ua en ru

У Дніпрі дев'ятирічна дитина втратила зір через копчену кільку

У Дніпрі дев'ятирічна дитина втратила зір через копчену кільку Фото: Копчена кілька (Кадр з відео YouTube-каналу Анна Papus)

Паличка ботилинуса може стати причиною серйозних захворювань

Дев'ятирічна дівчинка осліпла після того, як скуштувала копчену кільку під час застілля з дорослими. Про це пише місцева дніпровська газета "Наше місто".

Сім'я поїхала в гості до родичів в Нікопольський район. Дорослі організували застілля в честь приїзду, на якому дитина і покуштувала копчену рибу. Через деякий час дитині стало погано і довелося викликати швидку допомогу. Медики госпіталізували дівчинку в шосту дитячу лікарню.

Проведена діагностика показала, що у дитини один з видів ботулізму. Дорослих ця доля якимось чином минула. Можливо, алкоголь, який приймала вся компанія, нейтралізував паличку ботилинуса, яку виявили у дитини.

"Перші ознаки цього захворювання – нудота, блювання, пронос, але частіше запор, зниження температури, прискорене серцебиття. Трохи пізніше починає тягнути м'язи, двоїтися в очах. З цього моменту рахунок йде на години", - розповіла завідувач підрозділом Дніпровського міського центру лабораторних досліджень Наталія Лебединська.

Є п'ять видів цього захворювання – A, B, C, D, F. Ботулізм вражає центральну нервову систему. Якщо вчасно не ввести противоботулиничну сироватку, через дві-три доби хворий загине від паралічу дихального центру. Але в Дніпрі необхідного препарату не знайшлося і сироватку везли з Києва. На щастя, медики встигли. Життя дитини спасти змогли, але дівчинка втратила зір.

"Так, дівчинку врятували, але у неї пропав зір. Її взялися реабілітувати лікарі обласної клінічної офтальмологічної лікарні. З моменту отруєння минуло вже три місяці, але зір так і не повернувся. Тим не менш лікарі сподіваються на диво — зоровий нерв ще живий", - пояснила лікар з гігієни харчування підрозділу Дніпровського міського центру лабораторних досліджень Лариса Бурякова і розповіла ще про один випадок у Дніпрі.

"В середині жовтня ботулізмом заразився медпрацівник. 45-річний стоматолог сам прийшов до інфекційної лікарні на вул. Канатній і повідомив, що у нього ознаки ботулізму. Чоловік — великий любитель в'яленої риби. Купив на Озерці свіжих плотвичек і засолив їх, не потрошивши. На щастя, нікого не пригощав. Стоматолог як раз лікував пацієнта, коли почало двоїтися в очах, викручувати м'язи рук. Ми забрали з квартири в'ялену рибу і здали на аналіз. Результати показали ботулотоксин типу В. Такий же результат дав і аналіз крові. Чоловіка врятували і вже виписали з лікарні", - розповіла Лариса Бурякова.

Наприкінці жовтня Міжнародний комітет Червоного Хреста в якості гуманітарної допомоги передав Україні 150 доз противоботулинического імуноглобуліну. Цього повинно вистачити на півроку.

Ботулізм часто ховається в домашній консервації. Токсин палички ботулинуса не боїться високих температур – при несприятливих умовах він утворює спори і перечікує важкі часи в захисній оболонці. Щоб така паличка не завелася в домашнії консервації, в маринад потрібно обов'язково додавати оцет – не менше 15 відсотків від обсягу банки.

Консервації та в'яленої риби з ринків краще всього сказати "ні".

Нагадаємо, у Маріуполі вагітна жінка заразилася ботулізмом.