ua en ru

Депортація кримських татар: як це було

Депортація кримських татар: як це було Фото: День пам'яті жертв геноциду кримських татар (info.ua)

На сьогоднішній день актуальною є тема боротьби кримських татар за свої права і свободи на території України. У своєму матеріалі ми розповімо про те, чому вони підлягали виселенню в часи війни.

Сьогодні, 18 травня в Україні вшановують пам'ять загиблих під час депортації кримських татар 1944 року. На календарі цей день позначений як День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

День памяти жертв геноцида крымских татар

Фото: В Україні сьогодні День пам'яті жертв геноциду кримських татар (ua-01.com)

Обґрунтування виселення татар з півострова

Депортація кримських татар – це процес виселення кримськотатарського народу Кримської АРСР, ініційоване та проведене Народним комісаріатом внутрішніх справ СРСР в період з травня 1944 року. Рішенням Державного комітету оборони, кримськотатарський народ з півострова вивезли в Узбекистан і деякі райони Казахстану і Таджикистану. Офіційним приводом для депортації, за заявою державних органів, було звинувачення у колабораціонізмі та участі кримськотатарського народу у Другій Світовій Війні на боці нацистської Німеччини.

Депортация крымских татар

Фото: Кадр з фільму про депортацію кримських татар www.newsru.com)

Після звільнення Криму, 11 травня 1944 року Сталін підписав постанову про депортацію кримських татар з території півострова, звинувативши кримськотатарський народ у зраді Батьківщині , дезертирство з лав Червоної Армії, вступ у нібито сформовані окупантами "добровольчі татарські військові частини" та допомоги нацистським військам в шпигунській і диверсійної діяльності. Підготував проект про депортацію кримських татар член ДКО, комісар внутрішніх справ Л. П. Берія. Операцію з виселення кримськотатарського народу очолили і контролювали народні комісари держбезпеки і внутрішніх справ Б. З. Козлов і В. А. Сєров.

Так само були депортовані і звинувачені в колабораціонізмі і кримські татари, які були демобілізовані з частин Червоної Армії. В період з 1944 по 1946 року з території півострова спецпоселення в райони Казахстану, Узбекистану і Таджикистану було виселено 8995 кримських татар, з них 524 офіцерів і 1392 сержанта. Після 1952 року в регіонах Узбекистану НКВС налічували 6057 кримськотатарських військових.

Більш того, піддали депортації і ту частину кримських татар, які були евакуйовані з півострова ще до початку війни і повернулися на півострів тільки в 1944 році.

Як проходила депортація кримських татар з півострова

Більше 32 тисяч осіб, набраних з військ НКВД, почали операцію по депортації кримських татар рано вранці 18 травня. Всього на збори відводили максимум півгодини, після чого депортованих транспортували до залізничних станцій, звідки ешелони під конвоєм епатували їх у посилання. Очевидці згадують страшні моменти, коли розстрілювали тих, хто чинив опір або не міг пересуватися фізично.

В пам'ять про жахливий період етапування в процесі депортації кримських татар, в цьому році в Пінчук Арт Центрі " відкрили експозицію, засновану на спогадах тих, хто місяці провів у залізничних вагонах по дорозі на заслання. У центрі експозиції знаходиться книга, сторінки якої зроблені із залізничних вагонів, і чаша з морською водою.

Книга из вагоновФото: Книга із залізничних вагонів (pinchukart.com)

Зі спогадів пережили депортацію можна зрозуміти що саме символізують ці предмети. "Про медичному обслуговуванні і мови не могло бути. Люди пили воду з водойм і звідти запасалися про запас. Воду кип'ятити можливості не було. Люди почали хворіти дизентерією, черевним тифом, малярією, коросту, воші долали всіх. Було жарко, постійно мучила спрага. Померлих залишали на роз'їздах, ніхто їх не ховав", - згадують депортируемые.

У телеграмі НКВС на ім'я Сталіна було зазначено, що виселенню піддалося 183 155 осіб.

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу сьогодні

Верховна рада України 12 листопада 2015 року визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу і встановила День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу щорічно на 18 травня.

День памяти жертв геноцида

Фото: День пам'яті жертв геноциду кримських татар (vk.com)

Зазначимо, що після окупації Росією території Кримського півострова в 2014 році, вже через рік діяльність Меджлісу кримськотатарського народу була заборонена, а в 2016 році влада РФ занесли Меджліс в список екстремістських організацій. Відповідно, що і шанувати пам'ять загиблих у геноциді під час депортації кримських татар на території Криму заборонили.

А у фіналі Євробачення 2016 в Стокгольмі кримськотатарська співачка Джамала, яка представляла Україну, виграла конкурс з піснею "1944", в ній вона представила на міжнародній сцені історію депортації кримськотатарського народу.