ua en ru

"Це їх спосіб мислення": кримський татарин розповів, як ламають людей в російських в'язницях

"Це їх спосіб мислення": кримський татарин розповів, як ламають людей в російських в'язницях Фото: Ахтем Чийгоз (president.gov.ua)

За його словами, саме СІЗО функціонально призначене для того, щоб підпорядкувати укладеного волі слідчого

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, який нещодавно був звільнений з російського полону, розповів про жахи російських в'язниць. Про це він повідомив в інтерв'ю виданню focus.ua.

За його словами, саме СІЗО функціонально призначене для того, щоб підпорядкувати укладеного волі слідчого.

"Це не колонія, де є можливість прогулюватися на свіжому повітрі, заводити суспільні зв'язки. У СІЗО ти сидиш у камері добами, місяцями. Якщо прийде адвокат раз в два місяці, тоді є шанс вийти з чотирьох стін. Якщо слідчий ведуть з камери в камеру по коридору, не виходячи у двір", - згадує Чийгоз.

Ахтем Зейтуллайович повідомив, що вперше побачив свою дружину лише через півроку після початку укладання, і то через скло і подвійні грати.

"Своїх батьків у їх віці і при таких муках я теж побачив лише через півроку. Це все настільки тебе принижує і впливає на моральний стан, що витримати це і відстояти свою позицію і принципи дуже непросто. Але є рішення, які приймаєш тільки ти і тільки для себе. Мені вдалося домовитися з собою", - підкреслив заступник голови Меджлісу.

За словами Ахтема, атмосфера в слідчому ізоляторі пригнічує не тільки засудженого, але й того громадянського, який прийшов.

Чийгоз згадує, що тоді всі навколо розуміли — і поліцейські, і зеки, що він не вийде, термін дадуть великий і надовго.

"Феесбешники говорили (і це навіть не було загрозою), що за мірками в'язниці я старий, навіщо мені все це треба? Тиснули на те, що у мене старі батьки, діти, онуки, щоб я підписав усі папери і жив спокійно. Розповідали, як я буду з однієї червоної в'язниці рухатися в іншу, і не факт, що це буде вісім років", - говорить він.

Ахтем підкреслив, що ламати людину і загрожувати — це спосіб мислення і звички російської пенітенціарної системи.

Заступник голови Меджлісу розповів, що допомогло йому не зламатися в ув'язненні.

"Тут головне домовитися з самим собою: що вважаєш тортурами, що визначаєш як загрозу. Для мене найбільшою мукою було те, що я, перебуваючи в СІЗО, не зміг поховати маму. Але мій обов'язок перед нею виконав мій народ. Ще діти. Батько якось сказав мені, що якщо ти їх правильно виховав, то вони весь цей шлях пройдуть з тобою гідно. Слава Всевишньому, що так і сталося", - заявив він.

Нагадаємо, що Чийгоз заявив про розчарування прихильників Росії в окупованому Криму.