Єврейський новий рік в Умані: чому хасиди їдуть відзначати Рош Ха-Шан в Україну

STYLERLIFE        01.10.2016 - 09:00
11129
Єврейський новий рік: якого числа в 2016 році
Фото: єврейський новий рік в Умані (focus.ua)
Фото: єврейський новий рік в Умані (focus.ua)

Вважається, що якщо єврейський народ зустріне Новий рік Рош Ха-Шана біля його могили, то наступний рік буде дуже щасливим для них.

На єврейський новий рік в Умані щороку збираються тисячі паломників. Чому хасиди їдуть відзначати Рош Ха-Шан в Україну читайте в матеріалі Styler.

Єврейський новий рік, або Рош Ха-Шана в Умані

В невелике місто Умань у Черкаській області щороку з'їжджаються тисячі євреїв. На думку євреїв, в Умані, на могилі цадика Нахмана необхідно побувати хоча б раз у своєму житті. Вони вважають, що якщо вони зустрінуть Єврейський новий рік в Умані біля його могили, то наступний рік буде дуже щасливим для них.

Що таке хасидизм?

Хасидизм - релігійна течія в іудаїзмі, яке зародилося у 18 столітті у Польщі і дуже швидко охопило значну територію, що включає Україну. Особливе значення хасидизм надає емоційного осягнення Бога.

вважають Засновником хасидизму рабина Бешта, який жив у містечку Меджибіж на території теперішньої Хмельницької області, який створив власне вчення в релігії.

Так, хасидизм відкидав всі ритуали. Вчення не було однаковим, тому хасиди розбилися на групи. В хасидизмі рабини залишилися посередники між богом і смертними. Таких людей називали цадиками. Одним з них став Нахман, засновник брацлавського хасидизму.

Цадик Нахман народився в 18 столітті. Хлопчик спочатку повинен був стати рабином. Він часто молився, але намагався втекти для цього в ліс, на річку чи в полі.

Одружився Нахман у віці 14 років (за традиціями єврейського народу діти досягали повноліття до 13 років). У місті Медведівки він прийняв сан цадика. Там же Нахман замислюється про формування своєї системи бачення віри.

Цадик Нахман проповідував, що молитву потрібно промовляти упереміш з танцями, піснями. Також він рекомендував вимовляти молитву від "серця" на рідному ідиші, а не на івриті і відійти від усіляких зубрежек. На основі цих тез і була сформована група брацлавських хасидів.

Одного разу, коли він був в Умані, Нахман відвідав єврейське кладовище, де були поховані багато жертв єврейських погромів в часи Коліївщини. На цьому ж місці він також побажав бути похованим.

Нахман свої останні роки хворів на туберкульоз. Його будинок у Брацлаві згорів і він вирішив переїхати в Умань. Його остання проповідь була на тему Єврейський новий рік, або Рош Ха-Шан, в якій говорилося приїжджати на його могилу в Умань. Через місяць цадик Нахман помер.

За часів СРСР єврейське кладовище в Умані віддали під земельні ділянки для населення. Саме поховання не чіпали, але паломників не пускали. Синагогу цадика просто зруйнували.

Проте після 1991 року на це місце стали регулярно приїжджати хасиди з усього світу, навколишні будинки були викуплені. А вже через три роки на цьому місці звели одну з найбільших синагог, готель для паломників.

Традиції Рош Ха-Шана в Умані

Єврейський Новий рік, або Рош Ха-Шан - відзначають два дні. Щорічно він припадає на різні дати, бо як наголошується в новолуння осіннього місяця тишрей". За єврейським календарем він випадає на вересень або жовтень. В цьому році єврейський новий рік припадає на 2-3 жовтня. Дане свято вважають одним з найголовніших.

Традиційно в день Рош Ха-Шан моляться. У дні святкування єврейського Нового року хасиди просять вибачення у родичів за завдані образи. У ці дні Рош Ха-Шана в Умані євреї звертають увагу на всілякі знамення. Вважається, що в ці дні вони мають особливий сенс.

Паломництво хасидів в Умань

Паломництво євреїв в Умань починається деколи за тиждень до святкування. Хасиди приїздять до Умані цілими громадами, разом з дітьми. На даний момент на святкування Рош Ха-Шана в Умані 2016 прибуло близько 3 тис. чоловік.

В Умані хасиди приїжджають на автобусах з аеропортів Києва та Одеси. У євреїв традиційно перевіряють документи.

Цікавий той факт, що паломництво євреїв в Умані – проблема для міста, пов'язана з засміченістю. Так як в Ізраїлі євреям заборонено смітити, за це вони платять штрафи. Тому, коли вони приїжджають в Україну євреї дозволяють собі смітити.

У цьому році в Умань на святкування єврейського Нового року очікується прибуття понад 30 тисяч чоловік.

On Top