ua en ru

5 креативних ідей боротьби з корупцією у світі

5 креативних ідей боротьби з корупцією у світі Ілюстративне фото

"Парк корупції" в Києві, антикорупційне турбюро в Празі, віртуальний корупціонер в Бразилії і інші незвичайні способи залучення уваги до проблеми, яку викорінити ще нікому не вдавалося

За даними Світового банку, щороку в усьому світі дають, а значить і беруть, $1,5 трлн хабарів — близько 2% глобального ВВП. Ця хвороба вразила сотні держав і навіть встигла зруйнувати деякі з них.

Корупціонери є скрізь: від Сомалі до Нової Зеландії. Борються з цим феноменом і в Україні: як традиційними, каральними, способами, так і нестандартними методами. 1 червня в Ботанічному саду ім Н.Н. Гришка в Києві відкриється перший інтерактивний "Парк корупції".

Проект втілює в життя Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні.

Експозиція пояснить складну тему за допомогою віртуальної реальності, 3D, інтерактивних панелей та інсталяцій. "Парк" складається з 9 надувних куполів. Гості побувають в куполі, що має форму стометрового "золотого батона", побачать "Страшний сон корупціонера" і артефакти, вилучені антикорупційними органами, відчують себе детективами НАБУ за допомогою VR, пройдуть тест на профпридатність до роботи спецагента.

Україна не перша країна, яка використовує креативні індустрії в боротьбі з корупцією. Ми проаналізували світовий досвід і вибрали найбільш оригінальні методи.

Colour of Corruption

В Бразилії, яка загрузла в політичній корупції, розробили плагін для браузера Google Chrome, який виділяє імена політиків яскраво-фіолетовим кольором і пояснює звинувачення проти них у спливаючому вікні. Його завдання — надати громадянам інформацію про нинішніх і майбутніх лідерів країни і допомогти вибрати достойних кандидатів. Автори ідеї вважають, що єдиний спосіб побороти корупцію — вивести корупціонерів з тіні. Тому плагін "Колір корупції" збирає всю інформацію про політиків, обвинувачених у корупції, з пошуковиків, соцмереж і відкритих баз судової системи Бразилії. Плагін завантажили 100 000 користувачів за перший тиждень, охоплення аудиторії склав 73 мільйона чоловік з 7 країн. А через кілька місяців до проекту підключився престижний бразильський університет: 20 000 студентів відстежують офіційні дані всіх судів і щодня оновлюють базу даних для плагіна.

Відео: The Color of Corruption (YouTube/Creativity - Cannes Lions)

Stop the Shop

Корупція в Лівані, де ось вже сім років триває військовий конфлікт, проникла у всі сфери життя. Все має свою ціну і все можна купити. Корупція перетворилася в успішний бізнес. Щоб зробити його банкрутом, борці з корупцією вдалися до такого методу: розвісили на вулицях провокаційні оголошення "Куплю диплом", "Куплю водійські права" і т. д. Ці вивіски вели в магазин "Ліван на продаж" (The Lebanon4Sale), де можна було купити будь-яку посаду, навіть міністра фінансів або міністра закордонних справ.

5 креативних ідей боротьби з корупцією у світіВуличні торговці відкрили 32 таких магазину по всій країні. В результаті акції виникло громадський рух "Stop the Shop": його активісти створили сайт і мобільний додаток, за допомогою якого можна заявити про випадок корупції. Сума коштів, про які повідомляється в цих заявах, досягла 3,4 млрд ліванських фунтів. Головним же досягненням антикорупційного проекту стало те, що вперше за всю історію Лівану міністр фінансів надав публічний доступ до інформації про свої активи.

Відео: Stop the Shop (YouTube/Creativity - Cannes Lions)

Face of Corruption

Щоб привернути увагу до боротьби з корупцією в країні, журнал Forbes Brazil створив особу бразильської корупції — Ріка Бразилію, вигаданого мільярдера з активами понад 60 мільярдів доларів США. Для створення Ріка були проаналізовані фотографії 150 бразильських корупціонерів: їх вік, колір шкіри, риси обличчя і колір волосся.

5 креативних ідей боротьби з корупцією у світі

Віртуального корупціонера створили для того, щоб суспільство могло дізнатися бразильську корупцію в обличчя, адже список Forbes є основним інструментом, що допомагає оцінити стан мільярдера. А починаючи з 2017 року Forbes Brazil став позначати в рейтингу мільярдерів, які фігурують у справах, пов'язаних з корупцією або рекетом: їх імена супроводжують приміткою про те, в чому їх звинувачують і на якому етапі слідство.

Corrupt tour

Оригінальна концепція боротьби з корупцією виникла в празького письменника і перекладача Петра Шоурека, який заснував перше антикорупційне туристичне агентство.

5 креативних ідей боротьби з корупцією у світі

В турагенції пропонують тематичні екскурсії по Празі, під час яких показують розкішні особняки, будинки та ділянки чиновників та інших представників влади, пов'язаних з гучними політичними справами про хабарів. Екскурсії користуються популярністю у туристів і отримали повну підтримку уряду Чехії. http://www.corrupttour.com/

Refuse To Be Corrupt Cafe

Створити при університетах студентські кафе з промовистою назвою "Відмовся від корупції" (Refuse To Be Corrupt) — цю ідею спільними зусиллями втілили в життя ПРООН, Антикорупційна організація Таїланду і найбільша мережа тайських кафе True Coffee. А все для того, щоб змінити ставлення до корупції у тайської молоді — тих, від кого залежить майбутнє країни. У таких атмосферних кафешках молоді люди можуть знайти однодумців, обговорити проблеми корупції, організувати акції по боротьбі з підкупами і хабарами в своїх університетах і за їх межами.

Всесвітній економічний форум визнав студентські кафе "Відмовся від корупції" кращою креативної компанією по інформуванню суспільства заради соціальних змін.

Відео: Animation - "Refuse To Be Corrupt" (YouTube/Kwanpadh S)

Нагадаємо, у Києві відкриється "Парк корупції". Проект реалізовується Антикорупційної ініціативою ЄС в Україні і покликаний привернути увагу громадськості до теми топ-корупції, в інтерактивному форматі розповісти про те, як вона працює і хто і яким способом з нею бореться.