ua en ru

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує" Фото: Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

Багато жінок даремно починають звинувачувати себе за те, що вони "погані мами", впевнена засновниця фестивалю "Мамаслет"

Аревік Арзуманова - успішна бізнес-леді, яка надихає безліч українок. П'ять років тому молода мама Аревік спільно з Наталією Калініною заснували найбільший фестиваль для мам та їх діток "Мамаслет". Безліч ділових зустрічей, постійні переговори з партнерами, пошуки локацій і вирішення інших питань - все це Аревік поєднує з радістю і клопотами материнства.

Як стверджує сама дівчина, ідеального балансу "робота і сім'я" - просто не існує! Але при цьому вона готова відмовитися навіть від фінансово вигідних проектів, якщо стоїть питання вибору між роботою та родиною.

“Сім'я - це те, що залишається у мене головним. І якщо доводиться від чогось відмовлятися, то я відмовлюся швидше від проекту, ніж від спілкування з сином і чоловіком", - підкреслює вона.

Зараз синові Аревік - п'ять років, і з часом у них з'явилася справжня міцна дружба.

Про те, чи допомагає тайм-менеджмент поєднувати роботу і родину, про відпустку з відключеним смартфоном, про "Мамаслет" і дружбу з сином - в інтерв'ю з Аревік Арзумановою.

"В нашій країні жінка змушена працювати, вже коли дитині виповнюється півроку-рік"

"Як мені вдається поєднувати роботу і сім'ю? Та ніяк, в принципі! Я кажу і продовжую говорити, що "ідеальні мами" у соцмережах - це все неіснуючий міф. Жодна жінка, навіть якщо пройде сотні курсів тайм-менеджменту, навіть якщо буде няня, хатня помічниця, все одно не буде встигати все, що хотіла б! Тому жінки часто вибирають: або вони весь час в декреті з дитиною, або займаються роботою", - ділиться думкою Аревік Арзуманова.

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"Фото: Аревік Арзуманова з чоловіком і сином (poretskaya.com)

За її словами, рано виходити з декрету жінок в нашій країні багато в чому змушує скоріше непроста економічна ситуація, аніж величезні кар'єрні прагнення.

“На жаль, часто виною тому - криза. Їжа для дитини, щеплення, підгузки, одяг і хоча б разова поїздка на море за рік – ціни на все це постійно зростають. Не завжди один чоловік може це потягнути. Зараз допомога від держави молодій мамі - просто смішна: близько 800 грн в місяць. Цього вистачає тільки на підгузки. Тому в нашій країні жінка змушена працювати, вже коли дитині виповнюється півроку-рік", - говорить вона.

Аревік Арзуманова нагадує: сьогодні через складну економічну ситуацію для багатьох питання полягає в тому, щоб хоча б заробити на харчування, на комуналку.

"Коли у нас вже були діти, ми зрозуміли, що хочемо свою справу, нехай і маленьку"

“Особисто у мене питання необхідності роботи, щоб просто прожити, не стояло. Я на момент виходу в декрет працювала, у мене була досить хороша заробітна плата. Але мені шалено хотілося вирватися з жорстких "можна-не можна", - згадує вона.

Разом з партнером, з яким Аревік зайнята зараз у фестивалі "Мамаслет," працювала у великому медіа-холдингу.

“Чим більше ми хотіли робити щось креативно, тим більше нам обрізали крила по пір'їнці. В якийсь момент, коли у нас вже були діти, ми зрозуміли, що хочемо свою справу, нехай і маленьку. Ми хотіли робити якісь заходи для дітей. Ще тоді, п'ять років тому, в Києві не було ніяких ігрових центрів, ніяких великих "мамських" тусовок. З усіх спільнот і великих фестивалів з'явилася "Вулична їжа" і з'явились ми. Ми виникли "з нуля", і потроху почали щось робити. Нам подобалося те, що ми робимо самі, ніж під керівництвом", - говорить Аревік

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"
Фото: "Ще п'ять років тому в Києві не було ніяких великих "мамських" тусовок" - Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

У той час в Україні вже вирувала Революція. Холдинг, в якому працювали Наталя і Аревік, належав одному з членів правлячої на той момент Партії Регіонів.

“У компанії була дуже велика нестабільність. Ми з Наташею вирішили йти. Тоді ми починали з заходів, на які приходило близько п'ятнадцяти осіб, не більше. Зараз це – тисячі людей, це партнери, це штат співробітників", - згадує Арзуманова.

“До 50-ти років що залишається поруч з нами? Не обкладинки журналів і посилання на статті, а родина"

Аревік згадує: звичайно, бувають моменти, коли мені і Наташі було дуже складно тягнути цей тягар на собі.

“У соцмережах пишуть – ой, як це все легко і просто – в одній руці - файл з робочими документами, в іншій – два карапузи, і зачіска зроблена, і манікюр. Але так не буває! Що буде переважувати. Я іноді думала, що мені хочеться просто ось так посидіти в декреті, як інші жінки. Хотілося турбот, пов'язаних виключно з комфортом моєї сім'ї та моєї дитини. Хотілося подумати про те, що б такого смачного приготувати на обід або вечерю. Тому ми і взяли собі за звичку відпочивати двічі на рік, кожен раз – не менше ніж 2-3 тижні. Інакше ми просто перегораємо!", - каже вона.

Більшість проектів Аревік та Наталі - це творча робота. Дівчина пояснює:

“Ми постійно вигадуємо щось цікаве. Але, знаєте, креатив вмирає, коли крім роботи, роботи і роботи – нічого немає. Тому ми з Наташею для себе визначили: обов'язково відпочиваємо від всього двічі на рік: відпустка влітку на місяць, а також - взимку, на два або три тижні. У цей час для нас не існує листів, дзвінків, ділового листування. Так, ми розуміли, що можемо щось втратити. Дуже часто - втратити в грошах. Але сім'я і відчуття власного енергетичного ресурсу – дорожче".

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"

Фото: "Потрібно налагодити контакт з близькими, щоб не виявилося, що ви весь час зайняті, коли ваша дитина розвивався за вашої мінімальної участі" - Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

"Всім мамам ми говоримо: гроші – класно, коли про вас пише престижний журнал – теж класно і круто. Але за фактом до 50-ти років що залишається поруч з нами? Не обкладинки журналів і посилання на статті, а сім'я, наші діти, наш чоловік. Буде важливо до того часу налагодити контакт з близькими, щоб не виявилося, що ви весь час зайняті, коли ваша дитина розвивався за вашої мінімальної участі", - каже вона.

Аревік зізнається: крім участі в різних проектах, вона хоче створити навколо себе відчуття спокою та комфорту.

“Я дивлюся на свого тата і думаю: а він теж на хвилі успіху бізнесу відійшов від справ, тому що зрозумів: перегорає! Я не раз була свідком історій, коли впливові люди закінчують п'янками, або в лікарні опиняються", - каже вона.

"Жінка не винна, що іноді не хоче якийсь час побути зі своєю дитиною"

Багато психологів нагадують про те, що практично кожна молода мама в якийсь момент стикається з синдромом материнської нервозності.

“Що це означає? Це означає, що жінка не винна, що іноді не хоче якийсь час побути зі своєю дитиною, що у неї навіть буває відторгнення до дитини. Згадайте: коли ви дві-три години в день просто читаєте книгу, от просто так, не відволікаючись на телефон, на листування? Впевнена, це рідко в кого буває останнім часом", - говорить Аревік.

"Треба зізнатися самій собі, що ти з чимось не справляєшся і спробувати це виправити"

Аревік Арзуманова закликає молодих мам, які зайняті безліччю проектів, не тягнути весь час свій вантаж, не бути, як кажуть психологи, "жінкою-конем".

“Треба вміти делегувати обов'язки, не боятися запрошувати помічницю по господарству, яка прийде та наведе порядок в домі, помиє санвузли. Потрібно навчитися залишати дитину з нянею хоча б на пару годин, щоб просто пройтися по вулиці в тиші. Треба зізнатися самій собі, що ти з чимось не справляєшся і спробувати це виправити", - говорить вона.

“Жінки даремно починають звинувачувати себе за те, що вони "погані мами"

Аревік часто говорить про те, що жінки часто стикаються з власними докорами сумління, якщо роблять "щось не так".

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"Фото: "Добре, що у сучасної жінки з'являється більше права вибору" - Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

“Жінки часто і дуже даремно починають звинувачувати себе за те, що вони "погані мами". Плюс – накладається стереотип жінок з радянського часу, коли жінки часто змушені були самі без будь-якої допомоги ростити з трьох дітей". Мені здається, що наше покоління - перше в країні, яке потроху вчиться частіше заявляти "я хочу" замість "я повинна", - говорить Аревік.

За її словами, у спілкуванні з багатьма мамами вона зауважує, що мами стали потроху позбуватися від цього стереотипу. Аревік пояснює:

“Така тенденція однозначно є. Я спілкуюся з дуже багатьма мамами – молодими і старшими, або тими, які тільки планують вагітність. Незалежно від соціального статусу, від віку, жінки переборюють потроху це розуміння. У сучасному світі це потрібно і правильно. Адже жінка – це не тільки домогосподарка і мама, а й кохана жінка свого чоловіка, у якої є прагнення в кар'єрі і в чому-небудь іншому. Добре, що у сучасної жінки з'являється більше права вибору".

Інша справа, якщо щось починає страждати, особливо сім'я, то потрібно визначитися, що важливіше.

“Ідеального балансу не буде ніколи! Баланс на перший погляд буде тільки тоді, коли у вас чоловік – мільйонер, коли ви будете зайняті тільки собою, у вас будуть няні, прибиральниці. Але, повірте, і в таких родинах майже 70% жінок – зовсім нещасливі! Як у Толстого: кожна сім'я нещаслива по-своєму. І в кожному випадку все індивідуально", - говорить Арзуманова.

Як планувати свій час - жінка повинна вибирати сама і тільки сама, нагадує Аревік. Головне, щоб вона при цьому була задоволена собою і не відчувала дискомфорту: треба навчитися слухати себе, а не те, чого потребує суспільство.

“Для жінки головне - бути щасливою. Якщо вона кайфує від того, що працює в режимі 24/7 – не питання. Це її вибір. Якщо кайфує від того, що робить ідеальні пюре для дитини – теж супер. Потрібно навчитися розмовляти сама з собою, слухати себе і не соромитися, чого хочете", - пояснює свою думку Аревік.

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"Фото: "Жінка – це не тільки домогосподарка і мама, а й кохана жінка свого чоловіка, у якої є прагнення в кар'єрі і в чому-небудь іншому" - Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

“Коли 5 років тому почався "Мамаслет", з'явилася впізнаваність, мені було важливо опинитися в якомусь журналі. А потім зрозуміла, що це – зовсім не головне! Так, я з'являлася в декількох престижних журналах, але мені це коштувало божевільної розтрати моїх внутрішніх ресурсів! Я була виснажена фізично. Дедлайни, телефони, листи, зустрічі. З часом зрозуміла, що сім'я - важливіше".

"Ви не повірите, але тільки цього року я навчила себе повноцінно відпочивати!"

До речі, розуміння того, що в якийсь момент у шаленому ритмі потрібно робити паузи, прийшло Аревік не відразу, а з віком. Коли дівчина тільки створювала "Мамаслет" п'ять років тому, то про це зовсім не думала.

Арзуманова нагадує: в 31 рік вона навчила себе періодично "стопати": відмовлятися від проектів, від якихось речей "тут і зараз".

“Якщо нескінченно гнатися за роботою, то можна втратити себе і свою сім'ю! Цього мені не хочеться. Питання про тайм-менеджмент на початку зайнятості у фестивалі "Мамаслет" у мене не стояло: ми все це робили на драйві, на величезному запалі. Діти були ще малі, вони частіше спали. Ми могли у перерві між цим сном щось робити", - звертає увагу вона.

Лише останнім часом у відпустці Аревік потроху навчилася дійсно відпочивати.

“Ви не повірите, але тільки цього року я навчила себе повноцінно відпочивати! Раніше у відпустці все одно було листування, все одно ми вирішували якісь справи. А потім я твердо вирішила: у відпустці просто буду відключати телефон на кілька днів. Так, був страх "випасти з потоку", але я постаралася і це вдалося. Спорт – це ще одна річ, яка мене "заряджає". Я чітко визначила: тричі на тиждень у мене заняття спортом. Навіть якщо мені трохи лінь, то я все одно йду на заняття і намагаюся їх не пропускати. Також я дозволяю собі в спортзалі полежати в джакузі. Це теж допомагає розслабитися", - каже вона.

"З часом у мене пройшов запал – "я хочу, я все можу". Зараз я намагаюся себе більше берегти. Відвідую всіх лікарів раз на рік. З'явилася материнська відповідальність – хочеться прожити довше, щоб побачити онуків. Плюс – мені подобається проводити час з дитиною", - каже вона.

Аревік Арзуманова: "Ідеального балансу між роботою і сім'єю не існує"Фото: "Для нас основне завдання – щоб діти були щасливі" - Аревік Арзуманова (РБК-Україна, Віталій Носач)

Зараз синові Аревік - п'ять років. Дівчина розповідає: чим старше стає її дитина, тим цікавіше з нею спілкуватися.

“Крім того, що це мій син, то це ще й класний пацан. З роками до нас з ним прийшла дуже кльова дружба. Раніше мені здавалося, що взаєморозуміння у мами більше з донькою, ніж з сином. Але це не так! Якщо мамі підтягнути свої знання в хлопчачих мультиках і іграшках, то все буде в більшості випадків добре", - запевняє Аревік.

"Для нас основне завдання – щоб діти були щасливі"

"Мамаслет" - це, мабуть, найбільший і найбільш насичений захід для мам та їх діток, каже Аревік Арзуманова. Хоча в Києві і проводятися багато інших заходів для дітей, але такий формат поки не має аналогів.

"Вхід для мам і діток на "Мамаслет" - безкоштовний, - нагадує Аревік. - Здавалося б, вхід завжди безкоштовний і на фестивалі в парку Шевченка. Це так, але як тільки хочеш покататися на атракціоні – просять 20 гривень за п'ять хвилин. Ще один атракціон - ще 20 гривень і так далі. А у нас для мам і дітей безкоштовно все! Малювання крейдою, розвивалки, майстер-класи. Дитина може збирати конструктор лего, брати участь у майстер-класах з робототехніки, побачити і погладити тварин контактного зоопарку. Це абсолютно безкоштовно протягом всього дня. Все, що потрібно для участі – це заплатити 4-5 гривень за маршрутку і приїхати до нас. Можете брати з собою свою їжу: її зовсім не обов'язково купувати на місці. 22 квітня на Набережно-Рибальській 3, ми відкриваємо сезон, наповнимо цей день максимально крутими активностями".

“Для нас основне завдання – щоб діти були щасливі. Протягом всього дня ми даруємо дітям емоції. У фестивалі "Мамаслет" працюють молоді мами, які добре знають, як зробити цю подію незабутньою", - підкреслює вона.

Раніше молода мама Джамала показала перші фото прогулянки з сином.

Відео: video.rbc.ua

Маша Єфросиніна розповіла, як поєднує материнство з роботою в шоу-бізнесі.