Чорнобиль: як це було
Про причини і наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, а також свідчення очевидців, і що відбувається в зоні відчуження сьогодні, - в матеріалі Styler
26 квітня в Україні відзначають 31-ту річницю з дня трагедії в Чорнобилі. Читайте на Styler про аварію на АЕС в Чорнобилі - причини, наслідки, фото, відео.
Початок розслідування вибуху на Чорнобильській АЕС
Є як мінімум дві версії трактування аварії, що відбулася в Чорнобилі, які можна віднести до офіційних. За однією з них, винуватцями події став оперативний персонал і керівництво самої станції. З ймовірністю того, що саме порушення правил безпеки співробітниками Чорнобильської атомної електростанції привело до вибуху 4-го енергоблоку, погодилося також і Міжнародне агентство з атомної енергії, яке розпочало своє власне розслідування аварії в Чорнобилі і її причин.
Спочатку розглядалися такі варіанти причин трагедії на ЧАЕС:
- Грубі порушення правил експлуатації реактора з метою доведення до кінця "експерименту";
- Відключення вручну систем безпеки, які могла уберегти перехід реактора в небезпечний режим;
- Несвоєчасне оповіщення керівництвом ЧАЕС мирного населення, що призвело до збільшення масштабів трагедії.
Відео: Катастрофа на ЧАЕС і рідкісні кадри вибуху з наслідками трагедії (YouTube/K.i.V.-TV)
Сучасне трактування причин трагедії на ЧАЕС
На сьогоднішній день, після повторно проведеного в 1991 році розслідування і звітів в 1993 році INSAG-7 (Міжнародна консультативна група з ядерної безпеки), розглядається такий ряд причин вибуху:
- Початковий проект реактора не відповідав нормам безпеки і мав небезпечні особливості в конструкції;
- Неякісний регламент по експлуатації, особливо в розділі безпеки;
- Неможливість сполучення між персоналом по особливостям техніки безпеки, персонал був недостатньо кваліфікований в цій сфері;
- Порушення існуючих інструкцій і халатне ставлення до систем запобігання з боку персоналу в ході проведення випробувань.
Фото: Зруйнований 4-й енергоблок ЧАЕС (chnpp.gov.ua)
Із звіту INSAG-7 стає ясно, що аварія в Чорнобилі сталася через комплекс проблем, а не з якоїсь певної причини. Але в підсумку, вибух стався через події, які в звіті описані так: "Достовірно невідомо, з чого почався стрибок потужності, що призвів до руйнування реактора Чорнобильської АЕС. Певна позитивна реактивність, мабуть, була внесена в результаті зростання паровмісту при падінні витрат теплоносія. Внесення додаткової позитивної реактивності в результаті занурення повністю виведених стрижнів СУЗ в ході випробувань стало, ймовірно, вирішальним фактором, який призвів до аварії".
Наслідки аварії в Чорнобилі
У ніч вибуху 4 енергоблоку на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 загинув один чоловік - Валерій Ходемчук. Вранці того ж дня від помер другий - Володимир Шашенок. Але наслідки аварії на ЧАЕС отримали набагато більший масштаб. Через променеву хворобу постраждали 134 співробітника і рятувальника, які брали участь в гасінні пожежі на 4 енергоблоці, 28 з них померли протягом місяця.
Фото: Після аварії відмивали дороги і будинки (chnpp.gov.ua)
Протягом наступних 15 років від опромінення після аварії в Чорнобилі загинуло від 60 до 80 осіб. 134 людини перенесли променеву хворобу. І це тільки офіційні дані. Близько 115 тисяч жителів з 30-кілометрової зони були евакуйовані з Чорнобиля.
Величезні території Чорнобильської зони були заражені радіацією і в них людина не зможе жити ще десятки тисяч років. Хоча за останніми даними Державного агентства з управління зоною відчуження, люди матимуть можливість повернутися на менш забруднену територію в зоні відчуження вже через 30-60 років, але майже половина території буде небезпечною для життя ще 24 тисяч років.
Фото: Колесо огляду в прип'ятському парку атракціонів, яке так і не запрацювало (РБК-Україна)
Свідчення очевидців
Через кілька десятиліть після аварії в Чорнобилі, очевидці й досі з жахом згадують спокій влади після аварії і те, як неспішно люди евакуювалися із зони зараження.
Відео: Документальний фільм "Лазуровий пил" з розповіддю свідків трагедії в Чорнобилі (YouTube / Канал Україна)
"Вночі розбудили нас представники цивільної оборони. Попередили, що треба по можливості вживати йодну настоянку або таблетку. Але до того моменту йод виявився практично недоступним, його розібрали в аптеках. Єдине, що вдалося, так це випросити ліки для дитини" - згадує одна з тих жінок, хто був в Прип'яті під час вибуху на ЧАЕС.
"Буквально на другий день після аварії нас попередили: можна потихеньку речі свої збирати і готуватися до від'їзду з міста. Хоча мова йшла, як нам сказали, про евакуацію всього на кілька днів. Взяли документи, трохи продуктів, щось з одягу, благо погода була теплою. У той же час, ввечері напередодні ми всі бачили, як легкові і вантажні машини, мотоцикли виїжджали з міста. Тим не менш, це вдавалося зробити небагатьом. Всі дороги з Прип'яті були перекриті. Це пояснювали тим, що масовий від'їзд міг спровокувати паніку ", - розповідає Любов, яка на момент аварії на Чорнобильській АЕС з сім'єю проживала в Прип'яті.
Чорнобиль сьогодні
У 2016 році, до 30-ї річниці від дня аварії, 4-й енергоблок був накритий новою аркою. Об'єкт "Укриття-2" будувався з 2007 року, він став найбільшою рухомою наземною конструкцією. Висота споруди - 110 метрів, ширина - 257 метрів, довжина - 165 метрів. 29 листопада 2016 року арка була насунута на 4-й реактор ЧАЕС, планована здача об'єкта в експлуатацію - листопад 2017 року.
Відео: Об'єкт "Укриття-2" (YouTube/Міністерство екології)
В останні роки природа в зоні відчуження активно відновлюється, з'являються рідкісні види рослин і тварин, наприклад, рисі, орлан-білохвіст, чорні лелеки. У 2016 році Президент України підписав указ про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а 31 березня 2017 року заповідник був зареєстрований. Крім цього, в межах 10-кілометрової зони навколо станції планується установка сонячних електростанцій і створення промислової зони, де буде проводитися утилізація радіоактивних відходів.