ua en ru

Нічийна пам'ятка: чому Гостинний двір все ще не перейшов у держвласність і хто в цьому винен

Нічийна пам'ятка: чому Гостинний двір все ще не перейшов у держвласність і хто в цьому винен Гостинний двір у Києві з висоти (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву все ще намагається перевести Гостинний двір у свою власність

У лютому 2018 року Київський апеляційний господарський суд підтримав позицію прокуратури Києва повернути будівлю Гостинного двору державі. Передбачалося, що пізніше, після формальних процедур, скандальний Гостинний двір, з якого планували зробити черговий торгово-офісний центр, нарешті передадуть у власність громади Києва. Столичні власті підтримали тоді активістів і пообіцяли облаштувати в просторих залах Гостинного двору арт-простір, освітні центри та інше.

Але передавати поки що нічого. Вірніше, будівля Гостинного двору (або те, що від неї залишилося за роки тяганини і бюрократії) є — знаходиться на Контрактовій площі, 4. Тільки як з'ясувалося, цей об'єкт все ще не був переданий ні до державної, ні в комунальну власність!

Гостинний двір: "офісно-торгове протистояння"

Гостинний двір у Києві

Гостинний двір знаходиться на Контрактовій площі у Києві (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

З березня 1994 року будівля пам'ятки архітектури та містобудування місцевого значення Гостинний двір площею 9433 кв. м перебувало в оренді приватної структури — акціонерного товариства «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація"». Згідно з договором, орендар зобов'язався не тільки стежити за збереженням пам'ятника архітектури, але також утримувати цю будівлю в належному санітарному, протипожежному і технічному стані.

Проте в реальному часі стан будівлі Гостинного двору постійно погіршувався. У 2011 році було прийнято рішення реконструювати історичний об'єкт. Тільки "заковика" полягала в тому, що пам'ятники архітектури не можна реконструювати. Тому все в тому ж 2011 році своєю постановою Кабмін виключив будівлю Гостиного двору зі списку охоронюваних державою пам'яток архітектури.

Саме після цього дозволу з будівлі Гостинного двору прибрали біле облицювання, підготувавши його до "реконструкції". Згодом стало відомо, що у приміщеннях Гостинного двору хочуть облаштувати черговий торгово-офісний центр з гостьовою стоянкою. А для цих цілей історичну будівлю потрібно було істотно видозмінити: зменшити внутрішній двір і поглибити його на один поверх, надбудувати мансарду, знищити тераси першого поверху, щоб розмістити там магазини, а також ліквідувати внутрішні аркові галереї. У фіналі — покрити будівлю склом.

Гостинний двір

Реставрація Гостинного двору так і не була завершена (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

Киянам та столичним активістам незабаром стало зрозуміло, що Київ може втратити ще одну цікаву будівлю, незважаючи на суперечки про її "історичність". Гостинний двір як торговий комплекс на Контрактовій площі був побудований в 1809 році. Однак з тих пір будівля кілька разів частково реконструювалося і перебудовувалася. А в 1980-1982 рр. будівлю Гостиного двору було знесено з фундаментом і заново відбудовано до свого початкового проектного виду.

Гостинний двір у Києві

Сьогодні будівля Гостинного двору бажає кращого (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

Що стосується сучасної історії Гостинного двору, то тут все було як і раніше складно. У кінці 2012-го, незважаючи на тиск громадськості, КМДА відмовилася скасувати своє рішення про передачу "Укрреставрації" земельної ділянки під реконструкцію Гостинного двору. Приватне підприємство погодилося лише після реконструкції виділити в новому торгово-офісному центрі місце під арт-майстерні.

Активісти не думали відступати, влаштувавши постійне чергування біля будівлі історичного об'єкта столиці.

У лютому 2013 року на даху будівлі сталася пожежа, що охопила площу в 200 кв. м. Тоді ж деякі столичні чиновники та активісти припустили, що це був навмисний підпал з метою прискорення скандальної реконструкції. Як результат, з будівлі остаточно виселили інститут реставрації та архітектурно-будівельну бібліотеку імені Заболотного. Справа залишилася "за малим" — в кінці лютого 2013-го "Беркут" жорстко розігнав активістів, деяких незаконно затримали.

Столичний Гостинний двір

Гостинний двір в Києві (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

Лише в липні 2014-го, після Революції Гідності, Київрада скасував землевідведення під реконструкцію Гостинного двору. У жовтні 2015 року постанова Кабміну про виключення будівлі Гостинного двору зі списку охоронюваних пам'яток архітектури визнали незаконним і недійсним.

17 грудня 2015 Фонд державного майна України достроково розірвав договір оренди з "Укрреставрацією". Згідно з актом обстеження будівлі Гостинного двору, було встановлено, що ніяких будівельних робіт на орендованому об'єкті не проводилося. В акті зафіксовано відсутність настилу даху, вікон та дверей будівлі, зовнішнього і внутрішнього оздоблення будівлі, а також часткове підтоплення підвальних приміщень.

21 січня 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд повернув Гостинному двору статус пам'ятки національного значення.

28 лютого 2018 Прокуратура Києва нарешті домоглася повернення будівлі Гостинного двору у державну власність.

"Після ряду судів з поверненню Гостинному двору статуту пам'ятки архітектури місцевого значення, залишився один момент – розірвання договору оренди. Звернулися тоді до І. Луценко як депутата ВРУ. І написали разом звернення до Регіонального відділення фонду держмайна по Києву, щоб вони як сторона договору звернулися до Господарського суду про розірвання договору оренди по Гостинному двору. Тому що орендар не виконував свої зобов'язання. Наприклад, були підписані певні документи про консервацію Гостинного двору, чого не було виконано. До того ж, не дотримувалися охоронні зобов'язання… Врешті договір оренди було розірвано. Після цього Гостинний двір було повернуто в державну власність. КМДА зрозуміла, що це дуже цікавий об'єкт, і прийняла рішення про звернення до Кабмінту, щоб Гостинний двір було передано з державної у комунальну власність", — розповідає голова ГО "Андріївсько-Пейзажна ініціатива" Марина Соловйова, яка свого часу активно боролася за повернення Гостинного двору громаді Києва.

Питання статусу Гостинного двору залишається відкритим

Гостинний двір з висоти

З висоти добре видно, що Гостинний двір практично позбувся даху (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

На сьогоднішній день будівлю Гостинного двору все ще не передано у державну власність! З цієї причини багатостраждальний Гостинний двір також не може бути переданий і в комунальну власність Києва. Про це STYLER стало відомо з відповіді Фонду державного майна України на відповідний запит.

Так, після рішення Київського апеляційного господарського суду, будівля Гостинного двору повинна була перейти Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Києву (далі — Фонд держмайна).

Зі свого боку, Фонд у квітні 2018-го подав заяву в Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київради на державну реєстрацію прав власності на об'єкт "Гостинний двір". Трохи пізніше Фонд отримав відмову! Так як згідно з українським законодавством, державна реєстрація прав проводиться тільки після технічної інвентаризації об'єкта.

У червні цього року Фонд держмайна звернувся з відповідним проханням до КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації", яке повинно було виготовити технічну документацію і надати інформацію про стан будівлі Гостинного двору, а також його фактичну площу (що особливо важливо).

Однак, КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації" так і не виконало в повному обсязі взяті на себе зобов'язання. Як результат, ні технічної інвентаризації, ні паспортизації будівлі Гостинного двору здійснено не було!

Комунальне підприємство лише повідомило, що не може виготовити технічну документацію. Але пропонує виготовити документацію за наявними матеріалами технічної інвентаризації, тобто за даними інвентаризаційної справи від листопада 2006 року. Більш того, "Київське міське бюро технічної інвентаризації" навіть не може надати довідку про стан будівлі Гостинного двору, і його фактичний знос.

У той же час Подільське регіональне відділення юстиції змушене перенести на невизначений строк рішення про примусове виконання наказу Господарського суду Києва щодо зобов'язання "Укрреставрації" повернути Фонду держмайна будівлю Гостинного двору. Причина перенесення все та ж — невідома фактична площа та стан будівлі пам'ятки архітектури.

стан Гостиного двору в Києві

Фото: РБК-Україна/ Віталій Носач

Тут столичний активіст і юрист Клим Братківський звертає увагу на важливу деталь — площа будівлі Гостинного двору, внесена в документи ще в 1994 році.

Справа в тому, що 28 лютого 2018 року Київський апеляційний господарський суд постановив розірвати договір оренди з "Укрреставрацією" №149 від 18.03.1994 в частині будівлі "Гостинний двір" загальною площею 9433 кв. м, і зобов'язати приватну компанію повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву зазначену будівлю.

Клим Братківський пояснює, якби в постанові суду не була вказана площа Гостинного двору, яку необхідно повернути в держвласність, то проблем з передачею не виникло б.

"У постанові суду є чітка цифра — 9433 кв. м... Неозброєним оком ми можемо спостерігати нинішній стан будівлі Гостинного двору: практично відсутній дах, в деяких місцях вона зруйнована. Безумовно, у бюро технічної інвентаризації виникає проблема з інвентаризацією цього об'єкта. Проблема з вимірюванням реальної на сьогоднішній день площі Гостинного двору. Адже якщо виявиться, що вона стала меншою, то "Укрреставрації" доведеться відшкодовувати завдані пам'ятникові архітектури матеріальний збиток", — розповідає юрист.

"При цьому зверніть увагу, що саме пропонує "Київське міське бюро технічної інвентаризації" — виготовити документацію за вже наявними матеріалами технічної інвентаризації! Тобто за даними інвентаризаційної справи від 27.11.2006. Можемо здогадатися, що в цій справі площа Гостинного двору чітко становить 9433 кв. м. І якщо Фонд держмайна піде на ці умови, то фактично погодитися, що з будівлею Гостинного двору начебто "нічого поганого не сталося" (за роки його безгосподарності, пережитої пожежі і постійних підтоплень). А це вже буде елементарна безвідповідальність", — пояснює юрист Клим Братківський.

Гостинний двір

Фото: РБК-Україна/ Віталій Носач

А серпні 2018 року Фонд держмайна змушений був направити в Подільський районний відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції листа з проханням знайти іншого експерта, який міг би провести технічну інвентаризацію та паспортизацію будівлі Гостинного двору

Тому на даний момент Гостинний двір у Києві фактично не має власника і перебуває в "підвішеному стані".

"Як відомо, лише після реєстрації права власності за державою в особі Фонду державного майна України на будівлю — пам'ятник архітектури "Гостинний двір", можливе здійснення передачі територіальній громаді Києва", — йдеться у відповіді Фонду держмайна.

Нічийна пам'ятка: чому Гостинний двір все ще не перейшов у держвласність і хто в цьому виненНічийна пам'ятка: чому Гостинний двір все ще не перейшов у держвласність і хто в цьому винен

Відповідь КМДА щодо статусу будівлі Гостинного двору

У Департаменті культури КМДА цю інформацію підтвердили і запевнили: Київрада вже давно готова прийняти під свою "опіку" будівлі Гостинного двору.

Проте на сьогоднішній день КМДА нічого не можуть вдіяти. Тим більше, виділяти кошти на реконструкцію аварійної будівлі.

Світле майбутнє Гостинного двору

Нічийна пам'ятка: чому Гостинний двір все ще не перейшов у держвласність і хто в цьому винен

У будівлі Гостинного двору обіцяють облаштувати громадський простір (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)

На даний момент Регіональне відділення фонду держмайна по Києву все ще намагається вирішити проблему з технічною інвентаризацією Гостинного двору. Залишається лише сподівається, що це питання вирішиться до настання холодів, так як будівля пам'ятника вже зараз знаходиться в критичному стані.

Що стосується майбутнього Гостинного двору, то активісти нагадують: Київрада погодилася облаштувати в історичній будівлі громадський простір. Можливо, в галереях Гостинного двору з'явиться новий музей історії Києва — тут можна буде виставляти археологічні знахідки, які сьогодні знаходяться в підвальних фондах і архівах.

"Сьогодні в Київраді є такі плани. Це має бути суспільний простір, музей історії Києва. Можу сказати, що в сховищах знаходиться дуже багато артефактів, археологічних знахідок, які, на жаль, приховані від громадськості. Ці цінні речі не виставляються в музеях взагалі. І в Києві має з'явитися такий простір, де можна було б побачити ці речі. Я спілкувалася з керівництвом КМДА і вони запевняють, що є гроші, бажання, концепція подібного музею. І як тільки Гостинний двір буде переданий Києву, одразу ж почнуться ремонтні роботи і т. д.

Можливо також, що це буде якась картинна галерея або ще щось. У будь-якому випадку це повинен бути доступний кожному громадський простір, а не бутіковий комплекс, який намагалися побудувати в часи Януковича", — каже активістка Марина Соловйова.

Найбагатші нардепи України