь-який лікарський препарат, має побічні ефекти, - говорить Станіслава Гапонова. - Але їх не так і багато – не більше, ніж у інших ліків. Причому, користь від щеплень набагато перевищує їх можливу шкоду. Деякі молоді мами читають на форумах про можливу небезпеку щеплень, але в той же час дуже мало знають про хвороби і про те, що може трапитися з дитиною, якщо її не прищепити.
За словами лікаря, про це стали говорити, коли стався спалах кору зі смертельними наслідками у зв'язку з непривитостью дітей.
"Пік припав на зиму 2018-го, і до нас прийшли робити щеплення від кору дуже багато людей. Ми проводили інформаційно-роз'яснювальну роботу та багатьох прищепили ще й від правця і дифтерії. Погано, що привід був такий сумний, але завдяки йому, можливо, було врятовано багато інших життів", - коментує доктор Гапонова.
Фото: "Деякі молоді мами читають на форумах про можливу небезпеку щеплень, але в той же час дуже мало знають про хвороби і про те, що може трапитися з дитиною, якщо її не пщепити" - Станіслава Гапонова (pixabay.com)
Які причини появи міфів? Як і в давні часи, вони народжуються через страхи, в даному випадку - страхи батьків, які переживають за здоров'я та благополуччя своїх дітей.
Існує три головні міфи про вакцинацію, які дуже хвилюють батьків.
Міф 1. Щеплення може послабити імунітет
Правда: Це не так, оскільки воно не є якимось надзвичайним імунологічним втручанням.
В організм вводяться знешкоджені (ослаблені) збудники хвороби, тільки щоб "познайомити" з ними імунну систему дитини. Під час банальної застуди малюк піддається впливу більшої кількості антигенів, ніж, власне, при вакцинації.
Міф 2. Дитина отримує всі необхідні антитіла від матері
Правда: Так, дитина дійсно отримує деякі захисні антитіла в останньому триместрі вагітності і при першому прикладанні до грудей (з молозивом). Але після 2-х місяців вони починають руйнуватися, і вже до року їх не залишається зовсім.
Якщо дитина не щеплена, закінчення цього строку може ознаменуватися інфекційним захворюванням в дуже важкій формі.
Міф 3. Вакцини містять небезпечні речовини
Правда: Всі офіційно схвалені вакцини пройшли ретельний контроль, та вимоги щодо їх безпеки на вкрай високому рівні. Вони не містять жодного речовини або хімічної сполуки в небезпечному кількості.
Фото: Відмова від вакцинації – це порушення прав дитини на життя та здоров'я (pixabay.com)
Насправді ж відмова від вакцинації – це порушення прав дитини на життя та здоров'я. Підемо від протилежного: що станеться з дитиною, якщо її не щепити? Давайте змоделюємо ситуацію: 10 обов'язкових і ще 6-7 рекомендованих щеплень не були зроблені. Це означає, що кожна з цих 17 хвороб може підстерегти малюка в будь-який момент. В такому випадку життя для нього стане грою на виживання, де головний приз, власне, – саме виживання. Тому що:
по-перше, дитина в обов'язковому порядку перехворіє на кір, а це - високий ризик перенести важке ускладнення, аж до появи енцефаліту через ураження центральної нервової системи;
по-друге, дитина ризикує померти або залишитися інвалідом після перенесеного поліомієліту;
по-третє, дитина може заразитися гепатитом В, при якому висока вірогідність подальшого розвитку вкрай неприємних хвороб з можливим летальним результатом
Вакцинація – найкращий спосіб зміцнити імунітет
Перераховувати всі можливі ризики просто не має сенсу, бо їх багато, і ускладнення кожного з них можуть стати фатальними або перешкодити дитині вести повноцінне життя. А всі ми всі хочемо, щоб наші діти були здоровими, успішними і щасливими. І один з цеглинок їх майбутнього добробуту – це саме своєчасна імунізація. Альтернативи щепленням не існує, і це необхідно розуміти.
Виходить, що вакцинація – найкращий спосіб зміцнити імунітет, завдяки чому діти будуть попереджені і захищені від багатьох хвороб.
Адже наша імунна система – це складний механізм, який виконує мільйони різних завдань, з однією єдиною метою – захистити свого власника. І зміцнювати й удосконалювати його необхідно з перших днів життя. Тоді діти будуть зростати сильними, міцними і здоровими.
Фото: Необхідно розуміти, що вакцинація – це не тільки обов'язок, але й право кожної людини на можливість довгого і здорового життя (pixabay.com)
Можливість захиститися від потенційної хвороби шляхом імунізації зовсім не нова, і відома вже сотні і навіть тисячі років. З давніх часів в Азії і на Близькому Сході практикували варіоляцію – штучне зараження інфекційною хворобою заради набуття стійкості до неї. Наприклад, китайці з цією метою втягували в ніс висушені і подрібнені скоринки від хворих віспою.
Необхідно розуміти, що вакцинація – це не тільки обов'язок, але й право кожної людини на можливість довгого і здорового життя. Тому що вона є базовим фундаментом, на якому будується здоров'я дитини, і тим бастіоном, який захищає малюка від складних, а інколи і смертельних хвороб.
А якщо замахнутися на більш вагомий і глобальний прогноз, то? забезпечивши всіх нужденних вакциною, можна домогтися того, що в суспільстві практично не залишиться людей, сприйнятливих до інфекційних захворювань. А це означає, що і самих хвороб просто не залишиться. І зворотний ефект – припинення імунізації призведе до повної антиутопії і повернення багатьох грізних інфекційних хвороб, які, здавалося, зникли назавжди.
Нагадаємо, раніше Уляна Супрун розповіла про важливість щеплень.