ua en ru

"Елемент політичних спекуляцій": Володимир В'ятрович висловився про святкування 8 березня

"Елемент політичних спекуляцій": Володимир В'ятрович висловився про святкування 8 березня Фото: Володимир В'ятрович (РБК-Україна, Віталій Носач)

Володимир В'ятрович прокоментував, чи варто лишити 8 березня вихідним днем

Святкувати чи ні? Ось вже кілька років поспіль напередодні 8 березня багато українців сперечаються, обговорюючи це питання.

Минулого року широкого суспільного розголосу набуло обговорення, чи варто лишати 8 березня вихідним днем. Голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович залишив у силі пропозицію про відміну вихідного дня у цю дату. При цьому від відзначення 8 березня як дня боротьби за права жінок він не відмовляється.

Styler вирішив дізнатись у Володимира В'ятровича, чи відстоюватиме він пропозицію відміни вихідного дня 8 березня і в подальшому.

"8 березня має відзначатись, але не як "жіноче свято", а як день боротьби за права жінок"

"Раніше ми дуже чітко артикулювали свій намір, щоб зробити цей день робочим. Зараз ми з вами помічаємо, що відзначати 8 березня як свято стали набагато менше людей. І зараз я бачу, що ця ідея все більше поширюється, і поширюється в дуже різних колах. І я переконаний, що дуже швидко ми забудемо про це свято", - сказав Голова Інституту національної пам'яті у коментарі для Styler.

При цьому він вважає, що 8 березня має відзначатись, але не як "жіноче свято", а як день боротьби за права жінок. Адже саме такий сенс мала ця дата раніше.

"Насправді проблема із дотриманням прав жінок в Україні залишається, тому саме такий акцент потрібен нам сьогодні у цьому дні. Це першопочатковий сенс 8 березня, який у цю дату закладався. Цей формат передбачає не свято, а лише як черговий привід підняти тему дотримання прав жінок і звертає увагу на боротьбу жінок за свої права. 8 березня – це день, коли треба про це вкотре нагадати", - пояснив він.

В той же час В'ятрович переконаний, що 8 березня не повинен мати статус вихідного дня.

"Елемент політичних спекуляцій": Володимир В'ятрович висловився про святкування 8 березняФото: Володимир В'ятрович (РБК-Україна, Віталій Носач)

"Статус вихідного, який надали цьому дню в радянські часи, позбавляє цей день будь-якого правозахисного змісту, який він повинен був мати. І, крім того, цей день є вихідним у кількох країнах світу, таких як Росія та Північна Корея, а також ще у кількох африканських країнах", - сказав він.

Він додав, що й надалі виступати за те, щоб законопроект про відміну вихідного дня 8 березня було ухвалено.

"Зараз ми будемо переконувати в цьому Міністерство культури, яке затримало ухвалення цього законопроекту. Якщо це не вдасться, будемо подавати цей законопроект як депутатський. І я маю сподівання, що його все-таки ухвалять", - звернув увагу В'ятрович.

Крім того, пропозиція полягала і у тому, щоб також перенести вихідний день з 9 травня на 8 травня.

"Ми пропонували це зважаючи на те, що 8 травня у більшості країн відзначається як день пам'яті і примирення. Тому ми пропонували проводити його у загальноєвропейському форматі – так, як це відбувається вже довгий час у країнах ЄС. Але, на жаль, 9 травня у нас використовується як вихідний день для різного роду політичних провокацій силами, які не мають нічого спільного із вшануванням пам'яті загиблих і нічого спільного із повагою до ветеранів", - додав він.

"Елемент політичних спекуляцій": Володимир В'ятрович висловився про святкування 8 березняФото: Володимир В'ятрович (РБК-Україна, Віталій Носач)

За його словами, ми часто стаємо свідками того, як з'являються нібито ветеранські організації, в яких насправді немає справжніх ветеранів Другої світової війни і які не мають нічого спільного зі справжніми героями, які насправді захищали Україну від окупантів.

"На жаль, це ще один елемент якихось політичних спекуляцій. Відзначення 9 травня як свято – це продовження традицій у радянському руслі. Безперечно, ми маємо пам’ятали всіх загиблих у Другій світовій війні, ми повинні пам’ятати тих, хто лишився живим і пам’ятати їх. Але це треба робити у форматі вшанування, а не святкувань. А у загальноєвропейському форматі це відбувається саме 8 травня", - підбив підсумок Володимир В'ятрович.

Декомунізацію в Україні практично завершено – В'ятрович.