ua en ru

Єврейський Новий рік в Умані: чому хасиди їдуть відзначати Рош Ха-Шана в Україну

Єврейський Новий рік в Умані: чому хасиди їдуть відзначати Рош Ха-Шана в Україну Фото: Єврейський Новий рік в Умані (РБК-Україна)

На єврейський Новий рік в Умані щороку збираються тисячі паломників. Чому хасиди їдуть відзначати Рош Ха-Шан в Україну, читайте в матеріалі Styler.

Вважається, що якщо єврейський народ зустріне Новий рік Рош Ха-Шана біля могили цадика Нахмана, то наступний рік буде дуже щасливим для них.

 

Єврейський Новий рік (Рош Ха-Шана) в Умані

У невелике місто в Черкаській області, щороку з'їжджаються тисячі євреїв. На думку іудеїв, в Умані, на могилі адика Нахмана необхідно побувати хоча б раз у своєму житті. Вважається, що якщо вони зустрінуть Єврейський новий рік біля місця поховання праведника, то наступний рік буде дуже щасливим.

 Рош Ха-Шана в УманіФото: Рош Ха-Шана в Умані (РБК-Україна)

Що таке хасидизм?

Хасидизм - релігійна течія в іудаїзмі, яка зародилося в 18 столітті в Польщі і дуже швидко охопила значну територію, що включає й Україну. Особливе значення хасидизм надає емоційному осягненню Бога.

Засновником хасидизму вважають рабина Бешта, який жив в містечку Меджибіж на території нинішньої Хмельницької області, і створив власне вчення в релігії.

Так, хасидизм відкидав всі ритуали. Вчення не було однозначним, тому хасиди розбилися на групи. У хасидизмі рабини вважалися посередниками між Богом і смертними. Таких людей називали цадиками. Одним з них став Нахман, засновник брацлавського хасидизму.

Цадик Нахман народився в 18 столітті. Хлопчик повинен був стати рабином. Він часто молився, але намагався втекти для цього в ліс, на річку чи в поле.

Єврейське кладовище в УманіФото: Єврейське кладовище в Умані (РБК-Україна)

Одружився Нахман у віці 14 років (за традиціями єврейського народу діти досягали повноліття до 13 років). У місті Медведівка він прийняв сан цадика. Там же Нахман замислився про формування своєї системи бачення віри.

Цадик Нахман проповідував, що молитву потрібно вимовляти упереміш з танцями, піснями. Також він рекомендував вимовляти її від "серця" на рідному ідиші, а не на івриті, та відійти від усіляких зубрежек. На основі цих тез і була сформована група брацлавських хасидів.

Одного разу, перебуваючи в Умані, Нахман відвідав єврейське кладовище, де були поховані багато жертв єврейських погромів за часів Коліївщини. На цьому місці він побажав також бути похованим.

Нахман свої останні роки хворів на туберкульоз. Його будинок у Брацлаві згорів і він вирішив переїхати в Умань. Остання проповідь цадика була на тему єврейського Нового року або Рош Ха-Шана, в якій заповідалося приїжджати на його могилу в Умань. Через місяць цадик Нахман помер.

За часів СРСР єврейське кладовище в Умані віддали під земельні ділянки для населення. Саме поховання не чіпали, але прочан не пускали. Синагогу цадика просто зруйнували дощенту.

Однак після 1991 року в Умань стали регулярно приїжджати хасиди з усього світу, навколишні будинки були викуплені. А вже через три роки на цьому місці звели одну з найбільших синагог, готель для хасидів.

Паломництво хасидів в УманіФото: Паломництво хасидів в Умані (РБК-Україна)

Традиції Рош Ха-Шана в Умані

Єврейський Новий рік або Рош Ха-Шана - відзначають протягом трьох днів. Щорічно він припадає на різні дати, тому що святкується в молодик осіннього місяця "тишрей". За єврейським календарем Рош Ха-Шана випадає на вересень або жовтень. У 2017 році єврейський Новий рік припадає на 20-22 вересня.

Традиційно на Рош Ха-Шана моляться. У дні святкування єврейського Нового року хасиди просять вибачення у родичів за заподіяні кривди. У святкові дні Рош Ха-Шана в Умані євреї звертають увагу на всілякі знамення. Вважається, що в цей період вони мають особливий сенс.

Обряд на річці Кам'янкаФото: Обряд на річці Кам'янка (РБК-Україна)

Паломництво хасидів до Умані

Паломництво євреїв до Умані як правило починається ще за тиждень до святкування. Хасиди приїздять в українське містечко цілими громадами, разом з дітьми. Як повідомляє прес-служба управління Нацполіціі в Черкаській області, на святкування Рош Ха-Шана 2017 Умань прибуло близько 21,6 тис. осіб з 12 країн світу. Правопорядок в місті під час свята забезпечуватимуть 500 поліцейських.

 Святкування Рош Ха-Шана в Умані Фото: Святкування Рош Ха-Шана в Умані (РБК-Україна)

Цікавим є той факт, що паломництво євреїв до Умані - проблема для міста, пов'язана із засміченістю. В Ізраїлі євреям заборонено смітити, і за це вони платять штрафи. Тому, коли хасиди приїжджають в Україну, вони дозволяють собі залишати сміття на вулицях і в громадських місцях.