ua ru

Вчені заявили про небезпечну мутацію віруса Ебола

Вчені заявили про небезпечну мутацію віруса Ебола Фото: Вірус Ебола (earth-chronicles.ru)

Штам, що викликає лихоманку, тепер сильніше інфікує клітини організму

Медичні дослідження довели мутацію вірусу Ебола, яка відбулася ще на початку епідемії лихоманки. Як з'ясували незалежно один від одного вчені в США і Франції, вірус став ефективніше заражати клітини людини.

Дослідники опублікували результати аналізу в журналі Cell. Вчені з Массачусетського технологічного інституту проаналізували геноми вірусів Ебола, виділених з 1489 африканських пацієнтів у різні періоди епідемії 2014-2016 рр. Виявилося, що вже до березня 2014 р., коли проблема стала набувати справжній розмах, можна було виявити два окремих штами.

В одного з них відбулася заміна однієї амінокислоти в глікопротеїні вірусної оболонки – в тій ділянці, який вимагається для її взаємодії з мембраною клітини-хазяїна. Вже незабаром мутант повністю витіснив конкуруючий штам. Автори не отримали доступу до роботи з небезпечним вірусом, тому не змогли провести прямих експериментів для того, щоб з'ясувати, чи є мутантний штам більш вірулентним. Однак вони виконали непрямі досліди, сконструювавши штучні аналоги реальних вірусів, які несуть відповідні гени обох штамів. Мутантна форма такої моделі заражала культуру клітин набагато ефективніше вихідної.

Вчені з французького Інституту Пастера використовували власний набір зразків крові, отриманих у 1610 хворих лихоманкою людей, також виявивши мутацію у відповідному глікопротеїні. Незалежно від учених із США, вони також провели експерименти з модельними вірусами, однак команда використовувала інші клітинні культури. Виявилося, що мутував, вірус став краще заражати людські клітини.

При цьому і ті, і інші вчені з крайньою обережністю говорять про те, що саме мутації і поява нового штаму стали причиною незвичайної спалаху хвороби в Африці у 2014-2016 рр..

Нагадаємо, що в результаті епідемії лихоманки Ебола, яка розпочалася в Західній Африці в лютому 2014 року, померли понад 11,3 тисячі чоловік і близько 28,5 тисяч заразилися.

До речі, ЮНІСЕФ закликає країни зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу.