ua en ru

Арка безпеки над 4-м енергоблоком ЧАЕС: чому новий захист досі не введений в експлуатацію

Арка безпеки над 4-м енергоблоком ЧАЕС: чому новий захист досі не введений в експлуатацію Фото: РБК-Україна/Віталій Носач

Експерти висловилися про причини затримки введення в експлуатацію арки і пов'язані з цим ризики

Арка безпеки над 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС була зведена в листопаді 2016 році, але досі не здана в експлуатацію. Чому новий захист все ще не введений в роботу, чи небезпечно для здоров'я і життя людей, і коли, нарешті, буде завершено проект, на реалізацію якого Європейський банк реконструкції і розвитку виділив 2,1 мільярда євро - з'ясовувала DW.

Нагадаємо, стометрову арку над бетонним саркофагом, під яким з 1986 року спочиває зруйнований вибухом 4-й енергоблок, спорудили в 2016 році. Вона захищає саркофаг від дощу, снігу та вітру і повинна дозволити в майбутньому розгорнути роботи по демонтажу зруйнованого енергоблоку. Однак через півтора року Держінспекція ядерного регулювання України (ДІЯР) повідомила, що новий захист досі не введений в експлуатацію. Що це означає?

"Після установки нового безпечного захисту над об'єктом "Укриття" у багатьох дійсно склалося враження, що проект завершено. Але це далеко не кінець робіт", - повідомила Наталія Рибалка, начальник управління безпеки поводження з радіоактивними відходами Державної інспекції ядерного регулювання України.

За її словами, після того, як арка була встановлена на постійні опори, потрібно було завершити кріплення спеціальних мембран, якими арка жорстко і майже герметично кріпиться до конструкцій об'єкта "Укриття".

"Але головне, для надійної роботи захисної арки потрібно встановити дуже багато технічних систем: систему вентиляції повітря, крани для подальшого розбирання конструкцій зруйнованого саркофага. Потрібні автоматизовані системи контролю радіаційного фону, температури. Потрібно прокласти кабелі для електроживлення техніки, водовідводи, встановити захист від ударів блискавок, систему пожежної безпеки, деякі інші системи. Тільки тоді можна буде говорити про здачу конфайнмента (захисної споруди - ред.) в експлуатацію. Поки що ці роботи не завершені", - констатує інженер.

ДІЯР стверджує, що позитивні зміни від установки арки вже є: у кілька разів зменшився рівень радіації на майданчику ЧАЕС, опади через щілини у корпусі саркофага не проникають всередину, що запобігає появі рідких радіоактивних відходів, вітер не розносить радіоактивний пил з території ЧАЕС.

Відео: video.rbc.ua

Керівник відділу енергетики громадської організації "Екодія" Ірина Головко не цілком поділяє такий оптимізм. На її думку, конструкції старого саркофага під новою аркою хоч і укріплені, але повністю від руйнувань не захищені.

"Якщо станеться обвал нестабільної конструкції саркофага, підніметься радіоактивний пил. Частково арка його утримає, але оскільки системи вентиляції ще не здані в експлуатацію, витік радіації за межі арки цілком можливий. Наскільки ймовірний таке обвалення? Як громадська організація ми не маємо доступу до такої детальної інформації. Але ми знаємо, що нестабільні конструкції там є", - ділиться своїми сумнівами еколог.

Той факт, що системи пожежної безпеки або радіаційного контролю всередині арки ще не готові до роботи, не впливає на безпеку об'єкта, стверджує Тамара Сушко, колега Наталії Рибалки. Під аркою працюють охоронні системи, встановлені раніше для моніторингу стану саркофага. "На ЧАЕС до безпеки ставлення дуже серйозне, - запевняє інженер. - Там працюють системи контролю будівельних конструкцій, ядерної безпеки, сейсмічного стану. Нові системи контролю будуть знімати покази вже під аркою під час демонтажу об'єкта "Укриття".

Основна проблема, що гальмує сьогодні роботи на об'єкті, це високе випромінювання, говорить Тамара Сушко. Біля стін саркофага, до яких кріплять арку, дуже високий рівень радіації. Люди не можуть довгий час знаходитися під впливом випромінювання, інакше вони будуть вражені променевою хворобою.

За словами Ірини Головко, на початку цього року для завершення робіт на захисній арці не вистачало персоналу, у зв'язку з чим терміни здачі об'єкта в експлуатацію знову перенесли. У березні на засіданні громадської ради при державній інспекції Держатомрегулювання України було оголошено, що генеральний підрядник робіт СП "Новарка" почав додаткову мобілізацію персоналу.

Тим не менш Тамара Сушко припускає, що в намічений термін арку здати в роботу не вдасться. "Планували здачу на кінець травня. Але в робочому порядку розглядається питання завершення проекту у вересні або навіть до кінця цього року", - каже інженер.

Читайте також інтерв'ю з ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС. Styler відправився в зону відчуження, відвідавши саму станцію, а також третій енергоблок і його "святая святых" – реакторний зал.