ua en ru

Не давати хабарів: в МОЗ розповіли, як обрати сімейного лікаря

Не давати хабарів: в МОЗ розповіли, як обрати сімейного лікаря Фото: Дитина в лікарні (facebook.com/WHO)

Тепер до лікаря можна буде звертатись з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям

В Міністерстві охорони здоров’я розповіли, як українцям обрати сімейного лікаря. Про це повідомляє прес-служба міністерства на своєму офіційному сайті.

В МОЗ уточнили, що тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру хабаря. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за медичне обслуговування заплатить держава. Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як відповідний закон підпише президент.

Перш за все у міністерстві рекомендують обрати хорошого лікаря. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, можна поцікавитися у родичів, сусідів, друзів, колег, а також звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там розкажуть, які лікарі працюють у відповідному населеному пункті чи районі. Інший варіант – просто звернутися у будь-який медичний заклад і познайомитися з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією. В МОЗ нагадують, що тепер необов’язково звертатись до лікаря "строго за пропискою".

Потім заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково. Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – паспорт та ідентифікаційний номер. Для декларації з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати дитину) знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електронний: лікар внесе дані в систему.

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч людей.

Тепер до лікаря можна звертатись з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки.

В МОЗ закликають ні в якому разі не давати лікарям хабарів, адже оплату за їхню роботу бере на себе держава.

Нагадаємо, що близько півтисячі людей зібралися у Києві 28 жовтня під стінами Кабміну, щоб підтримати чергову щорічну акцію Конопляний Марш Свободи за реформи у сфері державної наркополітики.