ua en ru

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра Фото: "Мост-сіті"

Як комплекс будівель на Катеринославському бульварі став унікальним

Квартали з сучасною забудовою в центрі Дніпра – те, що з гордістю показують гостям колись закритого промислового міста. Для іноземних туристів та офіційних делегацій тут навіть є спеціальний маршрут: від Катеринославського бульвару до "Менорі" через "Міст-сіті". Більшість тутешніх будинків, за які "не соромно", спроектовані архітектором Олександром Дольником, а побудовані компанією Alef Estate Вадима Єрмолаєва. Людина, багато в чому визначив те, як виглядає центр Дніпра сьогодні, не дає інтерв'ю і уникає будь-якої публічності. При цьому, через майже два десятиліття з моменту входу в девелопмент, 49-річний Єрмолаєв, схоже, не втратив інтерес до цього бізнесу – він не тільки захоплений новими проектами, але і контролює кожну дрібницю на вже діючих об'єктах.

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра

Фото: На момент відкриття "Міст-сіті" був найбільшим ТРЦ в Україні

Вадим Єрмолаєв зробив стан в 1990-ті на торгівлю алкоголем, побутовою хімією і товарами широкого вжитку. До початку 2000-х він пройшов шлях з імпортерів-продавців в промисловці – володів кількома великими виробництвами і виноробним заводом, паралельно інвестуючи в побічні бізнеси. У розмові з Forbes один з колишніх бізнес-партнерів Єрмолаєва називає його природженим маркетологом, який добре бачить можливості на ринку і без зволікання їх використовує. Тим не менш, тоді, на початку 2000-х, новина про те, що компанія Alef має намір зайнятися будівництвом комерційної нерухомості, стала для всіх несподіванкою. Більше того – в успіх Єрмолаєва на новому для нього, складному і витратному терені, практично ніхто в місті не вірив.

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра

Фото: "Мост-сіті" запустив процес формування міської культури в Дніпрі

Щоб зрозуміти, як функціонує будівельний бізнес, відпрацювати технологію, зібрати команду і вибрати підрядників, побудували 2 невеликих комерційних будівлі на пр. Карла Маркса та вул. Пушкіна.

"Це була розминка перед по-справжньому великими проектами. Побудували 2 об'єкта, потім їх продали. Але на них ми всі багато чому навчалися, і в першу чергу – Єрмолаєв. У нього немає профільної освіти, але за ці роки його зростання, як інженера-будівельника – просто колосальний. На перших об'єктах він приїжджав на будівництво у вихідні, вивчав креслення, намагався щось зрозуміти. Через пару років вже розбирався в кресленнях досконально, бачив всі помилки і міг дати фору у цьому будь-начальникові будівельного ділянки. Чистий самородок", - розповідає Олександр Сирота, генеральний менеджер Alef Estate, який працює в компанії з моменту заснування.

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра

Фото: Катеринославський бульвар став "місцем сили" для дніпропетровців

На кожному об'єкті, крім земельних питань та погоджень на будівництво, включався і людський фактор – мешканці ветхих приватних будинків і власники гаражів, розташованих на місці майбутнього будівництва. Більшість погоджувалася отримати компенсацію і переселитися, але всякий раз знаходилися ті, хто вступав запеклу боротьбу з забудовником. У найважчих випадках свій талант переговорщика з "бунтівниками" включав Єрмолаєв.

"У будь переговорній ситуації він воліє принцип win-win, коли обидві сторони залишаються задоволеними результатом. При цьому не дає задню, і, якщо є мета – в 99% випадків він її досягне", - говорить про девелопера один з учасників ринку.

Як бізнесмен вплинув на архітектуру Дніпра

Фото: "Каскад-плаза" - один з головних проектів архітектора Олександра Дольника

Істинний масштаб будівельних амбіцій Вадима Єрмолаєва став зрозумілий тільки в 2004 році, коли в експлуатацію було введено "Новий центр" – перший великий ТРЦ для Дніпропетровська і перший досвід квартальної забудови для Alef Estate. Великий, по тим часам інноваційний торговий центр змінив і прилеглі квартали, – вони поступово почали облагороджуватися – і транспортні потоки. Але подальші задуми девелопера були ще грандіозніше.

"Ще до початку будівництва "Нового центру" Єрмолаєв розумів, як повинен виглядати весь цей квартал – з'їзд з Нового мосту, вулиці Глінки та Харківська. Його не цікавила точкова забудова, він мислив цілими мікрорайонами. Деталями проект обростав вже по ходу справи, але загальне бачення сформувалося вже на початку 2000-х. При цьому всі, кому ми розповідали про свої плани, запевняли, що у нас нічого не вийде і ніякої торгівлі там не буде", - згадує Олександр Сирота.

altalt

Фото: Сьогодні там, де було болото і просідали грунти – затишна пішохідна зона

Треба розуміти: в описуваному районі до приходу "Алефа" не було не те що торгівлі – життя. "Наливайки", чебуречні, публічні будинки і комуналки в одно-двоповерхових будівлях барачного типу з вибитими шибками – в самому серці міста-мільйонника. Перш ніж приступати до будівництва, довелося відселити з нетрів 320 сімей, розчистити ділянку від ветхих будинків і створити нову транспортну розв'язку на з'їзді з Нового мосту.

У 2006 році в цьому місці виріс "Міст-сіті", найбільший торгово-розважальний центр в країні на момент здачі в експлуатацію. Єрмолаєв, живить слабкість до гарних дат, вирішив приурочити відкриття до Дня міста, який у Дніпрі відзначають на початку вересня. За задумом, "Міст-сіті" повинен був стати подарунком місту на 230-річчя. В останні 2 тижні перед святом на об'єкті одночасно працювало 2,5 тисячі чоловік, будівлю було оточене будівельними лісами, а міська влада до останнього не були впевнені, чи включати відкриття комплексу в програму Дня міста. Однак у призначений день мер міста перерізав червону стрічку – і центр Дніпра змінився назавжди. У короткі терміни "Міст-сіті" став справжнім місцем сили у промисловому мегаполісі, де до цього, по суті, не існувало ніяких громадських просторів. ТРЦ отримав Держпремію в галузі архітектури, безліч ритейлерських нагород, визнавався кращим в різних номінаціях, але найголовніше – він запустив процес формування міської культури в Дніпрі.

"Міст-сіті" дуже швидко і органічно став головною локацією для покупок, відпочинку і ділових зустрічей. Як-то за замовчуванням стало природним проводити там час. Комплексу трохи більше 10 років, але здається, що він був тут завжди – у величезної кількості городян з ним пов'язані важливі етапи в житті. Мій приклад взагалі хрестоматійний: в студентські роки я тусувався тут з друзями, зустрічався з дівчатами, а зараз орендую площа під свій магазин", - розповідає дніпровський підприємець Григорій Павлов.

alt

Фото: Бізнесмен Вадим Єрмолаєв

Сам Вадим Єрмолаєв, за його словами, при проектуванні ТРЦ керувався простий, але чіткої амбіцією. "Я живу в цьому місті. Мої діти живуть у цьому місті. Я хочу, щоб це був красивий місто".

Навпроти "Міст-сіті" через рік зросла 14-поверхова "Призма". Перший поверх бізнес-центру – прибутковий будинок кінця XIX століття. Ідея не зносити будівлю, не представляє особливої історичної цінності, а оновити фасад і вбудувати його в сучасну конструкцію зі скла і бетону, прийшла Єрмолаєву під час прогулянки з архітектором Олександром Дольником. Мабуть, найвідоміший архітектор Дніпра, Дольник переосмислював сучасну європейську архітектуру і створював оригінальні українські проекти. Разом з ще впливовим тутешнім архітектором Ігорем Задоей він відповідальний за проектування найуспішніших об'єктів Alef Estate.

"Стиль Дольника вирізнявся здоровим прагматизмом, чіткістю і строгістю. Задоя – відмінний экстерьерщик і інтер'єрник, вміє зробити по-справжньому красиво. Так що ідеї Єрмолаєва лягали на благодатний грунт. Незважаючи на те, що інвестор іноді сперечався з архітекторами до хрипоти, в результаті цих суперечок і боротьби протилежностей народжувалися унікальні об'єкти", - говорить Олександр Сирота.

Катеринославський бульвар і навколишній його комплекс будівель – дійсно унікальні. До Єрмолаєва тут взагалі не думали нічого будувати – забудовників відлякували нестабільна грунт, магістральний колектор зливової під землею та близькість до будівель, що представляють історичну цінність. Кілька гектарів землі в самому центрі міста десятиліттями буквально стояли в руїнах.

"Єрмолаєв любить складні, нездійсненні завдання. Мабуть, саме вони будять у ньому азарт. Він дуже суворий керівник - вибуховий, запальний. Але з ним дуже цікаво, адже всі витрачені нерви компенсуються драйвом і відчуттям, що ти добився результату, який здавався неможливим", - пригадує один із колишніх співробітників Alef Estate.

Сьогодні там, де було болото і просідали грунти – затишна пішохідна зона, оточена суворим бізнес-центром "Босфор" та футуристичним ТРЦ "Каскад-плаза", який ніби обрамляє підйом на один з катеринославських пагорбів. Кажуть, у вихідні дні тут запросто можна зустріти прогулюється Вадима Єрмолаєва.

Мільйонер, контролює понад 30 різних напрямків бізнесу, улюбленим вважає саме будівельний. І досі ретельно вникає в найдрібніші деталі.

"Із зарубіжних поїздок він привозить сотні знімків, і це не фотографії пам'яток. Інтер'єри, вузли, комунікації в готелях і торгових центрах – Єрмолаєва цікавить все! Він досконалий перфекціоніст і від своєї команди вимагає того ж. Але якщо заряджаєшся його шаленою енергією, то без цього вже не можеш", - каже Сирота.

Кілька років тому на власному ювілеї Вадим Єрмолаєв сказав про будівельному бізнесі так: "Це справа, яка втілює всі мої ідеї і фантазії – в реальне життя".

Враховуючи, що за неповних два десятки років ідеї та фантазії бізнесмена по-справжньому змінили архітектурне обличчя його рідного міста через Дніпро можна тільки порадіти.