ua en ru

День бабака: як голлівудський фільм зробив свято трендом

День бабака: як голлівудський фільм зробив свято трендом Фото: Бабак 2 лютого пророкує прихід весни (pixabay.com/MrsBrown)

День бабака щорічно відзначається 2 лютого. Про те, як це традиційне американське свято стало популярним у всьому світі, - в матеріалі Styler

День бабака в Україні відзначається не так давно, а в США і Канаді цьому святу вже більше сотні років. Пробудження тваринки на початку лютого і прогнозу від неї про настання весни чекали з нетерпінням сотні американців ще в ХVIII столітті, влаштовували масові гуляння і веселі фестивалі. Чому День бабака тепер із задоволенням відзначають у всьому світі, розповість Styler.

Фільм, після якого всі дізналися про День бабака

Світова популярність до свята прийшла після виходу в 1993 році фільму "День бабака". За сюжетом головний герой Філ Коннорс, якого зіграв Білл Мюррей, щорічно змушений приїжджати на фестиваль в американське містечко Панксатоні на фестиваль на честь бабака Філа, щоб зробити репортаж для телепрограми. В черговий раз він 2 лютого вирушає в Панксатоні та потрапляє у петлю часу.

Увечері він не може виїхати з міста через завірюху і залишається ночувати в готелі, а прокинувшись наступного дня виявляє, що знову 2 лютого. Він змушений переживати День бабака знову і знову.

Відео: Трейлер фильму "День бабака" (YouTube/Что посмотреть)

Зрозумівши, що завтра не настає, Філ вирішує добре повеселитися, їсти багато солодощів, намагається спокусити колегу Риту і грабує банк, не боячись покарання. Зневірившись, він навіть збирається покінчити життя самогубством, але знову на наступний ранок вкотре прокидається в готелі, під радіобудильник з мелодією "I Got You Babe".

Вирватися з петлі часу Філу вдається тільки після того, як він починає робити добрі справи для міста, Рита звертає на нього увагу, вони проводять ніч разом, і тільки після цього нарешті настає завтра.

Ця добра комедія завоювала любов глядачів по всьому світу, отримала премію BAFTA за "Кращий оригінальний сценарій", увійшла до списку 500 кращих фільмів за версією Empire і принесла велику популярність американському святу.

Щорічно в День бабака, на телеекранах вже традиційно показують однойменний фільм, а деякі канали транслюють "День бабака" впродовж цілого дня 2 лютого. Незважаючи на те, що 2018 році комедія відзначає свій 25-ти річний ювілей, вона залишається дуже популярною.

Як святкують День бабака

Свято має дуже глибоке коріння. Насправді, відзначати його почали не в Америці, а в Стародавньому Римі. Але тільки в ті часи погоду передбачали за поведінкою їжака. Через роки традиція поширилася в країни Європи, де на початку лютого будили борсука, в деяких країнах дивилися за поведінкою ведмедів.

Бабаків вважають провісниками погодиФото: Бабаків вважають провісниками погоди (pixabay.com/rottonara)

У ХVIII столітті переселенці з Німеччини привезли традицію до Північної Америки. Оскільки їжаки і борсуки в тих краях не водилися, метеорологом став бабак.

З 1887 року в Пенсільванії, саме в тому містечку, куди приїжджає герой Білла Мюррея, проводиться фестиваль. Погоду тут пророкує Панксатонский Філ, який мешкає в Індичій гірці. Щорічно 2 лютого бабака будять і дивляться на його поведінку: якщо день похмурий і бабак не бачить своєї тіні, значить скоро настане весна, а якщо погода сонячна, Філ бачить тінь, лякається і ховається в нірку - в такому випадку варто чекати ще 6 тижнів холодів .

Відомі бабаки-провісники живуть в СШАФото: Відомі бабаки-провісники живуть у США (pixabay.com/Antranias)

Також найвідоміші бабаки-провісники погоди живуть в Онтаріо (Віартонскій Віллі) і в Нью-Йоркському зоопарку (Чак). На їх честь щорічно влаштовують веселі фестивалі.

День бабака в Україні

Бабаки-метеорологи з'явилися і в Україні, вони живуть в Харківській області та у Львові.

Тимко II мешкає в селі Гайдари на базі ХНУ ім. Каразіна і пророкує погоду з 2012 року. До нього метеорологом був Тимко I, який пішов на "пенсію" за віком.

У Львові з 2009 року погоду передбачав бабак Міша, а в 2016 році його змінила бабачиха Маруся.

Бабак Тимко з Харкова

Фото: Бабак Тимко з Харкова (facebook.com/topgorod)

Українські бабаки роблять свій прогноз не тільки 2 лютого, але ще і в Стрітення (15 лютого прокидається бабак у Львові), а також 14 березня на свято Євдокії. Бабак в цей день повинен вилізти з норки, просвищати три рази, залізти назад, лягти на інший бік і спати до Благовіщення. Примітно також, що наші бабаки крім погоди пророкують ще й курс валют.