ua en ru

Ханука 2017: історія та особливості свята

Ханука 2017: історія та особливості свята Фото: Ханука - свято вогнів (freeimages.com/sarahalevs)

Ханука 2017 відзначається 12 грудня

Про історію єврейського свята Ханука, цікаві традиції та звичаї, та чому Хануку називають святом вогню - в матеріалі Styler.

Ханука 2017: дата свята

Національне єврейське свято, яке здавна знаменує очищення Храму а також перемогу у війні між святістю і оскверненням, - Ханука. Коли відзначається свято, визначає єврейський місячний календар. Ханука триває протягом 8 днів, починаючи з заходу сонця 25 числа єврейського місяця кіслева до 2-3 числа місяця тевлета. За григоріанським календарем, дата початку свята щорічно змінюється, в 2017 році - це 12 грудня.

Ханука 2017 починається ввечері 12 грудняФото: Ханука 2017 починається ввечері 12 грудня (pixabay.com/Saildancer)

Історія і традиції свята Ханука

Історія Хануки сягає глибини віків, її почали відзначати ще в II столітті до нашої ери. Виникнення свята пов'язане зі знаменною подією в історії єврейського народу, коли відбулося звільнення повсталими Маккавеями священного єврейського Храму від грецького панування. Після повного розгрому і вигнання з Храмової гори греко-сирійських військ в Храмі був очищений жертовник, а потім відновлено проведення служби.

За давнім переказом, у звільненому від греків Храмі залишився дуже маленький запас масла для того, щоб підтримувати вогонь в священному світильнику. Незважаючи на це, всього однієї краплі вистачило, щоб світильник горів цілих 8 днів. Те, що відбулося, назвали дивом і освятили Храм заново. Саме тому Хануку називають святом вогнів, святості, оновлення і чистоти.

Головною традицією свята Ханука до наших днів залишається запалювання світильника менори (ханукії). Щовечора на свято читається спеціальна молитва "Галель" і запалюється по одній свічці в ханукіїї, поки їх кількість не стає рівною 8.

Ханука - дитяче святоФото: Ханука - дитяче свято (pixabay.com/ru/Mahava)

Ханука не є офіційним вихідним днем, проте діти в цей час не вчаться, а тому свято називають дитячим. На Хануку прийнято обдаровувати малечу іграшками та грошима, а також гуляти, веселитися.

Поки горять свічки менори забороняється працювати і жінкам. Це знак подяки чуду Хануки за позбавлення від знущань, яким піддавалися жінки за часів грецького панування.

Для святкового застілля готуються традиційні частування - пончики з цукровою пудрою і латкес (картопляні оладки). Ханука - не час для поста і обмежень в їжі. Всі страви щедро приправляють маслом у пам'ять про диво очищення Храму.