ua en ru

Фальшиві долари та документи для евробляхерів: в мережі розповіли, як влаштований фальшивомонетний ринок України

Фальшиві долари та документи для евробляхерів: в мережі розповіли, як влаштований фальшивомонетний ринок України Фото: Долари (flickr.com/securityserviceofukraine)

Невідомі фальшивомонетники використовують поліграфічну апаратуру високого класу

Практично кожен, кому доводилося розплачуватися великими грошовими купюрами, спостерігав, як ретельно перевіряють продавці і касири банкноти на справжність. Особливо це стосується 500 гривневих і 100 доларових купюр - їх підробляють найчастіше. Про це повідомляє "Страна".

Їх якість настільки висока, що навіть банкомати поповнюють фальшивими доларами.

Офіційної статистики, скільки в Україні щорічно вилучається з обігу підроблених грошей, у всякому разі у відкритому доступі, не існує. Зате є цифри у звітах Генпрокуратури.

У 2013 році за ст. 199 Кримінального Кодексу – "Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного збору чи голографічних захисних елементів" з прокурорської статистикою було відкрито 1 188 кримінальних справ 180 з них доведено до обвинувачення в суді. У 2016 році за цією статтею відкрито 1 316 кримінальних проваджень з 91 обвинувальним актом. У 2017 році - всього 1 022 виробництва, 110 з них доведено до суду.

Навіть серед відносно малої кількості кримінальних проваджень, які відкриті по підробці грошей, вкрай рідкісні випадки, коли на лаву підсудних потрапляють самі виробники фальшивих банкнот. Принаймні, в реєстрі судових рішень таких справ одиниці, а їх фігуранти - явно не високого польоту. І вже точно на ватажків фальшивомонетної мафії не тягнуть.

Восени 2017 року в Кіровоградській області поліції вдалося таки затримати виробників фальшивої гривні на гарячому. Злочинці виготовляли гривню на саморобному друкованому верстаті за всіма правилами поліграфії. Проте в реєстрі судових рішень інформації про це поки немає.

Інші справи, в яких фігурують фальшиві гроші, стосуються збуту.

У всякому разі, так випливає з офіційної статистики. Але фактом залишаються телеграми з описом фальшивих доларових і великих гривневих купюр, які щороку розсилає Національний Банк України.

Невідомі фальшивомонетники використовують поліграфічну апаратуру високого класу, примудряючись підробити навіть захисні елементи - спеціальні волокна, рельєф друку, папір, який змінює колір на детекторі і металізовані смужки з позначенням номіналів.

За словами високопоставленого джерела "Страни" в СБУ, більша частина фальшивих купюр високої якості потрапляє в Україну з-за кордону. "90% фальшивих 100-доларових купюр друкують на Близькому Сході та на Кіпрі. Там ця справа поставлена на потік - від виробництва спеціального паперу до виготовлення захисних елементів.

Також фальшивки виробляються на Закарпатті в підпільних майстернях біля кордону, де розташувався справжній "Клондайк" для підпільної поліграфії. Там спеціалізуються на підроблених польських злотих та інших валютах країн східної Європи, а також на євро.

Найчастіше підробляють купюри в 20 і 50 злотих - купюри цих номіналів досить просто підробити. Друкують також підроблені 50 і 100 євро. Більш великі номінали у євро досить рідкісні в готівковому обороті та їх перевіряють більш ретельно. Вже звідти фальшива валюта потрапляє в Євросоюз. Але підробка валюти - не основне, чим займаються підпільні поліграфічні майстерні на Закарпатті. Зараз там все більше переходять на підробку техпаспортів автомобілів, які приганяють з Євросоюзу. Справа в тому, що майже третина машин на "евробляхах" числиться в угоні в Європі.

До речі, мала кількість випадків, коли фальшивомонетники потрапляють на лаву підсудних, на думку екс-співробітника міліції Євгена Ж. пояснюється тим, що СБУ нібито традиційно "кришує" цей бізнес.

Нагадаємо, що у Сумській області жінка-листоноша розносила фальшиві пенсії.