ua en ru

13 березня: важливі події в історії

13 березня: важливі події в історії Фото: 13 марта 1989 року винайшли Інтернет (pixabay.com/ariseyjf)

Які події відбулися 13 березня в Україні, чим запам'яталася ця дата в світовій історії, хто із знаменитих особистостей з'явився на світ у цей день - розповість Style

 

Знакові події 13 березня

У цей день відбулося декілька важливих подій, пов'язаних з наукою, астрономією і цифровими технологіями.

Відкриття Урана

Рівне 237 років тому відбулося значуще астрономічне відкриття. У 1781 році астроном Вільям Гершель відкрив нову планету. Англійський вчений став першим, хто зміг побачити Уран. Сьому планету Сонячної системи Гершель роздивився за допомогою власноруч сконструйованого телескопа. Однак спочатку астроном прийняв її за комету, і тільки через деякий час з'ясувалося, що це нова планета.

13 березня були відкриті 2 планетиФото: 13 березня були відкриті 2 планети (pixabay.com/AD_Images)

Вільям Гершель був удостоєний звання придворного астронома, отримав медаль Королівського співтовариства. Примітно, що першовідкривач планети дав їй ім'я "Зірка Георга", на честь свого покровителя, а назву "Уран" придумав астроном з Німеччини Йоганн Боде.

Відкриття Плутона

Ще одна знакова подія в області астрономії також відбулася 13 березня, але вже в 1930 році. Саме в цей день астроном з США Клайд Томбо в своїй доповіді повідомив, що відкрив 9-ю планету Сонячної системи. А 14 березня школярка з Оксфорда запропонувала для неї назву - Плутон.

Завершення Менделєєвим "Періодичної таблиці"

13 березня 1869 року хімік Дмитро Менделєєв закінчив складання першого варіанта своєї "Періодичної таблиці" - класифікації хімічних елементів, що встановлює залежність властивостей елементів від їх атомної маси.

Винахід WWW

Сучасний світ неможливо уявити без Інтернету, однак з'явилася Всесвітня мережа не так давно. 13 березня 1989 року вважається датою винаходу World Wide Web (WWW) - Всесвітньої павутини. Основні принципи WWW були викладені вченими на чолі з Тімом Бернесом-Лі в доповіді "Інформаційний менеджмент: деякі пропозиції", який вони передали своєму начальнику в Європейській раді з ядерних досліджень.

Відкриття Інтернету відбулося 13 березня 1989 рокуФото: Відкриття Інтернету відбулося 13 березня 1989 року (pixabay.com/s/JESHOOTS)

13 березня в історії України

Для України ця дата також пов'язана з важливими історичними подіями.

Глухівські статті

13 березня 1669 року відбулося підписання Глухівських статей. Гетьман Дем'ян Многогрішний в містечку Глухів уклав договір з урядом Олексія I про автономію українського козацтва в складі царської Росії. Згідно з "Глухівськими статтями", реєстр козаків збільшувався, російські військові гарнізони могли розташовуватися тільки в п'яти малоросійських містах і мати лише обмежений вплив на внутрішні справи Гетьманщини.

Звільнення Херсона під час Другої світової війни

13 березня 1944 року військами стрілецької дивізії №49 під командуванням полковника Маргелова і стрілецької дивізії №295 під командуванням полковника Дорофєєва від німецької окупації було звільнено місто Херсон.

Куренівська трагедія

Події цього дня в 1961 році призвели до техногенної катастрофи в Києві. Через прорив дамби грязьовими відходами зі звалища будівельного сміття (пульпи) в Бабиному Яру було затоплено район Куренівка. Жертвами трагедії, за офіційними даними, стало 145 осіб. Згідно з неофіційними джерелами, кількість жертв могла становити до 1,5 тис. киян.

Угода про політ у космос українського космонавта

13 березня 1994 року між Україною і НАСА був підписаний договір про політ українського космонавта в складі екіпажу шаттла "Колумбія". За результатами конкурсу, з 30 осіб вибрали Леоніда Каденюка, котрий став першим українцем, що побував у космосі.

Під час польоту він проводив біологічні експерименти з вивчення впливу стану невагомості на рослини. В рамках місії STS-87 Каденюк вивчав "поведінку" трьох видів рослин: ріпа, соя і мох.

Леонид Каденюк в космосеФото: Леонід Каденюк у космосі (facebook.com/DKAUkraine)

Народилися 13 березня

Цього дня на світ з'явилися:

  • Вчений і бізнесмен Персіваль Ловелл (1855). Відомий тим, що відкрив першу приватну обсерваторію в США. Займався дослідженням Марса, вважав, що планету населяють розумні істоти.
  • Антон Макаренко (1888) - педагог, автор кількох книг про виховання дітей.
  • Адам Клейтон (1960) - бас-гітарист рок-групи з Ірландії "U2".
  • Юрій Андрухович (1960) - український поет і прозаїк. Найбільш відомі твори автора: "Рекреації", "Московіада", "Дванадцять обручів", поетичні збірники "Небо і площі", "Пісні для мертвого півня", "Листи в Україну" та ін.