ua en ru

В Україні живуть близько 5,5 тисяч ВІЛ-позитивних підлітків. Активісти вимагають усунути бар'єри у тестуванні на ВІЛ

В Україні живуть близько 5,5 тисяч ВІЛ-позитивних підлітків. Активісти вимагають усунути бар'єри у тестуванні на ВІЛ Фото: Лікарі відмовляють підліткам у тестуванні на ВІЛ без надання паспорта або присутності батьків (upogau.org)

У третині випадків лікарі відмовляють підліткам в анонімному та безкоштовне тестування на ВІЛ без наявності паспорта або присутності батьків. Активісти вимагають усунення бар'єрів у тестуванні на ВІЛ, починаючи з 14 років

Представники благодійної організації "Об'єднання підлітків та молоді Teenergizer" провели експеримент, в рамках якого з'ясувалося, що в Україні медичні працівники в третині випадків відмовляють дітям до 18 років у проходженні тесту на ВІЛ. Мотивація такого рішення – відсутність паспорта або батьків під час звернення. Про це активісти Teenergizer повідомили під час прес-конференції в УНІАН.

При цьому, за даними ЮНІСЕФ, близько 38,9% українських підлітків до 19 років вже мають статевий досвід, трохи більше 35% підлітків не користувалися презервативом під час статевого контакту.

Голова правління Teenergizer, ВІЛ-позитивний підліток Яна Панфілова підкреслює, що діти практикують ризиковану щодо захворювання на ВІЛ поведінку ще до 16-річного віку. Тому відмова у проведенні тесту на ВІЛ тільки посилює і без того невтішну статистику: в Україні живе 5,5 тисяч підлітків з ВІЛ.

Голова правління Фото: "Підлітки практикують ризиковану щодо захворювання на ВІЛ поведінку ще до 16-річного віку" - голова правління "Teenergizer" Яна Панфілова (Віталій Носач, РБК-Україна)

Експерти звертають увагу, що саме тестування на ВІЛ – це перший крок на шляху подолання епідемії. Адже знання свого статусу дозволяє людині вчасно отримати життєво необхідне лікування і не стати "джерелом зараження" для інших.

На жаль, під медичним наглядом в Україні, станом на 2016 рік, знаходяться тільки 1188 ВІЛ-позитивних підлітків. При цьому багато хто може навіть не здогадуватися про свій статус через відсутність можливості пройти анонімне тестування з причини відмови лікарів.

"Обов'язок дорослих, тим більше медиків – захистити дітей від інфікування, а не відмовляти їм в отриманні інформації про свій ВІЛ-статус", - каже Яна Панфілова.

ВІЛ, не запитує про наявність паспорта і не вимагає присутності батьків

Тестування на ВІЛ серед підлітківФото: В Україні 38,9% підлітків до 19 років вже мають досвід статевих стосунків (giornalettismo.com)

У чому ж причина подібних дій з боку медиків? Як виявилося, все досить банально – чимало лікарів просто не знають про право підлітка на проходження тестування на ВІЛ без будь-яких дозволів з боку батьків.

"Іноді самі постачальники послуг не володіють необхідними нормативно-правовими знаннями", - коротко і ясно пояснює керівник програм розвитку і здоров'я молоді Представництва Дитячого фонду (ООН) ЮНІСЕФ Олена Сакович.

Експерт також зазначає, що Україну можна назвати прогресивною країною в питанні тестування підлітків на ВІЛ з 14 років без дозволу батьків.

"Це прогресивна норма. Але чи дотримуємося ми цієї норми і чи знають підлітки про те, що вони мають таке право? Це вже питання до нашого суспільства", - уточнює Олена Сакович.

Олена СаковичФото: Керівник програм розвитку і здоров'я молоді Представництва Дитячого фонду (ООН) ЮНІСЕФ в Україні Олена Сакович (Віталій Носач, РБК-Україна)

Слід зазначити, що в Законі України "Про протидію поширенню хвороб, зумовлених ВІЛ, та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ" чітко говориться, що тестування осіб від 14 років проводиться добровільно, за наявності усвідомленої згоди, з дотриманням умов конфіденційності персональних даних.

Сам закон запрацював з 2010 року. Однак ще й досі не всі медичні робітники добре про це проінформовані.

Представник МОЗ Алла ЩербинськаФото: "Сьогодні в Україні щорічно проходять безкоштовне тестування та дотестове консультування близько 2,5 млн осіб" - Алла Щербинська (Віталій Носач, РБК-Україна)

"Консультуванням і тестуванням займається багато медичних установ. В першу чергу це обласні та міські центри СНІДу, кабінети довіри. На жаль, не скрізь медичні працівники відгукуються на таку ініціативу молодих людей. Закон працює ще з 2010 року. Але у нас склалося таке враження, що не всі медпрацівники добре і компетентно ознайомлені з нормативною базою. Отже, ми приймемо міри, необхідні для розповсюдження інформації про дію цього закону", - каже заступник директора з питань профілактичної діяльності, досліджень та ресурсного розвитку Державної установи "Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров'я України" Алла Щербінська.

Тестування підлітків на ВІЛ: не все так гладко, як хотілося б

Тестування підлітків на ВІЛ в УкраїніФото: Пам'ятка "Тестування підлітків на ВІЛ в Україні", розроблена активістами Teenergizer (Віталій Носач, РБК-Україна)

Як показують дослідження, найчастіше медичні працівники обмежуються лише поверховим знанням про право підлітків тестуватися на ВІЛ до 18 років за власним рішенням. Багато лікарів деталей цієї норми закону не знають.

Так, за словами Олени Сакович, близько 65% підлітків, які проходили тестування на ВІЛ в 2015 році сказали, що їм не запропонували до- або післятестову консультацію.

"А це дуже важлива частина процесу, тому що підліток отримує життєво необхідну інформацію", - зазначає Сакович.

Близько 40% опитаних підлітків зізналися, що тестування не було анонімним. І майже 12% заплатили за тест.

Тестування на ВІЛ серед підлітків УкраїниФото: Яна Панфілова передала пам'ятку представнику МОЗ (Віталій Носач, РБК-Україна)

Крім того, експерти говорять про важливість психологічної підтримки підлітків, які дізналися про свій позитивний ВІЛ-статус. На жаль, далеко не у всіх кабінетах, де проходять подібні тестування, є кваліфіковані психологи.

Під час прес-конференції голова правління БО Teenergizer Яна Панфілова передала представнику Міністерства охорони здоров'я України Аллі Щербінській пам'ятку для молодих людей "Тестування підлітків на ВІЛ в Україні", де йдеться про право анонімності і безкоштовного доступу до тестування на ВІЛ/СНІД з 14 років. У свою чергу Алла Щербінська пообіцяла поширити цю пам'ятку у всіх центрах СНІДу.

МОЗ: кількість ВІЛ-інфікованих підлітків зменшується

На щастя, за словами Алли Щербінської, профілактичні та інформаційні кампанії серед підлітків діють.

"Завдяки профілактичним програмам, які сьогодні ми проводимо, зменшилася кількість захворюваності на ВІЛ саме серед молодих людей у віці від 15 до 24 років. У 2009 році серед усіх випадків ВІЛ-інфекування, які ми виявили, кількість ВІЛ-позитивних підлітків становила 12%, а це дуже велика цифра. У 2015 році ця цифра зменшилася до 5,7%", - говорить представник МОЗ Алла Щербінська.