ua en ru

День прапора: історія української символіки

День прапора: історія української символіки Фото: День державного прапора України

Сьогодні українці відзначають день одного з головних символів державності, став символом мужності і боротьби за свободу країни

У вівторок, 23 серпня, в Україні відзначається День Державного прапора, святкування якого встановлено указом президента Леоніда Кучми від 23 серпня 2004 року. Що означають кольори українського прапора та яка історія державної символіки, читайте в матеріалі Styler.

Згідно з указом про відзначення, щороку 23 серпня о 9:00 в усіх містах України проводиться офіційна церемонія підняття Державного прапора України.

Що означають кольори українського прапора?

Синій колір символізує чисте небо, а жовтий - символ праці - колір хлібного поля.

До речі, таке поєднання кольорів використовували і козаки. Ще в XVIII столітті запорожці робили прапори на блакитному полотнищі, де жовтою фарбою зображувалися зірки, хрест та інші символи.

Что означают цвета украинского флага

Фото: Кольори українського прапора (0532.ua)

Історія українського прапора

Найдавніші українські прапори мали трикутну форму. Так, ще в часи Київської Русі найпоширенішим був червоний прапор з тризубом. Пізніше на українських прапорах почали з'являтися синій і жовтий кольори: в XIX столітті вони були зображені на прапорі Галицько-Волинського князівства.

Пізніше синій прапор з жовтими елементами стало тлом для прапора Війська Запорізького.

Герб славного Войска Запорожского

Фото: Герб славного Війська Запорізького, Петроград, 1917 Автор: А. Литвиненко.

У 1920-х роках, під час Української революції, синьо-жовте полотнище було державним прапором Української Народної Республіки, яку очолював Петро Скоропадський.

Першим документом, який визначив розташування кольорів на українському прапорі, став законодавчий акт від 27 січня 1918 року. Тоді Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила тимчасовий закон про флот УНР, в якому говорилося: "Прапором української військової фльоти є полотнище в двох – блакитному і жовтому кольорах. В кряжі блакитного кольору історичний золотий тризубець з білим внутрішнім полем в ньому".

Плакат, Киев, 1917.

Фото: плакат, Київ, 1917.

День затвердження державного прапора України

На державному рівні День українського прапора став святом у 2004 році, завдяки указу президента України Леоніда Кучми. У 2009 році президент Віктор Ющенко вніс зміни до цього указу, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Також відомо, що раніше День прапора святкувався тільки в Києві на місцевому рівні.

Київ відзначав свято 24 липня. Саме цього дня 26 років тому синьо-жовтий прапор було піднято над Київською міською адміністрацією.

День прапора України-2016

23 серпня, в 9:00 президент України Петро Порошенко візьме участь у церемонії урочистого підняття державного прапора на Софійській площі в Києві. Подія приурочена Дню прапора України - 2016.

У себе на сторінці в Facebook Президент України Петро Порошенко привітав українців з Днем державного прапора.

"Синьо-жовті кольори і шеврони стали символом мужності наших захисників! З Днем Державного Прапора!", - написав Порошенко.

Синьо-жовті кольори та шеврони стали символом мужності наших захисників! З Днем Державного Прапора!

Опубліковано Петром Порошенком 22 серпня 2016 р.

Зазначимо, що сьогодні в Києві на День прапора України заплановані виступи музикантів, проведення виставок, різні розважальні заходи на Хрещатику та інші цікаві заходи.