ua en ru

День Соборності України 2017: історія свята

День Соборності України 2017: історія свята Фото: Живий ланцюг Соборності (РБК-Україна)

День Соборності України відзначається щорічно з 1999 року. Це свято приурочене об'єднанню УНР і ЗУНР, яке відбулося 22 січня 1919 року. Детальніше про історію і заходи на День соборності України 2017 матеріалі Styler.

День Соборності України - свято народної єдності, що відзначається в пам'ять про події, які об'єднали українців східної і західної частини країни в далекому 1919 році. День Соборності, як ніколи, актуальний і в наші дні. В програмі святкових заходів відбудеться вшанування не тільки активістів УНР і ЗУНР, а й сучасних героїв, учасників Революції Гідності, воїнів АТО, які віддали життя за єдність України.

Історія Дня Соборності

Об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки було проголошено 22 січня 1919 і скріплене "Актом Злуки". Цій події передували переговори представників республік і укладання попереднього договору про наміри до об'єднання.

У листопаді 1918 року делегація з ЗУНР прибула в Київ до гетьмана Скоропадського в надії отримати допомогу в боротьбі з поляками. Однак на той час місто було вже оточене військами Директорії УНР, тому представники Західно-Української Народної Республіки попрямували до Фастова на зустріч з членами Директорії. 1 грудня 1918 року Л. Цегельський і Д. Левицький (від ЗУНР) і В. Винниченко, С. Петлюра, А. Андрієвський, Ф. Швець та А. Макаренко (від УНР) на залізничній станції Фастова підписали попередній договір про намір об'єднання двох держав.

Музей-вагон в ФастовіФото: Музей-вагон в Фастові (flickr.com/Кристина Ег)

А 22 січня 1919 року на Софійській площі Києва відбулося урочисте віче, на якому був проголошений "Акт злуки" УНР і ЗУНР. Представник ЗУНР Лонгин Цегельський передав грамоту Національної ради ЗУНР "Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною" голові Директорії УНР Володимиру Винниченку. У відповідності з даним документом ЗУНР отримала право повної автономії і назву Західної області Української Народної Республіки. Відбулося об'єднання військових сил двох держав, громадяни яких отримали гарантії демократичних прав і свобод.

Однак, після приходу до влади більшовиків керівники ЗУНР і УНР продовжували відстоювати в першу чергу свої регіональні інтереси. Як результат, в квітні 1920 року главою Директорії УНР Симоном Петлюрою був підписаний "Варшавський договір", за яким ряд західних територій України відійшли до Польщі.

Незважаючи на це, "Акт злуки" став символом народної єдності, проявом волі до етнічного і територіального об'єднання, кроком, який вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.

Проголошення "Акту злуки" на Софійській площі Києва Фото: Проголошення "Акту злуки" на Софійській площі Києва (facebook.com/ukraina.soborna)

День Соборності України: вихідний чи ні

Статус державного свята в незалежній Україні День Соборності отримав в 1999 році після підписання відповідного указу президентом Леонідом Кучмою. Неробочим цей день не є, але в 2017 році свято припадає на неділю - вихідний для більшості українців.

Святкування Дня СоборностіФото: Святкування Дня Соборності (facebook.com/kievtypical)

День Соборності України 2017: заходи

Щороку 22 січня по всій території України проходять різні акції і торжества, присвячені Дню Соборності. Наймасовішою стала акція 1990 року, коли був організований перший "Живий ланцюг Соборності", що об'єднав жителів України. Взявшись за руки, люди створили безперервний ланцюг від Львова до Києва. За підрахунками, в прагненні до відродження незалежної України в акції взяло участь від 1 млн. до 3 млн. осіб.

Відео: Акція "Живий ланцюг" на День Соборності (YouTube/Yarlyk)

"Живий ланцюг Соборності" також збере українців і в 2017 році. Дана акція проходить на мосту Патона вже 10 років поспіль. 22 січня тут зберуться учасники, щоб об'єднати два береги Дніпра. Подібні флешмоби проходять і в інших містах України. Наприклад, жителі Запоріжжя організовують "Живий ланцюг" на дамбі ДніпроГЕС, також об'єднуючи берега Дніпра.

22 січня 2017 року Києві представники державних і місцевих органів влади візьмуть участь у традиційному покладанні квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському.

Урочистий мітинг відбудеться 22 січня в Фастові у музею-вагона Злуки УНР і ЗУНР.

На Хрещатику в День Соборності пройде акція "Об'єднаємо Україну", організована Державною казначейською службою. Найбільший жовто-блакитний прапор, довжина якого складає 1 км, зшитий вручну казначеями з різних регіонів країни. Для його розгортання залучать близько 700 осіб. Дана акція буде внесена до Книги рекордів України. Початок заходу 22 січня в 11:00.